Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Još 100 novih kompanija u dualnom!

Privredna komora Srbije
Srpska ekonomija

Od naredne školske 2023/2024. godine u obuci učenika po dualnom modelu obrazovanja učestvovaće oko 950 kompanija, od kojih 100 novih preduzeća, što predstavlja rast od 12 procenata s obzirom da se trenutno dualno obrazovanja realizuje u 850 kompanija.

Interesovanje za dualno obrazovanje u Srbiji od strane privrede neprestano raste iz godine u godinu, o čemu svedoče podaci koji su prikupljeni nakon zatvaranja novog ciklusa prijava poslodavaca za narednu školsku godinu, kaže Mirjana Kovačević, rukovodilac Centar za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije.

„Interesovanje privrede se konstantno povećava iz godine u godinu, što znači da je ovaj model obrazovanja ostvario odlične rezultate u godinama za nama i tako dodatno ojačao poverenje kompanija u Srbiji, ali i osigurao neometano funkcionisanje privrede naše zemlje“, ističe Kovačevićeva.

Najveće interesovanje privrede vlada u sektoru mašinstva i obrade metala, trgovine, ugostiteljstva i turizam, kao i obrazovni profili iz područja elektrotehnike. Tokom ovog ciklusa prijave, mesto među najtraženijim obrazovnim profilima su zauzeleli bravar-zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, električar, tehničar mehatronike, elektromonter mreža i postrojenja, kuvar, trgovac i konobar, objavila je Privredna komora Srbije.

Kovačevićeva ističe da se uloga i značaj dualnog obrazovanja u Srbiji mogu shvatiti tek nakon što se napravi kratak osvrt na kretanja koja se dešavaju na tržištu rada u našoj zemlji u prethodnih nekoliko godina:

„Svedoci smo da se privreda u Srbiji u godinama za nama suočava sa problemom nedostatka kvalifikovane radne snage, a to se naročito odnosi na zanimanja za koje je potrebno srednje stručno obrazovanje. Sve češće se u javnosti može čuti glas o tome da pojedina zanimanja polako nestaju sa ovih prostora, kao i da su pojedine kompanije prinuđene da uvoze radnu snagu kako bi obezbedile normalno funkcionisanje poslovanja“.

Stručni kadar i prvi posao

Kao logično rešenje za probleme sa kojima se suočava privreda, dodaje, nameće se dualni model obrazovanja, s obzirom na činjenicu da kompanija na taj način može da obezbedi kvalifikovani stručni kadar za deficitarna zanimanja. Takođe, to je prilika za sve kompanije da oblikuju i kreiraju timove zaposlenih po sopstvenoj meri, a istovremeno i šansa za sve učenike u kompanijama da steknu uvid u to kako izgleda realno radno okruženje, kao i prilika da nakon školovanja naprave svoje prve profesionalne korake.

„Da je dualno obrazovanje po meri privrede, pokazuje veliki odziv kompanija tokom nekoliko prethodnih ciklusa prijavljivanja, a već godinama unazad dualno obrazovanje izaziva veliko interesovanje u čitavoj javnosti zbog brojnih benefita koje donosi pomenuti obrazovni model svim akterima koji učestvuju u njegovoj realizaciji“.

Kovačevićeva dodaje da kada je reč o regionalnoj zastupljenosti kompanija koje su se tokom ovog ciklusa prijavljivale za prijem nove generacije učenika, vidi se da interesovanje privrednika za dualnim obrazovanjem vlada u svim delovima Srbije, a najviše prijava za narednu školsku godinu pristiglo je iz regiona Grada Beograda, Južnobačkog, Jablaničkog, Sremskog, kao i Raškog upravnog okruga.

Ulaganje u mlade kadrove 

 U međunarodnoj nemačkoj kompaniji „PERI“,koja u Srbiji posluje 20 godina kao „PERI-oplate doo“, kažu da su u dualnom obrazovanju videli još jednu šansu da pomognu društvu, u ovom slučaju mladim ljudima, i da oforme stručaan kadar koji bi potencijalno mogao da postane deo njihovog kolektiva.

„Dualno obrazovanje pruža nam šansu da potencijalno zadobijemo perspektivne, mlade ljude koji će želeti da budu deo našeg tima“, kaže Nemanja Danilović iz kompanije „PERI”, u kojoj trojica učenika, smer bravar-varilac srednje Tehničke škole „Zmaj“ sa Novog Beograda, pohađaju dualno školovanje.

Što se tiče budućnosti i planova vezanih za program dualnog obrazovanja, Danilović kaže da se kompanija već prijavila za dve nove generacije učenika istog profila.

O rezultatima koje je postiglo dualno obrazovanje u Srbiji govore i brojke: više od 850 kompanija se trenutno nalazi u sistemu dualnog obrazovanja, a u više od 150 škola postoji mogućnost realizacije pomenutog modela, dok se učenici trenutno školuju za neki od 65 obrazovna profila iz najrazličitijih područja rada, a od jeseni će moći da biraju neki od ukupno 72 obrazovna profila.

Ostali naslovi

Sve sofisticiranije praznične prevare
Srpska ekonomija
Kako se približavaju novogodišnji praznici, podsećamo vas da to nije vreme samo za magiju i slavlje, već i idealna prilika za prevarante da zloupotrebe prazničnu jurnjavu za poklonima i dobrim ponudama. Usred sjaja proslava kraja godine, identifikovano je nekoliko istaknutih prevara koje ciljaju potrošače u različitim regionima i na različitim jezicima
Društvo u Srbiji i dalje pretežno patrijarhalno
Srpska ekonomija
„Čak 48% svetske migrantske populacije čine žene. One imaju ograničen pristup zdravstvu, obrazovanju, zapošljavanju, socijalnoj pomoći, često su nezaštićene od nasilja i izložene riziku seksualne i radne eksploatacije, kao i trgovini ljudima“, navela je Jovana Stamenković iz GIZ na otvaranju događaja „Izazovi i prilike u migracijama: perspektiva rodne ravnopravnosti“
Radnicima prilikom odabira posla najvažnija visina plate
Srpska ekonomija
Visina plate ostaje najvažniji faktor za odabir posla u Srbiji,a za čak 66% ona je presudan kriterijum. Ipak, dobri međuljudski odnosi su i dalje izuzetno važni, jer ihkao predusne prilikom odabira poslodavaca navodi više od polovine ispitanika (61%). Na trećem mestu nalazi se mogućnost učenja i napredovanja, koja je važna za više od trećine ispitanika
Šta spaja Rokfelere, Milenu Dravić, Moma Kapora i Cuneta Gojkovića?
Srpska ekonomija
Od trenutka kada se u svom punom sjaju i raskoši predstavio Beogradu 1912. godine, hotel Bristol, arhitektonsko remek-delo ingenioznog Nikole Nestorovića, stekao je status centra mondenskog života u srpskoj prestonici. Podignut je u srcu Savamale
Zgradi Stare pošte vraća se originalni izgled
Srpska ekonomija
Zgrada Stare pošte na Savskom trgu, u okviru Beograda na vodi, uskoro će biti potpuno rekonstruisana, a nakon završetka radova, nekada monumentalnoj građevini biće vraćen originalni, raskošni izgled iz 1929. godine, kada je i podignuta u srpsko-vizantijskom stilu. U Korunovićevom zdanju biće smešteni Arheološki muzej i dve pozorišne scene
E-fakture kao osnova digitalne transformacije u Srbiji
Srpska ekonomija
Digitalizacija poreskog sistema u Srbiji zahteva prevazilaženje brojnih izazova kako bi digitalna rešenja postala temelj potpunih transformacija u privredi i državnim organima koji se bave porezima, o čemu smo razgovarali sa profesorkom finansija i kreativne ekonomije dr Hristinom Mikić sa Metropolitan Univerziteta u Beogradu
Šta mladi očekuju i kako poslodavci mogu da odgovore?
Srpska ekonomija
Tokom oktobra 2024. godine, Startuj Infostud je sproveo istraživanje među 1805 mladih u Srbiji kako bi stekao dublji uvid u njihove stavove i iskustva na tržištu rada. Rezultati ukazuju na značajne promene koje generacija Z donosi u poslovno okruženje, ali i na izazove sa kojima se suočava na početku karijere
Najbolji rezultati u oblasti društvene odgovornosti i brige o zaposlenima
Srpska ekonomija
Istraživanje koje je sprovela Američka privredna komora u Srbiji u saradnji sa konsultantskom kompanijom EY, pod nazivom „Uvidi o politikama i aktivnostima kompanija u oblasti ESG-a i održivosti“, otkriva ključne trendove i izazove s kojima se kompanije u Srbiji suočavaju
Nova strategija za stare izazove
Srpska ekonomija
Povratak u domovinu često je izazov koji prevazilazi individualne priče povratnika. Oni koji se vraćaju u Srbiju po osnovu sporazuma o readmisiji, prinudno ili svojevoljno, suočavaju se sa nizom poteškoća: od ponovne izgradnje života u zemlji iz koje su jednom otišli, preko prevazilaženja traumatičnih iskustava iz inostranstva
Jesen je pravo vreme za sadnju
Srpska ekonomija
Život u gradu ne mora da znači da nismo povezani sa prirodom. Zeleno utočište možemo napraviti i sami. Naime, urbano baštovanstvo je rastući globalni trend koji uveliko stiže i kod nas. Podrazumeva uzgajanje kako dekorativnih biljaka, tako i voća, povrća ili začinskog bilja na krovnim terasama, balkonima, krovovima, u zajedničkim baštama, vertikalnim vrtovima