Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Dodeljene nagrade najinkluzivnijim poslodavcima za 2024. godinu

Beograd
Foto: Fondacija Ana i Vlade Divac
Srpska ekonomija

Forum za odgovorno poslovanje i Smart kolektiv, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), po drugi put su dodelili Nagrade za najinkluzivnije poslodavce i to kompanijama koje su usmerene na stvaranje radnog okruženja u kom svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za napredovanje i osećaju se uključeno i prihvaćeno u svim sferama rada. Kompanije Generali Osiguranje i Erste Banka, kao i preduzeća INAK i Uspon, proglašeni su najinkluzivnijim poslodavcima za 2024. godinu. Takođe, nagrada za poseban doprinos zapošljavanju osoba sa invaliditetom u kategoriji velikih kompanija dodeljena je osiguravajućoj kući Generali Osiguranje, dok je u kategoriji malih i srednjih preduzeća ta nagrada pripala preduzeću INAK d.o.o.

Dodela nagrada za najinkluzivnije poslodavce organizovana je u okviru petnaestog Foruma o korporativnoj održivosti i odgovornosti i integraciji kriterijuma životne sredine, socijalnih i upravljačkih pitanja u poslovne i investicione odluke (CSR & ESG forum), gde su okupljeni eksperti za održivi razvoj i društveno odgovorno poslovanje predstavili aktuelna rešenja i trendove iz ovih oblasti, dok je naglasak konferencije bio na inkluziji, kao i na standardima životne sredine i socijalnih i upravljačkih pitanja (ESG) i ciljevima održivog razvoja.

Na zvaničnom otvaranju konferencije obratili su se predstavnici USAID-a, Ambasada Savezne Republike Nemačke i Švajcarske u Republici Srbiji, kao i predstavnici Foruma za odgovorno poslovanje.

„Želim da pohvalim kompanije članice Foruma za odgovorno poslovanje i Mreže poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, jer te kompanije, među kojima su i neki od najvećih poslodavaca u Srbiji, demonstriraju snažnu posvećenost zapošljavanju osoba sa invaliditetom i stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg radnog okruženja. Ovo je važno jer blizu 11.000 osoba sa invaliditetom u Srbiji je nezaposleno, a procenjuje se da 70 odsto njih živi u siromaštvu, i više od polovine zavisi od socijalnih davanja“, izjavila je Naida Zečević-Bin, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj, USAID.

„Iz perspektive Nemačke, mi vidimo Agendu 2030 i ciljeve održivog razvoja kao putokaz za inkluzivni i održivi ekonomski razvoj, a kriterijume ESG-a kao okvir za preduzeća da usklade svoje poslovanje sa ovim ciljevima. Ova dva pristupa nisu odvojena, već komplementarna i nadamo se da mogu doprineti postizanju promene načina razmišljanja koja nam je potrebna. To znači da održive poslovne prakse nisu izazov već prilika za rast i inovacije“, izjavio je Per Krumrej, šef odeljenja za rad i socijalna pitanja, Ambasada Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji.

„Zadovoljstvo mi je da pozdravim goste CSR&ESG foruma, događaja koji je ključan za uspostavljanje dijaloga i novih inicijativa za održivu budućnost među predstavnicima biznis, javnog i civilnog sektora“, izjavio je Rihard Kohli, šef razvojne saradnje pri Ambasadi Švajcarske u Srbiji i dodao da „Švajcarska podržava biznis sektor u Srbiji i aktivnosti koje podržavaju inkluziju, raznolikost i jednakost na radnom mestu“

Neven Marinović, direktor Foruma za odgovorno poslovanje, izrazio je zadovoljstvo što se sve više govori o održivom poslovanju i ESG-u: „Kao pioniri u ovoj oblasti, želimo da istaknemo da ESG nisu samo standardi ili sertifikacija, već promena poslovanja koja integriše interese društva, zaštitu životne sredine, inkluziju i transparentnost. Posebno nas raduje fokus na inkluziju i zapošljavanje ranjivih grupa uz partnere poput Foruma mladih sa invaliditetom, kao i ključne teme koje obrađujemo kroz platformu Održivi razvoj za sve, poput odnosa privatnog sektora prema biodiverzitetu, pristupa finansiranju i mnogih drugih“, rekao je Marinović.

U okviru nagrade „Najinkluzivniji poslodavac“ posebno je izdvojeno priznanje za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, s ciljem naglašavanja važnosti stvaranja jednakih mogućnosti za zapošljavanje na tržištu rada koje je otvoreno, inkluzivno i dostupno osobama sa invaliditetom, što je ujedno i ključni cilj projekta Posao po meri, u okviru kojeg je pokrenuta ova nagrada.

„Ova nagrada je potvrda da smo na pravom putu, ali i podstrek da nastavimo dalje, jer inkluzija nije cilj, već proces koji nas sve unapređuje”, izjavila je prilikom uručenja nagrade Ivana Mulić, menadžerka za organizacionu kulturu u Generali Osiguranju Srbija. 

Nevenka Kostadinova, preduzetnica i vlasnica preduzeća INAK je naglasila da je „ovo priznanje dokaz strateškog opredeljenja našeg preduzeća za jednakost, različitost i inkluziju, čime doprinosimo poslovnoj zajednici i pravednijem društvu.“

Nagrada za najinkluzivnijeg poslodavca ove godine dodeljena je kompanijama i malim i srednjim preduzećima, kako bi se dodatno istakao njihov doprinos unapređenju inkluzije i jednakosti na radnom mestu.

„Zajedno pokrećemo promene i gradimo kulturu jednakih šansi za sve naše klijente, zaposlene i društvo u celini”, izjavila je Sonja Konakov Svirčev, menadžerka za društveno odgovorno poslovanje, diverzitet i inkluziju u Erste Banci Srbija. 

Vladimir Krstić, suvlasnik i generalni direktor preduzeća Uspon izrazio je zahvalnost što je nagrada prepoznala njihove korporativne vrednosti kao što su važnost inkluzije i podjednaka prava svih društvenih i socijalnih grupa i dodao da je ona dodeljena njihovoj najvećoj vrednosti - svim zaposlenima.

Glavna sesija događaja bila je posvećena inkluziji osoba sa invaliditetom i njenom pozitivnom uticaju na inovativnost i organizacionu kulturu. Među učesnicima su se istakli prošlogodišnji dobitnici nagrade „Najinkluzivniji poslodavac”, koji su podelili konkretna i praktična rešenja za unapređenje politika, praksi i programa podrške zaposlenima s invaliditetom u preduzećima.

CSR&ESG Forum i dodela Nagrade „Najinkluzivniji poslodovac“ realizovani su u okviru projekta „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom“, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom. Ostali partneri na projektu su Caritas Srbije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Smart kolektiv i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije. Podršku je pružila i platforma „Održivi razvoj za sve“ koju finansiraju vlade Švajcarske i Nemačke, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Prijatelji konferencije su Coca-Cola HBC Srbija, Elixir Group i Maxi, dok su medijski partneri BizLife, Održi me, Nova ekonomija, Diplomacy & Commerce, In Store i Daily Green.

 

Ostali naslovi

Održiva ambalaža za hranu na bazi kore drveća
Srpska ekonomija
Ambalaža od kore sa visokim antibakterijskim indeksom može značajno smanjiti otpad hrane. Ova ekološka ambalaža produžava rok trajanja kvarljivih proizvoda kao što su meso, povrće i voće do 7 dana i pomaže u smanjenju otpada hrane više od 42%
Proglašeni šampioni održivosti 2024.
Srpska ekonomija
Kompanija Nestlé Srbija dobitnik je prestižne nagrade Šampion održivosti 2024. za projekat „Implementacija procesa regenerativne poljoprivrede kod domaćih dobavljača“ i izuzetan doprinos potcilju 2.4 Agende 2030. Ova nagrada je priznanje za kontinuirane napore kompanije u unapređenju održivih poljoprivrednih praksi i doprinosu zaštiti životne sredine
Nagrađene škole za konstrukcije od otpada u okviru društveno-odgovorne akcije CCIFS
Srpska ekonomija
Francusko-srpska privredna komora CCIFS organizovala je u bioskopu Cinpelexx u Beo Shopping Center dodelu nagrada i završni događaj velike društveno-odgovorne akcije „Uradi nešto drastično da smeće postane fantastično“ koja je realizovana treću godinu zaredom u saradnji sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije
Velike investicione aktivnosti 2025. godini u hotelski sektor i stanogradnju
Srpska ekonomija
Tržište nekretnina Jugoistočne Evrope poslednjih godina pratile su brojne krize pa nije bilo toliko investiranja u nekretnine, ali se u 2025. godini očekuje rast investicionih aktivnosti kao rezultat nižih kamatnih stopa. Investitorima je posebno interesantno Balkansko tržište i Srbija, a najveće interesovanje biće za ulaganje u sektor hotela i stanogradnje
KLM – prva avio-kompanija koja je uvela 100% električne kamione za ketering
Srpska ekonomija
Holandska avio-kompanija KLM, jedan od lidera u održivoj avijaciji, postavila je sebi ciljeve da do 2030. smanji emisiju ugljen-dioksida za 30%, pa zato ulaže sedam milijardi evra u letelice najnovije generacije i koristi održivo avio-gorivo
Na svečanom otvaranju prikazan film Tišina 6-9
Srpska ekonomija
U Etnografskom muzeju u Beogradu od sinoć do 15. decembra 2024. na programu je Drugi Festival grčkog filma. Na svečanom otvaranju prikazan je film „Tišina 6-9“ (Ησυχία 6-9), a manifestaciju je otvorio grčki glumac i reditelj Hristos Pasalis
RGZ indeks pokazuje rast cena stanova od 4,69% u odnosu na prošlu godinu 
Srpska ekonomija
RGZ indeks cena stanova u trećem tromesečju 2024. iznosi 168,69 što predstavlja rast cena stanova od 4,69% u odnosu na isti period prošle godine. U poređenju sa drugim tromesečjem 2024. cene stanova u Srbiji su zabeležile rast od 1,17%
Dvadeset gradova obogaćeno urbanim vrtovima
Srpska ekonomija
Ove godine, projekat je doneo potpuno nove urbane vrtove u 10 gradova, dok je u 10 gradova sa postojećim baštama vršeno unapređenje i proširenje zelenih površina. Novi vrtovi formirani su u Pančevu, Velikoj Plani, Valjevu, Šapcu, Zaječaru, Bajinoj Bašti, Boru, Zrenjaninu, Kruševcu i Gornjem Milanovcu
Od početka 2023. frilenseri podneli više od 22.400 poreskih prijava
Srpska ekonomija
Sve je veći broj frilensera koji blagovremeno, u zakonski propisanom roku, elektronski podnose poreske prijave za ostvarene prihode i broj prijava je od početka godine dostigao skoro 11.000, a samo za treći kvartal ove godine podneto je 3.450 poreskih prijava
Čega se Srbi najviše plaše?
Srpska ekonomija
Najnovija studija CEPER-a, sprovedena u 12 zemalja širom regiona, Barometar straha 2024, otkriva najveće brige stanovništva Centralne Evrope. Najveću zabrinutost izazivaju klimatske promene i globalno zagrevanje – ova pitanja identifikovana su kao najzabrinjavajuća u četiri zemlje: Mađarskoj (3,55), Hrvatskoj (3,18), Srbiji (3,13), kao i u Crnoj Gori (2,75)