Projekat „Niklo kao ja“, koji realizuje kompanija A1 Srbija u saradnji sa Udruženjem građana Ekonaut i lokalnim samoupravama, ove godine doneo je nove standarde u očuvanju urbanih sredina kroz formiranje i unapređenje ukupno 20 urbanih vrtova širom Srbije. Cilj projekta je da doprinese zelenijim, održivim gradovima, poveća biodiverzitet i inspiriše zajednice na aktivno učešće u očuvanju prirode.
Ove godine, projekat je doneo potpuno nove urbane vrtove u 10 gradova, dok je u 10 gradova sa postojećim baštama vršeno unapređenje i proširenje zelenih površina. Novi vrtovi formirani su u Pančevu, Velikoj Plani, Valjevu, Šapcu, Zaječaru, Bajinoj Bašti, Boru, Zrenjaninu, Kruševcu i Gornjem Milanovcu. Svi vrtovi osmišljeni su tako da odražavaju lokalne karakteristike – od sukulentnih pejzaža i cvetnih žbunastih bašta do inspirativnih prostora poput Zelenog uspona u Boru, čiji izgled je inspirisan planinom Rtanj, a na osnovu predloga učenika OŠ 3. oktobar. Istovremeno, postojeći vrtovi u gradovima kao što su Beograd, Niš i Novi Sad unapređeni su dodatnim sadržajima i mobilijarom, obogaćeni novim biljnim vrstama i prilagođeni potrebama zajednica.
Urbani vrtovi nisu samo zelene površine – to su mesta koja podstiču povezivanje ljudi i prirode, promovišu biodiverzitet i pomažu u borbi protiv posledica klimatskih promena. Svaki vrt je pažljivo dizajniran kako bi odgovarao specifičnim potrebama lokalnih zajednica, doprineo očuvanju prirodnih resursa i stvorio prijatne prostore za odmor, učenje i druženje.
„Projekat „Niklo kao ja“ pokazuje kako zajedničkim snagama možemo unaprediti urbane sredine i doprineti očuvanju prirode. Urbani vrtovi nisu samo estetski lepi, već imaju i važnu ekološku funkciju, podsećajući nas na značaj održivosti i kolektivne odgovornosti,“ izjavio je Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekta i saradnik UG Ekonaut.