Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Više od polovine kompanija koristi AI i IoT u poslovanju

Istraživanje
Srpska ekonomija

Nedavno Kaspersky istraživanje pokazuje da je više od 50 odsto kompanija implementiralo veštačku inteligenciju (AI) i Internet of Things (IoT) u poslovnu infrastrukturu. Takođe, 33 odsto ispitanika planira da implementira ove povezane tehnologije u roku od dve godine. Stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju vlasnicima kompanija da na vreme primene adekvatne mere sajber bezbednosti.

Međusobno povezane tehnologije AI i IoT povezuju sve više uređaja, sistema i aplikacija. Oni transformišu način poslovanja, omogućavajući im da prikupe više podataka i automatizuju procese. Ipak, sa novim tehnologijama, dolaze i novi rizici i izazovi kako bi se efikasno zaštitili imovina i kupci.

Kompanija Kaspersky je sprovela studiju pod nazivom „Povezivanje budućnosti poslovanja“, koja ima za cilj da pomogne kompanijama da budu ispred promena koje donose međusobno povezane tehnologije AI i IoT, postavljajući konkretna pitanja u vezi sa načinom na koji sajber bezbednost mora da im se prilagodi. U tu svrhu, kompanija je anketirala 560 lidera iz sektora IT bezbednosti iz Severne i Južne Amerike, Evrope, Bliskog istoka i Afrike, Rusije, kao i istočne Azije.

U ovoj Kaspersky anketi, ispitanici su podelili svoja mišljenja o ovim povezanim tehnologijama:

Artificial Intelligence (AI) – Veštačke inteligencije,

Internet of Things (IoT) – Internet stvari,

Augmented reality (AR), Virtual reality (VR) i digital twins – Augmentovana i Veštačka realnost, digitalni blizacnci,

6G i converged cloud networks – 6G i objedinjavanje cloud mreža,

Web 3.0 koji omogućava decentralizovane aplikacije, blockchain i podatke kojima upravljaju korisnici,

Prostori na kojima je omogućeno besprekorno deljenje podataka.

Istraživanje je pokazalo da AI koristi 54, a IoT 51 odsto kompanija, dok će trećina ispitanika da ih usvoji u roku od dve godine. Prostor za podatke koristi 32 odsto kompanija, a skoro polovina (49 odsto) namerava da ih koristi u bliskoj budućnosti.

Druge međusobno povezane tehnologije (digital blizanci, AR, VR, web 3.0, 6G i cloud mreže) koristi petina (20-21 odsto) kompanija koje su učestvovale u anketi, ali više od 70 odsto razmišlja da ih uskoro integriše u poslovne procese.

 

Kako su AI i loT postali rasprostranjeni, paralelno su postali i ranjivi na nove vrste sajber napada. Prema istraživanju, 16-17 odsto organizacija misli da su AI i IoT „veoma teški” ili „izuzetno teški” za zaštitu, dok samo 8 odsto korisnika AI i 12 odsto vlasnika loT-a veruje da su njihove kompanije u potpunosti zaštićene.

Međutim, što je primena tehnologija manje rasprostranjena, to je kompanijama teže da ih zaštite i obrnuto. Na primer, najmanje usvojene AR/VR i cloud mreže su najizazovnije tehnologije za zaštitu, pri čemu 39-40 odsto kompanija kaže da ih je teško obezbediti.

 

„Međusobno povezane tehnologije donose ogromne poslovne mogućnosti, ali uvode i novu eru ranjivosti na ozbiljne sajber pretnje. Sa sve većom količinom podataka koji se prikupljaju i prenose, mere sajber bezbednosti moraju biti jače. Kompanije se moraju zaštititi od ranjivosti, izgraditi poverenje kupaca usred širenja međusobno povezanih tehnologija. Takođe, moraju biti sigurne da postoje adekvatni resursi za sajber bezbednost kako bi mogli da koriste nova rešenja za nove izazove. Kompanije koje integrišu AI i IoT u svoju poslovnu infrastrukturu treba da ih zaštite pomoću adekvatnih rešenja za bezbednost i prošireno otkrivanje i reagovanje, da otkriju sajber pretnje u ranim fazama i obezbede efikasnu odbranu“, komentariše Ivan Vassunov, potpredsednik korporativnih proizvoda iz kompanije Kaspersky.

S obzirom na razmere promena koje će međusobno povezane tehnologije verovatno doneti, organizacije moraju da razviju strategiju za njihovu primenu i zaštitu. Na osnovu rezultata istraživanja, Kaspersky preporučuje četiri efikasna načina koji mogu doprineti bezbednom poslovanju kompanija koje koriste međusobno povezane tehnologije:

1. Usvojite secure-by-design principe. Integracijom sajber bezbednosti u svaku fazu razvoja softvera, secure-by-design softver i hardver postaju otporni na sajber napade, doprinoseći ukupnoj bezbednosti digitalnih sistema. Cyber Immune rešenja, zasnovana na KasperskyOS-u, omogućavaju kompanijama da smanje broj potencijalnih pretnji i sposobnost sajber kriminalaca da izvrše uspešan napad.

2. Obučite zaposlene. Izgradnja odgovorne, sajber-svesne kulture zahteva sveobuhvatnu strategiju koja omogućava zaposlenima da steknu praktična znanja. Sa Kaspersky Expert obukom, InfoSec profesionalci mogu unaprediti svoje veštine i efikasno odbraniti kompanije od napada.

3. Nadogradite svoja rešenja za sajber bezbednost i koristite centralizovane i automatizovane platforme kao što je Kaspersky Extended Detection and Response (XDR). Kako kompanije usvajaju međusobno povezane tehnologije, potrebna su im rešenja za sajber bezbednost sa naprednijim funkcijama, koje im omogućavaju da prikupe i povežu telemetriju iz više izvora i obezbede efikasno otkrivanje pretnji i brzi automatizovani odgovor.

Za brojna AI rešenja neophodno je obezbediti infrastrukturu u kojoj se integrišu sa proizvodima za sajber bezbednost – kao što je Kaspersky Container Security – što omogućava kompanijama da otkriju bezbednosne probleme u svakoj fazi aplikacije, od razvoja do početka primene.

4. Pridržavajte se propisa da biste izbegli pravne probleme ili štetu po reputaciju kompanije, proverite da li vaše mere sajber bezbednosti ispunjavaju važeće standarde i zakonske okvire.

Ostali naslovi

Evo zašto treba da odvojite vreme za jutarnju kafu
Srpska ekonomija
Da li ste znali da određeno vreme kada pijete kafu može imati direktan uticaj na vaše zdravlje? Istraživanje koje je nedavno objavljeno, a koje su sproveli naučnici sa Univerziteta Tulane u Nju Orleansu pokazuje da uživanje u kafi u jutarnjim satima može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti, a čak i od preuranjene smrti!
Kako veštačka inteligencija (AI) podstiče novi talas sajber prevara
Srpska ekonomija
Iako četbotovi i algoritmi poboljšavaju korisničko iskustvo i izuzetno su prilagodljivi različitim primenama, oni su takođe otvorili naše lične i poslovne živote za nove – i mračnije – napade socijalnog inženjeringa
Godina 2024. najtoplija ikad zabeležena
Srpska ekonomija
Svetska meteorološka organizacija potvrdila da je 2024. godina najtoplija ikad zabeležena, sa temperaturom od oko 1,55°C iznad predindustrijskog nivoa. Poslednjih 10 godina (2015-2024) su deset najtoplijih godina zabeleženih od kada se vrše merenja
Meta napada bilo je 88% kompanija
Srpska ekonomija
Tokom 2024. godine čak 88% preduzeća suočilo se sa pokušajima napadača da se infiltriraju u njihovu mrežu, dok je više od 60% kompanija prijavilo incidente u kojima su zlonamerni akteri aktivirali zlonamerni kod unutar njihove mreže ili pokušavali da komuniciraju sa kompromitovanim sistemima i preuzmu kontrolu
Kako da vaša fitnes avantura ostane bezbedna
Srpska ekonomija
Zdravstveni i fitnes ciljevi su dosledno na vrhu liste „novogodišnjih rezolucija“ širom sveta, što potvrđuju i godišnji izveštaji. U skladu sa tim trendom, pojavila se prava pomama za onlajn personalnim treninzima, podstaknuta uticajem društvenih mreža poput Instagrama i TikToka
Kragujevački sistem obaveštavanja građana postao hit u svetu
Srpska ekonomija
Kako izgleda kada građani u svakom trenutku znaju šta će se graditi u njihovom komšiluku i kada mogu da na prostorne i urbanističke planove utiču brzo i jednostavno, onlajn, umesto da obilaze brojne šaltere? Odgovor na to pitanje od aprila prošle godine moguće je dobiti u Kragujevcu, preko platforme „Budi deo plana“
Širom sveta za praznike daruju dukate, ali i zlatne poluge
Srpska ekonomija
Zlato je jedinstven poklon čija vrednost sa vremenom raste. Za posebne prilike, rođenja, venčanja, značajne datume, porodične ili poslovne jubileje, ali i praznike, obično se poklanja dukat, pločica, ili nakit od plemenitog metala koji simboliše trajnost, stabilnost i sigurnost. Često se ovi komadi nasleđuju, putuju kroz generacije
Šest saveta kako da izbegnete bacanje hrane tokom praznika
Srpska ekonomija
Istraživanja pokazuju da se u Srbiji dnevno baci oko 2.000 tona hrane i da se najviše bacaju hleb, meso i mleko. Analiza je pokazala da se hrana uglavnom baca zato što se pokvari ili se zaboravi u frižideru i zamrzivaču, te da svako od nas u proseku baci godišnje gotovo 28 kg jestivih i oko 80 kg nejestivih delova hrane
Digitalno modelovanje u novogradnji u Beču
Srpska ekonomija
Iza termina BIM (Building Information Modeling) krije se digitalna aplikacija koja pomoću trodimenzionalnih modela optimizuje sve procese u okviru planiranja, gradnje i upravljanja zgradama, čime se omogućava veća transparentnost, održivost i pouzdanost. 3D modelovanje podataka o zgradama omogućava saradnju svih učesnika
Psihološka pomoć mladima
Srpska ekonomija
Period adolescencije obeležen je brojnim izazovima, od pronalaženja sopstvenog identiteta i suočavanja sa društvenim normama, do prilagođavanja promenama koje donose škola, porodica, kao i nove tehnologije, što predstavlja plodno tlo za nastanak anksioznosti i depresije. Svaka četvrta mlada osoba u Srbiji susrela se sa nekim mentalnim izazovom