Kako bi gradove i regije u Austriji pripremila za budućnost, bečka laboratorija za inovacije „Vienna Geospace Hub“ koristi satelitske i geopodatke. Sentinel-sateliti, koji su deo programa za posmatranje Zemlje Copernicus Evropske svemirske agencije (ESA) dostavljaju svakodnevno 2 miliona fotografija. Sateliti redovno kruže oko Zemlje, tako da se informacije kontinuirano analiziraju i uvek su ažurne.
Međutim, svi ovi podaci ne pomažu ako se ne koriste, kaže menadžerka u Vienna Geospace Hub-u, Marie-Luise Bruckner. Kako bi pomogli Beču da postane otporniji na klimatske promene, tim „Vienna Geospace Hub-a“ će ubuduće da priprema, analizira i vizualizuje satelitske podatke. Na primer, cilj je da se predvidi koliko sunca će i gde biti u određenom vremenskom periodu. Ove informacije mogu pomoći u proceni energetske dobiti od solarnih elektrana i doprineti stabilnosti mreže. Ako se zna kada i koliko solarne energije će biti u mreži, distributer može da reaguje tako što će povećati ili smanjiti proizvodnju drugih elektrana kako ne bi došlo do preopterećenja mreže.
Satelitski podaci takođe mogu poboljšati prognozu temperature vazduha. Na taj način može se utvrditi gde je u gradu posebno vruće, odnosno gde se javljaju tzv. „toplotna ostrva“. Grad može reagovati tako što će na tim mestima posaditi više drveća. Pored toga, podaci će omogućiti vizualizaciju promena u građevinskom fondu. U područjima sa intenzivnom izgradnjom, toplotna ostrva se češće javljaju.
Za „Vienna Geospace Hub“ obezbeđen je budžet od oko 2 miliona evra, koji se podjednako finansira od strane FFG (Austrijska agencija za promociju istraživanja) i Grada Beča. Do kraja projekta 2028. godine, treba da se stvori baza podataka koja će se koristiti za mere prilagođavanja klimatskim promenama.
Satelitski podaci i slike programa Copernicus su besplatno dostupni.