Na radionici „Pametna Parcela – Zajedno kreiramo budućnost geoprostornih podataka“, održanoj u Privrednoj komori Srbije, predstavljene su prednosti i mogućnosti „Pametne Parcele“ kao novog modela upravljanja geoprostornim podacima.
Osim već poznatih informacija, koje su trenutno dostupne – oblik i površina parcele, kao i prava i tereti na istoj – „Pametna parcela“ će obuhvatiti i nove podatke, poput vrednosti i mogućnosti izgradnje. Time se stvara mogućnost konverzije pasivnog kapitala u aktivni (npr, kroz kreditiranje na osnovu vlasništva nepokretnosti). Prema Ujedinjenim nacijama skup ovih informacija predstavlja četiri stuba modernog katastra za 21. vek.
Radionicu je organizovao Republički geodetski zavod, u saradnji sa Švedskom upravom za kartografiju, katastar i upis zemljišta (Lantmäterriet), uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA). U ime organizatora i domaćina, učesnicima su se obratili predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, direktor Republičkog geodetskog zavoda, mr Borko Drašković, i predstavnica Ambasade Švedske, Snežana Vojčić. Oni su istakli značaj digitalne transformaciju, međunarodne saradnje, kao i saradnje između državne uprave i privrede u modernizaciji geoprostornih podataka.
Među stručnjacima koji su govorili na radionici bili su pomoćnici direktora RGZ-a, Jelena Matić Varenica i Darko Vučetić, Matjaž Grilc, koji je izložio iskustva Slovenije u digitalizaciji planirane namene zemljišta i Vanja Šimunić, koordinatorka u Centru za upravljanje geoprostornim podacima RGZ-a.
Radionica je bila interaktivnog karaktera, omogućivši učesnicima da kroz diskusiju iznesu svoja zapažanja i predloge za dalji razvoj sistema „Pametna Parcela“. Velika posećenost i učešće više od 120 predstavnika iz preko 60 lokalnih samouprava potvrđuje značaj ovog projekta i poverenje u RGZ kao lidera u digitalizaciji javne uprave. Podrška domaće stručne javnosti dodatno dobija na značaju, s obzirom na to da je RGZ nedavno dobio i značajno međunarodno priznanje od strane Svetske banke za inovativne projekte u oblasti digitalne transformacije.
Kroz razmenu iskustava i konstruktivne predloge, postavljeni su temelji za nastavak implementacije ovog važnog projekta, koji će doprineti daljoj digitalizaciji geoprostornih podataka u Srbiji.