Na zajedničkoj sednici Grupacije proizvođača humanih lekova i Grupacije nosilaca dozvole za lek, pored usvajanja Izveštaja o radu za 2024.godinu i dogovora oko aktivnosti koje će biti uvrštene u ovogodišnji Plan rada grupacija, prikazan je pregled farmaceutskog tržišta – ostvaren promet po kategorijama farmaceutskih proizvoda tokom prošle godine.
Tržište lekova sa režimom izdavanja na lekarski recept beleži rast od 13% u odnosu na prethodnu godinu i dostiglo je vrednost od 1,34 milijarde eura u 2024.godini. Najveći rast dolazi iz povećanja u grupi lekova za terapiju onkoloških bolesti i bolesti metabolizma. Posmatrano kroz kanale potrošnje, nabavka lekove za bolnice nosi 61% apsolutne vrednosti rasta tržišta lekova u Srbiji, objavila je PKS.
Tržište farmaceutskih proizvoda koji se izdaju bez recepta, poraslo je za 9% u maloprodajnoj vrednosti dostižući 770 miliona eura, dok je istovremeno broj prodatih kutija povećan za svega 1%.
Farmaceutsko tržište u Republici Srbiji - IQVIA
Uz učešće predstavnika Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije iznet je sažeti prikaz razvoja RIMS-a (Regulatory Information Management System) i sprovedenih aktivnosti tokom 2024. godine, od prve njegove javne prezentacije u Privrednoj komori Srbije u januaru, preko pilot projekta sa nosiocima dozvola, zatim puštanja sistema u produkciju, te do izdavanja prvih elektonskih dozvola u novom formatu u decembru.
Pored procesa izdavanja dozvole, razvijeni su profili za klinička ispitivanja, izdavanje dozvola za uvoz neregistrovanih lekova, laboratorijsku dokumentacionu kontrolu, stručna mišljenja, uz izdavanje elektonskih dokumenata sa ePečatom, tako da se procesi u potpunosti sprovode digitalno.
Za naredni period fokus je na razvoju novog registra lekova u skladu sa ISO i EU standardima i razvoj profila izmena (varijacija) dozvole za lek u susret novoj EU legislativi u ovoj oblasti, uz jaču saradnju i projekte sa nosiocima dozvola u ostvarivanju ovih ciljeva.
Najavljena je i dvodnevna radionica za stručnjake iz oblasti farmakovigilance o upotrebi Medicinskog rečnika za regulatorne poslove (Medical Dictionary for Regulatory Activities, MedDRA), koju organizuju Privredna komora Srbije i Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije.
MedDRA predstavlja visoko specifičan, standardizovan rečnik medicinske terminologije, koji se koristi od strane regulatornih autoriteta i biofarmaceutske industrije, u regulatornim aktivnostima koje uključuju sve faze životnog ciklusa leka, a posebno aktivnosti farmakovigilance. Konzistentnost terminologije kroz različite faze životnog ciklusa leka omogućava efekasne unakrsne reference i analizu podataka. Uklanjanje potrebe za pretvaranjem podataka iz jedne terminologije u drugu sprečava gubitak i/ili izobličenje podataka i omogućava uštede u resursima. i transparentnost regulative, što zauzvrat doprinosi globalnoj zaštiti javnog zdravlja https://pks.rs/dogadjaj/upotre...
Predstavnici organizacione jedinice PKS, Centra za privredna pitanja, su članice na sednici podsetili na aktuelne mogućnosti za poreske olakšice na zarade radnika ( npr. zapošljavanje odgovarajućih profila radnika) ali i na poreske olakšice na ostvarenu dobit. Najavljena je i radionica na temu poreskih olakšica za pravna lica koja obavljaju delatnost istraživanja i razvoja koja se održava 3.februara 2025. godine u Privrednoj komori Srbije. Nosioci dozvola za lek su pozvani da sva otvorena pitanja iz oblasti fiskalnog sistema mogu dostaviti stručnim službama u okviru PKS, uključujući i predloge za radionice u cilju boljeg razumevanja fiskalnih propisa.