Ambasador Francuske u Srbiji, Pjer Košar, uručio je 12. februara 2025, u ime predsednika Republike Francuske, direktorki i osnivačici udruženja ATINA, Marijani Savić, francuski Nacionalni orden za zasluge u rangu viteza.
Ceremonija uručenja održana je u francuskoj rezidenciji u prisustvu njene porodice, prijatelja, kolega i članova civilnog društva, kao i predstavnika državnih i diplomatskih institucija.
U svom govoru, ambasador Pjer Košar pohvalio je karijeru i izuzetnu posvećenost Marijane Savić, koja sa svojim timom neumorno radi na promociji rodne ravnopravnosti u Srbiji i na zaštiti prava žrtava rodno zasnovanog nasilja i trgovine ljudima.
“Svake godine, više od 200 direktnih žrtava ovih zlodela i oko 300 članova njihovih porodica dobije vašu pomoć i podršku. Najpre im ponudite bezbedan smeštaj u privremenoj kući, jedinom sertifikovanom centru te vrste u Srbiji, a kojim upravlja Atina. Zatim podržite njihovu rehabilitaciju kroz medicinsku i psihološku podršku, ali i kroz profesionalnu obuku i program podrške njihovoj društvenoj reintegraciji. […] Konačno, među osnovnim aktivnostima kojima se Vi i vaše kolege u Atini neumorno bavite su javno zastupanje i zagovaranje, dajući glas onima koji se ne čuju, kako biste širili svest o važnosti borbe protiv trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja i kako biste doveli do promena prioriteta određenih javnih politika u korist poštovanja i zaštite žrtava, uz borbu protiv nekažnjivosti za počinioce.” Dodao je da su profesionalni put i opredeljenja Marijane Savić oličenje vrednosti koje i Francuska podržava, a to su odbrana prava žena i devojaka širom sveta, okončanje potpuno neprihvatljivog nasilja koje trpe zbog svog pola, poštovanje njihovog dostojanstva, njihovog integriteta, njihove autonomije, borba protiv seksualne eksploatacije.
Zahvalivši na visokom priznanju koje joj je dodeljeno, Marijana Savić istakla da čast nije učinjena samo njoj samo njoj već svim slobodnim građanima Srbije. „Činjenica da dolazi iz Republike Francuske, koja se dugo i istrajno bori za ljudska prava, slobodu i jednakost, je još važnija. Od revolucije do danas, Francuska nas podseća da prava nisu privilegije i da nas ćutanje neće zaštititi“, rekla je Marijana Savić. Istakla je kako je, pored ove nagrade, najbolje što se Atini dogodilo ove godine to što su konačno dobili stalno mesto za dom/prihvatilište, što je omogućeno uz podršku Evropske unije i UNOPS-a. „To je više od nekretnine – imamo prostor u kojem žene mogu da se osećaju bezbedno, dobiju podršku i grade bolju budućnost. To je takođe mesto gde svi mi – partneri i saveznici – možemo da se ujedinimo, sarađujemo i kreiramo rešenja kako bismo nastavili da se borimo za ono što je ispravno”. Ona je pozvala predstavnike državnih institucija da podrže nove generacije u borbi da institucije povrate svoju autonomiju, snagu i sposobnost da podrže ovo društvo da bude pravedno i bolje za sve. Zahvalila je prisutnim predstavnicima državnih institucija na postignutim rezultatima i rekla da bi veliki broj žena i devojaka bez njih ostao ugrožen, obespravljen, nezaštićen, bez nade i budućnosti.
Atina je osnovana 2003. godine kao odgovor ženskog pokreta u Srbiji na problem trgovine ljudima i nepostojanja adekvatnih programa dugoročne podrške žrtvama i pomoći u njihovom socijalnom uključivanju. Pod vođstvom Marijane Savić, Atina je izgradila sveobuhvatan pristup zasnovan na jednakosti, dostojanstvu i održivosti, postavljajući nove standarde u borbi protiv nasilja nad ženama u Srbiji. Svake godine pomaže više od 200 direktnih žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja i 300 članova njihovih porodica. Organizacija vodi jedinu sertifikovanu sigurnu kuću, koja obezbeđuje bezbedan prostor za devojke i žene žrtve trgovine ljudima iz cele Srbije. Pruža direktnu pomoć i podršku u reintegraciji žrtava trgovine ljudima i seksualne eksploatacije kroz program podrške koji je razvio i Centar za reintegraciju. Marijana Savić je 2015. godine osnovala Bagel Bejgl, žensko socijalno preduzeće posvećeno ekonomskom osnaživanju žrtava trgovine ljudima u Srbiji, pružajući im obuku, ekonomsko osnaživanje i nezavisnost.
General de Gol je ustanovio Orden za zasluge 1963, jedan od dva francuska nacionalna ordena (uz Legiju časti).