Direktna finansijska pomoć i podrška pri iskorišćavanju potencijala zelene ekonomije kroz unapređenje poslovnog okvira i podizanje kapaciteta najavljena je za domaća mikro, mala i srednja preduzeća na prvoj konferenciji projekta „Zelena ekonomija u Srbiji”, koji finansira nemačko Savezno ministarstvo za privrednu saradnju i razvoj BMZ, a sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije. Mikro, mala i srednja preduzeća čine 99 odsto srpskih preduzeća i ovim projektom se podstiču i motivišu da prilagode svoje poslovne modele i procese principima zelene i cirkularne ekonomije i stvore inovativne proizvode i usluge za globalno tržište sa ciljem dekarbonizacije privrede i zaštite životne sredine.
Državna sekretarka u Ministarstvu privrede Republike Srbije Andrea Horvat Kiralj izrazila je uverenje da će projekat „Zelena ekonomija u Srbiji“ biti još jedan u nizu primera višegodišnje uspešne saradnje Srbije i Nemačke.
„Prateći viziju da postane lider u regionu u primeni zelene ekonomije, Srbija je već ugradila principe zelene ekonomije u najvažnija strateška dokumenta u oblasti privrede, industrije i razvoja mikro, malih i srednjih preduzeća. Usklađivanje sa ekološkim zahtevima poslovanja, smanjenje emisije štetnih gasova, korišćenje obnovljivih izvora energije, energetska efikasnost i efikasna upotreba resursa, smanjenje zagađenja vazduha, vode i zemljišta i cirkularna ekonomija – sve su to teme koje su sada postale relevantne za svako preduzeće u Srbiji, kako zbog neposrednog uticaja poskupljenja energenata, tako i zbog neophodnosti prilagođavanja zahtevima tržišta Evropske unije sa kojim posredno ili neposredno veliki broj domaćih preduzeća posluje“, poručila je Horvat Kiralj i pozvala predstavnike privrede, akademske zajednice i civilnog društva da daju svoj doprinos prelasku Srbije na zelenu ekonomiju.
Šefica odeljenja za privrednu saradnju u Ambasadi Savezne republike Nemačke u Srbiji Judit Hofman podsetila je da je Srbija potpisivanjem Deklaracije o zelenoj ekonomiji 2020. godine postala deo Zelene agende za zapadni Balkan i napomenula da je kretanje ka zelenoj ekonomiji preduslov konkurentnosti na evropskom tržištu.
„Tranzicija ka zelenoj privredi pored izazova, nudi i prilike za razvoj novih proizvoda i zelenih poslovnih modela i praksi koji su održivi i klimatski neutralni. Sa svojim značajnim iskustvom u ovoj oblasti, Nemačka je na raspolaganju da mikro, malim i srednjim preduzećima ponudi primenjive savete, edukaciju i obuke u vezi sa zelenom ekonomijom. Pružićemo značajnu podršku institucijama kao što je Privredna komora Srbije u vezi sa merama zaštite životne sredine i podsticaćemo dijalog između donosioca odluka, nevladinih organizacija i ostalih zainteresovanih relevantnih strana. Kroz projekat „Zelena ekonomija u Srbiji” odabraćemo mikro, mala i srednja preduzeća u određenim krucijalnim sektorima kako bismo im pružili konkretnu pomoć, a vodićemo računa da pri selekciji posebno obratimo pažnju na preduzetnice i druge grupe koje se potencijalno susreću sa izazovima zbog tranzicije ka zelenoj ekonomiji”, kazala je Judit Hofman.
Ovaj projekat će se sprovoditi do kraja 2026. godine a poseban fokus je na malim i srednjim proizvodnim preduzećima, mikro preduzećima u poljoprivredi i turizmu, naročito preduzećima koja vode žene, kako bi se unapredila njihova konkurentnost i omogućila integracija u internacionalne lance dobavljača.