Ambasada Francuske u Srbiji i njeni partneri: Institut Veolia, Saint-Gobain, Veolia, Decathlon, Wiener Stadtische, HUOT, Fonroche lightning – BBA International, NALED, SKGO i Delegacija Evropske Unije, su zajedno dodelili nagrade pobednicima konkursa „Ekoopština” u ambasadi Francuske u Beogradu.
Konkurs « Ekoopština » zamišljen je kao platforma za razmenu znanja i primera dobre prakse između francuskih i srpskih aktera uključenih u programe održivog razvoja gradova i opština u sledeće četiri oblasti : održivo upravljanje otpadom, održivo upravljanje vodama, održiva urbana mobilnost, energetska efikasnost zgrada. Posebnu potkategoriju konkursa čine « Zelene škole”, koja je namenjena osnovnim i srednjim školama u Srbiji.
Sve informacije o ovom konkursu dostupne su na sajtu www.ekoopstina.rs
Konkurs se odvija kroz sledeće etape :
Organizovanje tematskih seminara iz navedenih oblasti u periodu april-jun, uz prisustvo francuskih stručnjaka iz navedenih oblasti koji dolaze iz čitave Francuske, i predstavljanje rešenja koja postoje na nivou lokalnih samouprava. Poziv da prisustvuju seminarima upućuje se svim gradovima i opštinama u Srbiji, ukupno 156 jedinica lokalne samouprave (JLS).
Nakon seminara, gradovi i opštine sa sajta www.ekoopstina.rs preuzimaju upitnike u četiri navedene tematske oblasti i popunjavaju podacima vezanim za njihovu JLS. Popunjene upitnike šalju ambasadi, a ambasada prosleđuje stručnim žirijima koje čine stručnjaci i univerzitetski profesori, kao i predstavnici civilnog sektora. Ocenjuje se dostignuti nivo razvoja u primeni savremenih metoda upravljanja održivim gradovima, kao i potencijal za realizovanje budućih planiranih aktivnosti i primenljivost u drugim JLS u Srbiji. Nagrađuje se po jedna opština i po jedan grad u svakoj kategoriji. Nagrada se sastoji od studijskog putovanja za po dva predstavnika svake lokalne samouprave (dva predstavnika opštine i dva predstavnika grada) koji putuju na studijsku posetu u gradove u Francuskoj čiji su stručnjaci bili predavači na tematskim seminarima. Studijske posete se odvijaju od novembra tekuće do marta naredne godine.
Što se tiče škola, one šalju prezentacije na temu aktivnosti iz oblasti zaštite životne sredine i nagrađuju se dve škole - jedna u kojoj se uči francuski jezik i druga u kojoj se ne uči. Nagrada je sportska oprema koju poklanja Decathlon - partner na projektu, kojom se opremaju sportske sale u obe škole pobednice, namenjene svim učenicima.
Ambasador Francuske, Pjer Košar je u uvodnom govoru podsetio je na ulogu „Ekoopštine“ kao temelja francusko-srpske saradnje u oblasti održivog razvoja. U protekle tri godine, konkurs je omogućio da više od 800 državnih službenika iz Srbije razmenjuju iskustva sa francuskim stručnjacima, kako na seminarima, tako i tokom studijskih poseta za laureate. Takođe je istakao entuzijazam učenika iz različitih škola u Srbiji koji su učestvovali na takmičenju u kategoriji „Zelena škola“. Ambasador je čestitao nagrađenim opštinama, gradovima i školama, i izrazio zahvalnost članovima žirija i partnerima, koji su ključni za uspeh ove inicijative.
Šef delegacije Evropske Unije u Srbiji, ambasador Emanuele Žiofre ponovo je potvrdio zajedničku posvećenost jačanju saradnje između lokalnih samouprava, škola, naučne zajednice i institucija kako bi se izgradila održiva budućnost. Obnovljeno partnerstvo između inicijativa „Zelena agenda za Srbiju“ i „Ekoopština“ svedoči o ovoj nameri, dok se u potpunosti uklapa u okvir Zelenog dogovora za Evropu i ambicioznog „Plana rasta“ za Zapadni Balkan, koji ima za cilj podršku regionu u sprovođenju ekoloških i ekonomskih reformi.
Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine Repubike Srbije, naglasila je važnost ovog projekta zbog toga što se zaštita životne sredine odvija i imlementira u lokalnim samoupravama i što će dobitnici nagrada tokom svoje studijske posete Francuskoj moći da vide kako se tamo upravlja otpadom i vodama i da to primene u svojoj lokalnoj samoupravi. Kako je dodala, Ministarstvo zaštite životne sredine pripremilo je četiri zakona koji će se uskoro naći na dnevnom redu jednog od narednih redovnih skupštinskih zasedanja.
Nakon dodele nagrada, obnovljen je Sporazum o saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji koji je omogućio proširenje projekta „Ekoopština” kao deo inicijative „Zelena agenda za Srbiju“.
Rezultati konkursa:
Osnovne škole
kategorija „Zelene škole - Frankofonija”
Gimnazija iz Zaječara, projekat „Za Čili ”,koju predstavlja direktor Srdjan STANOJEVIĆ
kategorija „Zelene škole”
Osnovna Škola „Maršal Tito”, Padina (Kovačica), projekat „Alternativni izvori energije - energija biogasa”, koju predstavlja direktorka Ljudmila TOMAN
Gradovi i opštine
kategorija „Održivo upravljanje otpadom“
(opština) : OSEČINA, koju predstavlja gradonačelnik Nikola TOMIC
(grad) : NOVI SAD, koga predstavljaju Andrijana ČAPKO, zamenica direktora gradske uprave za zaštitu životne sredine i Vanja PETKOVIĆ, članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine
kategorija „Energetska efikasnost“
(opština): SOKOBANJA, koju predstavljaju gradonačelnik Miodrag NIKOLIĆ i Marija ŽIKIĆ, članica Gradskog veća za Lokalni Ekonomski Razvoj
(grad): NOVI SAD, koga predstavljaju Andrijana ČAPKO, zamenica direktora gradske uprave za zaštitu životne sredine i Vanja PETKOVIĆ, članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine
kategorija „Održiva urbana mobilnost“
(opština): BAJINA BAŠTA, koju predstavljaju Dragana IVANOVIĆ, Šef odeljenja za inspekcijske poslove i komunalne delatnosti i Dragan DIMITRIJEVIC, Član radne grupe za izradu Plana održive urbane mobilnosti
(grad): BEOGRAD, koga predstavljaju Bojan BOVAN, Sekretar u Sekretarijatu za saobraćaj, Svetlana STEVANOVIC, Šef odeljenja za planiranje saobraćaja, i Ognjen Petar TODOROVIĆ, Šef odeljenja za unapređenje urbane mobilnosti
kategorija „Održivo upravljanje vodama“
(opština) : MAJDANPEK, koju predstavlja gradonačelnik Dragan POPOVIĆ
(grad) : LESKOVAC, koga predstavlja gradonačelnik Goran CVETANOVIĆ