Sistem elektronskih faktura funkcioniše već dve i po godine i od samog njegovog uvođenja u javni i privatni sektor Republike Srbije došlo je do mnogih promena, unapređenja i razvoja funkcionalnosti. Sa Nenadom Orlovićem iz knjigovodstvene agencije Interconto razgovarali smo o tome koliko je elektronsko fakturisanje unapredilo sistem poslovanja.
Koliko je postupno uvođenje obaveze evidentiranja na SEF-u uticalo na privredne subjekte u Srbiji, uključujući i one koji nisu u sistemu PDV-a?
Od samog starta primene pokazao je da predstavlja jedan vrlo napredan sistem u razmeni poslovne dokumentacije, pre svega dokumentacije koja prati promet proizvoda i usluga. Takođe, zakon je postepeno nalagao privrednim subjektima obavezu evidentiranja na SEF-u, tako što su na samom početku obavezu imala samo javna preduzeća, što se kasnije proširilo i na sve privredne subjekte koji su u sistemu PDV-a. Značajno je da je zakonodavac bio fleksibilan prema subjektima koji nisu u sistemu PDV-a i dozvolio im je da se samovoljno prijave kao korisnici SEF-a. U praksi se pokazalo da je i kod ove poslednje grupe odziv bio jako visok, iz razloga prepoznavanja dobrobiti samog sistema i pojednostavljenja međusobne razmene dokumentacije između pravnih lica. Vrlo brzo su se informacioni sistemi prilagodili novom sistemu, preko API servisa, što je rezultat transparentne, jasne i dostupne dokumentacije proizvođača knjigovodstvenih softvera.
U kolikoj meri je uvođenje SEF-a doprinelo modernizaciji računovodstvene prakse i smanjilo greške u radu, i koliko su računovodstveni procesi sada zavisni od funkcionalnosti softvera?
Sa računovodstvenog aspekta, može se sa sigurnošću reći da je računovodstvena i knjigovodstvena praksa ušla u novu epohu, na mnogo višem stupnju od dotadašnjeg. Pored smanjenih mogućnosti grešaka izdavalaca dokumenata, gde je na samom SEF-u unapred predefinisano šta je sve obavezno od elemenata koje jedna vrsta dokumenta mora da sadrži kako bi bio u skladu sa zakonom. SEF je za računovođe postao ozbiljan alat koji je u velikoj meri automatizovao njihovo poslovanje, ubrzao procese rada, smanjio potrebu za već deficitarnom radnom snagom iz oblasti računovodstva, što je jedan od najvažnijih benefita u današnje vreme, kad vlada manjak kvalitetne radne snage. Sveo je mogućnost grešaka u knjiženju na minimum i izdigao računovodstveno-knjigovodstveni sektor na viši nivo tako što je oslobodio dodatno vreme za mnogo kvalitetniji kontroling.
I pored dosadašnjeg velikog oslanjanja računovodstva na softver, ova nova epoha rada je još više zbližila ova dva segmenta i kvalitet pružanja računovodstvenih usluga je u velikoj meri postao zavisan od samih funkcionalnosti koje softveri imaju, a koje se odnose na kvalitetnu obradu podataka sa SEF-a.
Kako najnovije promene na SEF-u doprinose preciznosti i efikasnijem radu računovodstvenih službi, i kako bi budući razvoj sistema, uključujući potpunu elektronsku razmenu dokumentacije, mogao dodatno da unapredi računovodstvene procese?
Najnovije promene na SEF-u, u smislu promenjenih evidencija, takođe analitički računovodstvu pružaju mogućnost kontrole internih evidencija i time umanjuju verovatnoću pogrešnog nenamernog podnošenja PDV prijava, i samim tim pružaju veliku pomoć računovodstvu, koje samo po sebi ima značajnu odgovornost u zadatom procesu.
Jednu od najvećih dobrobiti predstavlja ažurnost privrednih subjekata, koja je do uvođenja SEF-a bila velika prepreka u adekvatnom pružanju računovodstvenih usluga. Samim uvođenjem SEF-a, a naročito poslednjim aktuelnim promenama, računovodstvo je definitivno poprimilo drugu dimenziju, gde je čak i moguće uvođenje veštačke inteligencije koja bi operativni rad definitivno dovela do samog minimuma, iako je već sada značajno umanjen, a kontroling uvrstila u glavnu funkciju.
Verovatno će se u budućnosti SEF unaprediti funkcijama koje omogućavaju elektronsku razmenu dokumentacije, koja se i dalje razmenjuje putem mejla ili u papirnom obliku – to su izjave o storniranju prethodnog PDV-a, prateća transportna dokumentacija kao što je CMR, i slično. Na taj način bi se kompletirala elektronska razmena, a mogućnosti informacionih sistema bi bile od neizmerne pomoći finansijama i računovodstvu.
Kako biste ocenili uticaj digitalizacije poreskog sistema na poreske obveznike, i koje dodatne mogućnosti su se pojavile za pružaoce usluga kroz automatizaciju procesa?
Opšti stav računovodstvene prakse u Srbiji u vezi sa digitalizacijom poreskog sistema je da zakonodavac nije vodio restriktivnu kaznenu politiku i da je svima u interesu da digitalizacija u ovom smislu može biti samo od pomoći poreskim obveznicima. Pored svega navedenog, niz drugih mogućnosti su prepoznali i ostali pružaoci usluga kao što su banke, a neke od njih su automatizovale plaćanja na osnovu primljenih e-faktura.
Unapređene evidencije obračuna PDV-a, kao i nove evidencije prethodnog PDV-a, povećavaju efikasnost, kontrolu i smanjuju nivo rizika, upravo kroz preliminarnu PDV prijavu.
Smisao računovodstva se uvek svodio na kontrolu i tačnost podataka, što unapređenjem postojećih i uvođenjem novih evidencija pruža olakšanje knjigovodstvu, jednostavno kroz uporedivost sa evidencijom koju im prilaže softver koji eksploatišu u iste namene.