„Njegov uticaj je bio jezgrovit i snažan na nacionalnom i internacionalnom nivou, pa je i to jedan od osnovnih motiva za pisanje ove knjige, kaže Simić.
Od momenta kada se začela ideja o nastanku knjige „Ljuba Vračarević- Život pretočen u legendu“, autora Nenada Simića, prošlo je deset godina od smrti, ovog majstora borilačkih veština. Knjiga je satkana od uzbudljive i potresne ispovesti o životu i delu majstora borilačkih veština, tvorca realnog aikidoa Ljubomira Vračarevića, zasnovana na sačuvanim kazivanjima glavnog aktera priče, sećanjima i izlaganjima neposrednih savremenika, prijatelja, članova porodice, borilačkih sledbenika, i bogate verifikovane zaostavštine velikog majstora.
Pojedine ličnosti i posle smrti bivaju žive. Koraci im se pretvaraju u nevidljiv hod, a njihov život, poput umilnog planinskog potoka, nastavlja da tiho teče, pretačući se u legendu. Ovo je pripovest o jednoj od njih”, u uvodniku knjige o Ljubomiru Vračareviću (1947 – 2013), napisao je Nenad Simić, majstor karatea, nosilac crnog pojasa – sedmi dan, autor brojnih izdanja o borilačkim veštinama Dalekog istoka i njihovim istaknutim protagonistima.
Simić dodaje da se od ranih dana Ljubin život pretvorio u akciju, da bi se u kasnijim godinama koje su usledile, te akcije preobrazile u samu „srž života“.
„Kada se uzme u obzir činjenica, da je tri godine života proveo u Libiji, da je u Rusiji boravio preko stotinu puta, u Americi pet puta, dva puta u Kini, na Svetoj Gori približno dvadeset puta, Čadu, Egiptu, ......stiče se utisak da su je ljubitelj putovanja. Medjutim, njegova putovanja ponajmanje ili skoro nikad nisu bila putovanja turističkog sadržaja, već uvek vezana za različite tipove borilačke obuke, seminara i promocija realnog aikidoa, naglašava autor.
Knjiga o majstoru specifične borilačke veštine je biografskog karaktera, ali i na specifičan način oslikava mentalni sklop glavnog junaka, njegov filozofski pogled na život i svet oko njega.
„Njegov uticaj je bio jezgrovit i snažan na nacionalnom i internacionalnom nivou, pa je i to jedan od osnovnih motiva za pisanje ove knjige, kaže Simić.
Monah Nikonor iz manastira Hilandar, sa posebnim uvažavanjem govori o Ljubomiru Vračareviću, kao čoveku koji je oduševio svojom predanošću u radu sa decom i koji je imao uzvišen instikt i osećaj savršenog pedagoga. Monah Nikinor kaže da je prava šteta što nadležne institucije nisu to prepoznale i uvažile na način kako je to trebalo.
Poznati novinar Vanja Bulić u svojim sećanjima na druženje sa Ljubom Vračarevićem rekao je da je „nesreća ovog društva što vlast ne ume da prepozna ljude kao što je bio Ljuba“.
Dok mu se svet divio, ovde su ga sumnjičavo gledali. Ova knjiga je pored nesporne vrednosti, jer će ga izmedju ostalog upoznati i oni koji su manje znali o njemu, istovremeno i šamar društvu koje na vreme ne prepoznaje prave vrednosti i ne ulaže u njih. Sve što je uradio, a njegov doprinost ne samo sportu je nemerljivo velik, istvario je zahvaljujući svom ličnom angažovanju, koje je pratilo razumevanje i angažovanje njegove porodice, kazao je Vanja Bulić.
Pripadamo kulutri koja počinje da ceni stvari tek kad ih izgubi. Tako je i sa ljudima, tek kad ostanemo bez njih počinjemo da žalimo što nismo provodili više vremena sa njima, Čitajući knjigu „Ljuba Vračarević- Život pretočen u legendu“, naviru uspomene na dobrodušnog čoveka, koji je stekao svetsku slavu i poštovanje, a ostao isti kao onaj Ljuba koji je sedeo u klupi iza mene i sa kojim sam drugovao preko četdeset godina, napisao je glumac Goran Sultanović, sećajući se Ljube i druženja sa njim.