Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Izvoz čelika iz Srbije nije povećan

Završena istraga Evropske komisije
Srpska ekonomija

Istraga Evropske komisije (EK) pokazala je da se uvoz čelika iz naše zemlje u Evropsku uniju u periodu od 1. avgusta do 31. novembra 2016. godine nije povećavao.

U antidamping istrazi koju je EK 7. jula prošle godine pokrenula protiv pet zemlja, uključujući i Srbiju, najlošije stoje Rusija i Brazil, dok je Srbija u znatno boljoj poziciji.

To, međutim, ne znači da će ishod ove istrage, zbog koje je i premijer Aleksandar Vučić molio nemačku kancelarku Angelu Merkel da pomogne, biti pozitivan, piše Politika, a prenosi Tanjug.

Konačan epilog priče, koja je počela pošto se evropsko udruženje proizvođača čelika "Eurofer" požalilo EK da je čelik iz pet zemalja (Rusija, Brazil, Srbija, Ukrajina i Iran) prodavan po damping cenama, očekuje se početkom maja.

Nezvanično se saznaje da je "Eurofer" još 11. oktobra prošle godine zvanično zatražio od komsije da evidentira uvoz čelika koji u EU stiže iz pet zemalja protiv kojih se vodi postupak.

Naše vlasti su zatim negodovale i Briselu uputile žalbu prema kojoj ne postoji dovoljno opravdan razlog da carinici evidentiraju čelik koji iz Smedereva stiže u EU. Sličnu žalbu su uputili i zvaničnici iz Irana, Rusije i Ukrajine.

Kako Politika saznaje, u žalbi "Eurofera" s kraja maja prošle godine navodi se da se čelik iz ovih pet zemalja prodavao za najmanje 20 odsto ispod tržišne cene. Kada je o Srbiji reč, evropski proizvođači upoređivali su proizvodnu i prodajnu cenu čelika, koja je prema njihovim tvrdnjama bila niža.

U zahtevu za registraciju uvoza "Eurofer" je tražio od EK da napravi poređenje da li se izvoz iz ovih pet zemalja u periodu od 1. jula do 31. oktobra 2016. povećao u odnosu na period od 1. jula 2015. do 30. juna 2016. godine.

Komisija je tim povodom odlučila da predmet istrage bude uvoz u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra prošle godine.

Kako Politika saznaje, upravo u tom periodu EK je utvrdila da je došlo do rasta uvoza iz ovih pet zemalja za 14 odsto.

Najviše se povećao uvoz iz Rusije i to za čak 73 odsto, u posmatranom periodu rastao je i uvoz čelika iz Brazila za 26 odsto.

Za Srbiju je olakšavajuća okolnost to što je uvoz čelika iz Smedereva u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra ostao nepromenjen.

Iran i Ukrajina su, istovremeno, čak smanjili svoj izvoz u Evropu.

Nakon takvih rezultata, komisija je ocenila da je registracija uvoza iz Srbije, Ukrajine i Irana bila nepotrebna, kažu izvori "Politike". To je i bila jedna od tema tajnih pregovora koji su početkom decembra održani u Briselu.

Izvori lista kažu da je posle sastanka EK od srpskih državnih zvaničnika zatražila dodatne informacije, a ta dokumenta srpske vlasti su dostavile u februaru.

Detalje nije bilo moguće saznati jer se postupak vodi u strogoj javnosti, a stav srpskih državnih zvaničnika je da bi iznošenje bilo kakvih informacija moglo da nanese štetu Srbiji.
 

Ostali naslovi

Republika Srpska podržava obnovu pruge Beograd - Sarajevo
Srpska ekonomija
U putnom saobraćaju aktuelno je povezivanje Sarajeva i Beograda odnosno povezivanje Koridora 5 c i Koridora 10 kroz RS i BiH, izjavio je ministar saobraćaja i veza RS Neđo Trninić
Autoput za stabilnost u regionu
Srpska ekonomija
Ministarka Zorana Mihajlocvić je izjavila da svaka vrsta povezivanja znači još veću stabilnost u regionu i zato je Vlada Srbije kao prioritet stavila upravo infrastrukturne projekte od regionalnog značaja, kao što je autoput Niš-Merdare-Priština
Privrednici Srbije i Rusije o daljoj saradnji
Srpska ekonomija
Do 17. marta, privrednici će razmatrati mogućnosti daljeg jačanja ekonomskih odnosa između Rusije i Srbije i plasmana svojih proizvoda u ove dve zemlje
Korak ka ekonomskoj reintegraciji
Mitko Arnaudov
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić nedavno je govorio o formiranju carinske unije Zapadnog Balkana. Ubrzano učlanjenje u EU je sve neizvesnije, dok su ekonomske performanse zemalja regiona Zapadnog Balkana i dalje u „poniranju“
Evro 123,99 dinara
Srpska ekonomija
Dinar je slabiji za 0,7 odsto nego pre godinu dana, ima istu vrednost kao pre mesec dana, a 0,4 odsto je slabiji nego na početku ove godine
Poslovanje Merkatora u Srbiji nije ugroženo
Srpska ekonomija
Hrvatska kompanija Agrokor, koja u osam firmi u Srbiji zapošljava više od 10.000 radnika, duguje 800 miliona evra za porez
Prošle godine osnovano 8.429 firmi i 33.615 preduzetnika
Srpska ekonomija
Zahvaljujući reformi u oblasti registracije, sprovedenoj u 2016. godini, pojednostavljena je procedura i skraćeno vreme registracije u APR, pa je Srbija na osnovu tog rezulatata napredovala za 18 mesta za godinu dana, ostvarivši skok sa 65. na 47. poziciju Duing biznis liste
Referentna kamata ostaje na nivou od 4,0 odsto
Srpska ekonomija
Međugodišnja stopa inflacije je u februaru iznosila 3,2 procenta, u najvećoj meri kao posledica delovanja jednokratnih faktora
Probleme malinara rešavaće radna grupa
Srpska ekonomija
Na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, kome su prisustvovali i predstavnici Ministarstava trgovine i privrede i Instituta za voćarstvo u Čačku, dogovoreno je da se iznađu rešenja za 2017. godinu po pitanju plasmana zaliha malina koje postoje na tržištu
Trgovinski deficit SAD 48,5 milijardi dolara
Srpska ekonomija
Trgovinski deficit SAD u januaru porastao je na najveći mesečni nivo za gotovo pet godina. To je i najveći deficit od marta 2012. godine