Istraga Evropske komisije (EK) pokazala je da se uvoz čelika iz naše zemlje u Evropsku uniju u periodu od 1. avgusta do 31. novembra 2016. godine nije povećavao.
U antidamping istrazi koju je EK 7. jula prošle godine pokrenula protiv pet zemlja, uključujući i Srbiju, najlošije stoje Rusija i Brazil, dok je Srbija u znatno boljoj poziciji.
To, međutim, ne znači da će ishod ove istrage, zbog koje je i premijer Aleksandar Vučić molio nemačku kancelarku Angelu Merkel da pomogne, biti pozitivan, piše Politika, a prenosi Tanjug.
Konačan epilog priče, koja je počela pošto se evropsko udruženje proizvođača čelika "Eurofer" požalilo EK da je čelik iz pet zemalja (Rusija, Brazil, Srbija, Ukrajina i Iran) prodavan po damping cenama, očekuje se početkom maja.
Nezvanično se saznaje da je "Eurofer" još 11. oktobra prošle godine zvanično zatražio od komsije da evidentira uvoz čelika koji u EU stiže iz pet zemalja protiv kojih se vodi postupak.
Naše vlasti su zatim negodovale i Briselu uputile žalbu prema kojoj ne postoji dovoljno opravdan razlog da carinici evidentiraju čelik koji iz Smedereva stiže u EU. Sličnu žalbu su uputili i zvaničnici iz Irana, Rusije i Ukrajine.
Kako Politika saznaje, u žalbi "Eurofera" s kraja maja prošle godine navodi se da se čelik iz ovih pet zemalja prodavao za najmanje 20 odsto ispod tržišne cene. Kada je o Srbiji reč, evropski proizvođači upoređivali su proizvodnu i prodajnu cenu čelika, koja je prema njihovim tvrdnjama bila niža.
U zahtevu za registraciju uvoza "Eurofer" je tražio od EK da napravi poređenje da li se izvoz iz ovih pet zemalja u periodu od 1. jula do 31. oktobra 2016. povećao u odnosu na period od 1. jula 2015. do 30. juna 2016. godine.
Komisija je tim povodom odlučila da predmet istrage bude uvoz u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra prošle godine.
Kako Politika saznaje, upravo u tom periodu EK je utvrdila da je došlo do rasta uvoza iz ovih pet zemalja za 14 odsto.
Najviše se povećao uvoz iz Rusije i to za čak 73 odsto, u posmatranom periodu rastao je i uvoz čelika iz Brazila za 26 odsto.
Za Srbiju je olakšavajuća okolnost to što je uvoz čelika iz Smedereva u EU u periodu od 1. avgusta do 31. novembra ostao nepromenjen.
Iran i Ukrajina su, istovremeno, čak smanjili svoj izvoz u Evropu.
Nakon takvih rezultata, komisija je ocenila da je registracija uvoza iz Srbije, Ukrajine i Irana bila nepotrebna, kažu izvori "Politike". To je i bila jedna od tema tajnih pregovora koji su početkom decembra održani u Briselu.
Izvori lista kažu da je posle sastanka EK od srpskih državnih zvaničnika zatražila dodatne informacije, a ta dokumenta srpske vlasti su dostavile u februaru.
Detalje nije bilo moguće saznati jer se postupak vodi u strogoj javnosti, a stav srpskih državnih zvaničnika je da bi iznošenje bilo kakvih informacija moglo da nanese štetu Srbiji.