Podatak da je jedna IT kompanija u Srbiji ove godine plaćala programere 17.000 evra, pokazuje da je ovaj sektor i dalje u usponu, iako je kriza zakucala i na tom polju, istakao je u panelu posvećenom toj temi Aleksandar Bjelić, generalni direktor MVP Workshop Studio.
On je objasnio da nije lako naći IT kadar i da stručnjacima iz ove oblasti plata nije uvek najvažnija, već im je ponekad, naročito onim mlađim, važno i da u određenoj firmi imaju od koga da uče, tako da se moraju naći načini kao da kompanije prodobiju i zadrže kadrove.
Vladimir Vasić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije ocenio je da mladi danas veći značaj pridaju korisnosti, nego pripadnosti kući.
“Banke nude balans u radu od kuće i u kancelariji. Pokazalo se da je banka tamo gde je mobilni telefon, a brojke pokazuju da je 2019. bilo 1,2, a sada 3,8 miliona korisnika aplikacija mobilnog bankarstva. Digitalizacija je jedan od najizraženijih trendova u bankarstvu i predviđa se da će do 2030. godine u veštačku inteligenciju biti uloženo oko 60 milijardi dolara”.
Na panelu je učestvovala i Zorana Branković, direktorka za upravljanje operativnim poslovima u Banci Intesa koja je objasnila da banka posebnu pažnju posvećuje razvoju snažnog IT tima koji ima mogućnost da radi sa najnaprednijim tehnologijima i odgovori na sve zahteve tržišta.
Davor Odobašić, generalni direktor HelloWorld.rs pojasnio je da je kriza uticala na smanjenje oglasa na IT tržištu.
“IT sektor je godinama bio u ekspanziji, kreirala su se nova radna mesta, a nakon prvog udara kovid krize, tržište se stabilizovalo i od tada je krenuo veliki rast zaključno sa prva dva kvartala prošle godine. U svetu je tada došlo do snažnog pada, a u Srbiji do stabilizacije.