Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je juče, povodom Svetskog dana energetske efikasnosti, da je Srbija čvrsto opredeljena za proces tranzicije energetskog sektora u kome je unapređenje energetske efikasnosti jedan od najvažnijih strateških ciljeva.
U saopštenju se podseća na to da se Svetski dan energetske efikasnosti obeležava širom planete kao sećanje na prvi međunarodni skup stručnjaka o energetskoj efikasnosti u Austriji 5. marta 1998. godine.
Osnovni cilj obeležavanja i podsećanja na ovaj datum je podizanje svesti građana o značaju unapređenja energetske efikasnosti i racionalnog korišćenja energije bez narušavanja komfora, standarda života ili ekonomske aktivnosti.
Energetska efikasnost po aktuelnoj Strategiji razvoja energetike posmatra se kao „novi izvor energije“. U Srbiji je potrošnja energije u odnosu na bruto domaći proizvod tri do četiri puta veća u odnosu na zemlje Evropske unije, a dva puta u odnosu na zemlje regiona.
Zbog toga će u narednom periodu biti izuzetno važno da se sprovedu mere unapređenja energetske efikasnosti kako bi se smanjili nepotrebni troškovi i unapredilo stanje u energetskom sektoru.
Od 2021. godine resorno ministarstvo realizuje Nacionalni program energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova kojim se, u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave, građanima dodeljuju bespovratna sredstva za mere energetske efikasnosti.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je da građani mogu da dobiju subvencije do 50 odsto ukupne vrednosti izvođenja radova na termičkoj izolaciji zidova, zameni stolarije, starih kotlova kao i za ugradnju solarnih panela.
Ona je navela da su do danas ovim programom obezbeđene subvencije za više od 20.000 domaćinstava, dok je u 130 jedinica lokalne samouprave potpisano približno 14.000 ugovora.
U saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama, obezbeđeno je približno 70 miliona evra za nastavak realizacije programa u narednim godinama, gde očekujemo da će subvencije dobiti još 80.000 domaćinstava, poručila je Đedović.
Osim stambenih objekata, Ministarstvo radi i na unapređenju energetske efikasnosti objekata javnog sektora. U prethodnom periodu završeno je 107 projekata energetske rehabilitacije škola, vrtića, domova zdravlja i zgrada opština u kojim su smanjene emisije ugljen-dioksida za 13.000 tona godišnje.
Ministarstvo rudarstva i energetike nastaviće da realizuje programe koji smanjuju troškove građanima, daju doprinos zaštiti životne sredine i stabilnosti energetskog sistema, dodaje se u saopštenju.