Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Više investicija, rad sa startapima i unapređenje regulatornog okvira ključ za uspeh srpske ekonomije i startap ekosistema

Kopaonik biznis forum
Foto: Zoran Ilić - Ringier
Srpska ekonomija

Prvog dana Kopaonik biznis foruma održan je panel Inicijative Digitalna Srbija i kompanije Ringier Srbija „Investicije u startape, kako i u koga"? Panel je vodio Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative Digitalna Srbija, a o investiranju u startape govorili su, dr Jasmina Knežević, osnivač i član Nadzornog odbora bolnice Acibadem Bel Medic i članovi Grupe poslovnih anđela Aleksandar Bakoč, osnivač firme Algotech za implementaciju poslovnih softvera i serijski investitor u male biznise i Petar Jovanović, predsednik izvršnog odbora RBA banke. Zašto investirati, koji su kriterijumi za investiranje i šta je neophodno da naš startap ekosistem sustigne zemlje u regionu i globalno, bila su samo neka od otvorenih pitanja.

Grupa poslovnih anđela Inicijative Digitalna Srbija okuplja uspešne pojedince iz različitih sektora biznisa koji svoju ekspertizu, iskustvo i resurse dele sa startapima, domaćim mladim kompanijama. Do sada je Grupa uložila 700.000 evra u šest domaćih startapa, a ulaganja je od početka pratio proces skeniranja više od 400 startapa, 150 održanih sastanaka, 13 pičing sesija. O tome šta znači biti anđeo investitor, koje su koristi za obe strane i koji kriterijumi su presudni za donošenje odluke o investiranju, govorili su i učesnici pomenutog panela.

„Iz ugla privatnika prolazio sam kroz različite procese ulaganja, investirao sam i u nekoliko startapa van zemlje. Ali ono što je značajno, vraćajući se u Srbiju primetio sam neverovatnu energiju kod mladih ljudi iz zajednice startapa i želju za uspehom”, istakao je Aleksandar Bakoč, jedan od poslovnih anđela i osnivač firme Algotech za implementaciju poslovnih softvera i serijski investitor u male biznise.

Petar Jovanović, predsednik izvršnog odbora RBA banke i poslovni anđeo osvrnuo se na rad Grupe, ističući mane i prednosti srpskih startapa koje je primetio kroz rad sa timovima: „Naše startape vode sjajni ljudi, sa neverovatnim idejama, globalnim ambicijama. Kada krenete da radite sa njima, vidite međutim da tu ima dosta prostora za unapređenje - osnivači i timovi su uglavnom fokusirani na sam proizvod i ideju a manje na strategiju prodaje i plan izlaska na tržište. To je prostor u kome anđeli ispunjavaju svoju ulogu mentora, pored toga što su investitori”.

Govoreći o značaju ulaganja u startape, u smislu obostrane koristi, dr Jasmina Knežević osvrnula se na lično iskustvo na terenu digitalizacije bolnice Acibadem Bel Medic: „Napravili smo fenomenalan program za kol centar. Mladi momci su me dobili rečenicom: Ono što vas je dovelo na vrh to će vas ubiti jer ovo više nećete moći da iznesete. Držati ovoliki sistem u glavama ili papirčićima neće moći da funkcioniše i tada sam shvatila da moramo krenuti u digitalizaciju”, ocenila je Knežević.

U kakve startape se ulaže?

„Kao poslovni anđeo fokus stavljam na proizvode i startape koji se odnose na produženje života. Sve što je ishrana, prevencija zdravlja, investicije u opremu, dijagnostiku, za poboljšanje kvaliteta je interesantno. Isto prepoznajem i obrazovanje i u te dve oblasti ću sigurno investirati”, rekla je dr Jasmina Knežević.

„Bitno mi je da kod osnivača tima i ostalih članova vidim da žele da ostave srce na terenu. Želja za uspehom, globalna ambicija, to je ono što je presudno za donošenje odluke o investiciji u određeni startap”, dodao je Aleksandar Bakoč.

Pored želje za uspehom, Petar Jovanović je kao osnovne kriterijume naveo i znanje, ekspertizu ali i godine života i iskustva osnivača i drugih članova tima.

Grupa poslovnih anđela planira širenje i još više investicija

Želimo da ponudimo naše startape i u inostranstvu, ali mi ćemo investirati i dalje lokalno. Imamo 26 aktivnih anđela, plan je da ih povećamo na 50. Želja mi je i da u pulu investitora imamo više žena. Pored toga, da bi naš startap ekosistem sustigao druge države u regionu i globalno, neophodno je da imamo i aktivnu ulogu i diskusiju sa regulatorom. Sada već imamo poreske olakšice koje koriste velikim kompanijama koje ulažu u startape. One iznose 30 odsto, ali ne znam koliko se o njoj zna”, zaključio je Jovanović i dodao da bi trebalo ići i na olakšice za fizička lica.

Svakako je važno napomenuti da u poslednjim godinama domaći startapi beleže rast, a to potvrđuju i rezultati istraživanja Startap skener koje Inicijativa Digitalna Srbija sprovodi drugu godinu za redom u okviru projekta „Preduzmi ideju”, koji konzorcijum okupljen oko Inicijative „Digitalna Srbija” sprovodi uz podršku USAID-a.

. „U 2022. godini ekosistem je porastao za više od 20 odsto. Dve trećine startapa očekuju rast biznisa za više od 50 odsto u ovoj godini. Na osnovu istraživanja prošle godine u startap ekosistemu zaposleno je preko 2.000 novih članova timova”, istakao je Bjelotomić, prezentujući prve rezultate Startap Skenera 2023.

Ostali naslovi

Investicije u startape: kako i u koga?
Srpska ekonomija
Direktor Inicijative Digitalna Srbija Nebojša Bjelotomić, moderirao je panel na temu Investicije u startape: Kako i u koga? na kojem je istakao da srpsko IT tržište neće mnogo osetiti krizu, jer je izvoz IT servisa poslednjih godina značajno porastao.
Da li je kriza učinila it kadrove pristupačnijom radnom snagom
Srpska ekonomija
Podatak da je jedna IT kompanija u Srbiji ove godine plaćala programere 17.000 evra, pokazuje da je ovaj sektor i dalje u usponu, iako je kriza zakucala i na tom polju, istakao je u panelu posvećenom toj temi Aleksandar Bjelić, generalni direktor MVP Workshop Studio.
Više od 100 prijava projekata za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština
Srpska ekonomija
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština Novica Tončev izjavio je danas da je na javni poziv za podnošenje projekata koji se odnose na unapređenje života građana u nedovoljno razvijenim opštinama pristiglo više od 100 prijava
Poziv dobrovoljnim davaocima krvi
Srpska ekonomija
Institut za transfuziju krvi Srbije pozvao je punoletne građane da i ove nedelje daju krv. To se može učiniti u prostorijama ovog instituta, Svetog Save 39, i to radnim danima od 7 do 19, a subotom i praznicima od 8 do 15 časova
Specijalni događaj: Omaž Dr Zoranu Đinđiću, premijeru Srbije 2001-2003
Srpska ekonomija
Jubilarni 30. Kopaonik biznis forum danas je počeo filmom sećanja na prvog demokratski izabranog predsednika Vlade Srbije, bivšeg premijera Zorana Đinđića, povodom dvadesetogodišnjice njegovog ubistva
Završen FEST i dodeljene nagrade
Srpska ekonomija
Dodelom tradicionalnih FEST-ovih nagrada i premijerom filma ovenčanog nagradom „Milutin Čolić” – „Usta puna zemlje” Puriše Đorđevića pala je zavesa na ovogodišnje 51. festivalsko izdanje
Dr Jakovljević: Za nekog sa slabim srcem teretana može biti fatalna
Srpska ekonomija
Na čelo Zavoda za sport i medicinu sporta RS nedavno je došao Milan Savić, a za svog zamenika izabrao je Dekana FMN u Kragujevcu Vladimira Jakovljevića. Zavod ima velike planove, prvenstveno na području preventive zdravlja sportista, bilo da su oni vrhunski sportisti ili samo rekreativci
Nastavak sprovođenja mera za unapređenje energetske efikasnosti
Srpska ekonomija
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je da je Srbija čvrsto opredeljena za proces tranzicije energetskog sektora u kome je unapređenje energetske efikasnosti jedan od najvažnijih strateških ciljeva
Rad RTGS i Kliring sistema u devizama NBS u februaru
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i Kliring sistemu Narodne banke Srbije u februaru, za 18 radnih dana, realizovano je ukupno 18,7 miliona plaćanja. Od ukupnog broja plaćanja, 2,1 milion, ili 11,0%, čine nalozi za plaćanje u Kliring sistemu, a 16,6 miliona, ili 89,0%, nalozi za plaćanje u RTGS sistemu
Rad IPS NBS sistema u februaru
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365, za 28 dana u februaru realizovane su 5.024.053 transakcije