Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Veliki potencijali za razvoj proizvodnje cveća u Srbiji

Privredna komora Srbije
Srpska ekonomija

Srbija ima veliki potencijal za proizvodnju cveća i ukrasnog bilja kako zbog dobrih klimatskih uslova tako i zbog dužine vegetacionog perioda. Uz jaču institucionalnu podršku, udruživanje proizvođača, podršku naučnoistraživačke i poslovne zajednice, ovaj bi sektor bio mnogo profitabilniji, poručuju iz Udruženja za biljnu i prehrambenu proizvodnju Privredne komore Srbije.

„Sektor proizvodnje cveća i ukrasnog bilja bi bio još razvijeniji kada bi postojale naučnoistraživačke organizacije koje rade selekciju i oplemenjivanje cveća u Srbiji, što trenutno nije slučaj“, kaže Danica Mićanović, viši savetnik u Udruženju za biljnu i prehrambenu  proizvodnju. Objašnjava da je formirano nekoliko instituta pri fakultetima u Beogradu i Novom Sadu kako bi ovaj sektor dobio podršku na istraživačkom nivou.

„Podsticaji države su evidentni, ali neophodno je pokretati inicijative za dodatne podsticaje, raditi na povećanju površina pod cvećem i ukrasnim biljem, intenziviranju proizvodnje, umrežavanju i jačanju proizvođača, kako bi se stvorio povoljniji ambijent za poslovanje“,  kaže Mićanović.

Najznačajniji regioni za proizvodnju i uzgoj cveća u Srbiji su u Vojvodini, na severu zemlje, na granici sa Mađarskom, zatim okolini Šapca, Ljiga, Trstenika, Kruševca, Sremčice i Velike Drenove, a najvažnija je proizvodnja ruža i to kalemljene i nekalemljene ruže za sadnju.

„Ruže su najzastupljenije i u izvozu i u uvozu. U 2021. godini smo izvezli i uvezli ruža u istom iznosu, od oko 3 miliona evra.  U 2022. godini, ukupan izvoz ruža iznosio je 3 miliona evra dok je uvoz, zbog rasta uvoznih cena, porastao na 3,79 miliona evra. Najviše smo uvozili sveže ruže za bukete i to iz Holandije, Kenije, Etiopije, dok najviše izvozimo ruže za sadnju, što je još jedan pokazatelj potencijala za proizvodnju ruža“, objašnjava Mićanović. 

Vrednost spoljnotrgovinske razmene Srbije u sektoru proizvodnje cveća i ukrasnog bilja iznosila je 31,3 miliona evra u 2022. godini.  Srbija je uvezla i izvezla ukupno oko 10 tona cveća i ukrasnog bilja, od čega je oko tri tone izvezeno dok je uvezeno oko sedam tona ovih proizvoda. Izvoz je vredeo 6,61 miliona dok je vrednost uvoza bila oko 24,7 miliona evra.

Najviše se izvozilo cveće i sadni materijal i to na tržište EU koje ima 43 odsto udela u srpskom izvozu, zatim živo cveće, posebno ruže i to u zemlje Carinske unije (Rusiju, Belorusiju, Kazahstan) koje imaju 34 odsto udela u ukupnom izvozu Srbije i zemlje CEFTA regiona. 

Tržište Evropske unije bilo je i najvažnije uvozno tržište sa čak 81 odsto udela u srpskom uvozu. Najviše smo uzvozili iz Holandije, Italije, Nemačke, Slovenije, Mađarske i Grčke. Od zemalja van EU, Srbija je najviše uvozila sveže ruže za bukete i to iz Kenije, Etiopije, Turske, Ekvadora i Izraela.

U protekle dve godine vrednost uvoza je značajnije povećana u odnosu na izvoz, a tome je najviše doprinelo povećanje uvozne cene cveća i ukrasnog bilja, kao  posledice ekonomske situacije u celom svetu. U 2022. godini, u odnosu na 2021. godinu vrednost uvoza povećana je za 13 odsto, a prosečna uvozna cena cveća iznosila je 3,27 evra po kilogramu, dok je u 2021. godini bila 3,05 evra po kilogramu. U odnosu na 2021. godinu i vrednost izvoza je porasla za 23 odsto. U izvozu je postignuta prosečna cena od 2,46 evra po kilogramu, dok je u 2021. godini bila 1,85 evra po kilogramu.

Milan Topalović vlasnik rasadnika „Topalović“ iz Lipolista objašnjava da je uzgajanje cveća unosan posao, ali da traži velika ulaganja. Za uzgoj ruža na tri ara potrebno je nabaviti 2.000 sadnica, gde jedna sadnica košta 1 evro, dok je za pumpu potrebno oko 4.000 evra.  U prvoj godini,  proizvodnja dostiže oko 15.000 cvetova, a po cvetu može da se dobije oko 20 centi što je prihod od 3.000 evra. Već u drugoj godini taj iznos može da dostigne do 6.000 evra. Prihoduje se narednih 5 godina. 

Za gajenje božura po hektaru treba uložiti oko 55.000 evra, kaže Jani Bakoš  iz kompanije Božur Dream iz mesta Gaj kod Kovina.  Za lukovice treba izdvojiti 28.000 evra, zalivni sistem košta 13.000 evra, za setvu je potrebno 3.000 evra, a za đubrivo 1.000 evra godišnje. Tu su i troškovi analize zemljišta, nege cveća, kao i izdvajanje za mašinsko skidanje izdanaka gde nabavka mašina iznosi 8.000 evra. Na to treba dodati i troškove transporta koji iznose 2.500 evra. Prihoduje se narednih 10 godina i to 25.000 evra po hektaru. Nakon toga se reznice mogu prodati, ili podići novi zasad na 2 hektara. Tako da je od toga povraćaj oko trećine uloženog novca, zaključuje Bakoš.

Ostali naslovi

ESG: reputacione mogućnosti, zahtevi investitora ili pravna regulativa
Srpska ekonomija
Tema ESG kriterijuma uticaće na srpsku ekonomiju, kako na uspeh, tako i na neuspeh, više od bilo koje druge teme, jer će imati najveći uticaj na ono što će se dešavati u budućnosti – to je bio samo jedan od zaključaka panela “ESG: reputacione mogućnosti, zahtevi investitora ili pravna odluka”
Žene i devojčice najčešće žrtve eksploatacije
Srpska ekonomija
Na Međunarodni dan žena, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH podseća na višestruku ranjivost žena i devojčica, te da su najčešće žrtve trgovine ljudima i radne ekspolatacije
Značaj poreske administracije u neizvesnim vremenima
Srpska ekonomija
Poreska uprava je izvršila 20.388 kontrola prošle godine i u 55,21 odsto utvrđene su nepravilnosti, gde je obračunato oko 28 milijardi dinara, što je osam odsto više nego prethodne godine – istaknuto je na panelu Kopaonik biznis foruma "Značaj efikasne poreske administracije u neizvesnim vremenima
Bankarski sektor: Šta bi mogli da budu negativni efekti krize?
Srpska ekonomija
Banke su uvek bile odgovorne i prudentno su se ponašale i bile podrška kreatorima ekonomske politike i svojim klijentima u amortizivanju efekata svih prethodnih kriza. U tom smislu, likvidan i visoko kapitalizovan bankarski sektor je i sada stabilan oslonac u izazovnim vremenima
Izgradnja društva zasnovanog na rodnoj ravnopravnosti dužnost svih
Srpska ekonomija
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije ukazalo je danas, povodom obeležavanja 8. marta – Međunarodnog dana žena, na važnost borbe za ženska prava, ekonomsku, političku, socijalnu i svaku drugu ravnopravnost žena i muškaraca
Obrazovanje: Putevi vode do kompetencija
Srpska ekonomija
Kompanije i privreda mogu značajno da doprinesu unapređenjima u oblasti obrazovanja u Srbiji kroz podršku neformalnom obrazovanju, kako bi učenici i studenti uspešno odgovorili na potrebe savremnogpro tržišta rada – usaglašeni su bili oko ovog stava učesnici panela "Obrazovanje: putevi ka kompetencijama"
Gojković čestitala 8. mart svim ženama u Srbiji
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Republike Srbije, ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković čestitala je svim ženama u Srbiji 8. mart - Međunarodni dan žena i poručila da su žene bitan deo društva i da bez njih nema ni ekonomskog napretka, koji je veoma važan za svaku državu
Beč olakšava preduzećima prelazak na e-vozila
Srpska ekonomija
Privredna komora Beča i energetsko preduzeće „Wien Energie“ su započeli pilot projekat čiji je cilj da se malim i srednjim preduzećima koja nemaju parking mesta u centru grada olakša prelazak na upotrebu e-vozila
Žene u biznisu: Da li je ovo svet muškaraca?
Srpska ekonomija
U poslednje dve decenije pitanje rodne ravnopravnosti kao i institucionalni mehanizmi za njihovo unapređenje jedno je od gorućih pitanja. O rodnoj senzitivnosti u kompanijama, motivaciji i vidljivosti obrazovanih žena, kao i o pitanju kako izgleda biti na tako visokim pozicijama kao žena u Srbiji na panelu Žene u biznisu – Da li je ovo svet muškaraca?“
Plemeniti metal koji se ne može falsifikovati
Srpska ekonomija
Specijalno je bilo trećeg dana Kopaonik biznis foruma posebno jer su učesnici mogli da vide i da se upoznaju sa osmijumom - najskupljim plemenitim metalom, koji bi u perspektivi mogao da se pretvori u državne rezerve kao i zlato