Tema ESG kriterijuma uticaće na srpsku ekonomiju, kako na uspeh, tako i na neuspeh, više od bilo koje druge teme, jer će imati najveći uticaj na ono što će se dešavati u budućnosti – to je bio samo jedan od zaključaka panela “ESG: reputacione mogućnosti, zahtevi investitora ili pravna odluka” na kojem su učestvovali Marko Čadež, predsednik PKSa, Miloš Colić, generalni direktor New Energy Solutions, Milan Gospić, direktor Microsoft Srbija, kao i Zoran Torbica, generalni direktor Ekomobilnost.
Ukoliko je cilj da postigne Agenda do 2030. godine, odnosno krajnja do 2050, koja podrazumeva potpuno ukidanje emisija ugljend dioksida u atmosferu, neophodno je uložiti 275 triliona dolara, što znači da svake godine, svaka država u svetu treba da investira osam do devet odsto svog BDP-a.
“Kad bismo to preneli na ove prostore, to znači da bi u Srbiji trebalo da se investira od četiri do pet milijardi evra svake godine do 2050, kako bi se usmerila u pravcu održivosti i proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, istakao je Dejan Janjatović, zamenik predsednika IO NLB Komercijalne banke.
Predsednik PKSa naglasio je da sa temom ESG ulazimo u okvir regulative, gde ćemo to morati da radimo, a ostaje pitanje i kako će se to finansirati.
“Evropska unija će od novembra dodatno pooštriti regulativu koja se odnosi na dobavljače, kada je reč o poštovanju ekoloških standarda, a banke neće više finansirati ono što zagađuje životnu sredinu”.
Prema mišljenju direktora Microsofta Srbija Milana Gospića ESG je relativno nova tema u Srbiji, ali da svakako prelazi iz nečega što je - bilo bi lepo da to poštujemo, u jasan set normi koje moraju da se urade, jer bez toga niko neće biti konkurentni i neće moći da plasira proizvode na tržište.