Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali izjavio je danas da je Carinska ispostava Slobodna zona "Subotica" osnovana zbog značajnog rasta obima proizvodnje kompanija koje posluju u režimu Slobodne zone, ali i zbog budućih investitora.
Mali je, tokom obilaska ovog modernog carinskog terminala u okviru obeležavanja godinu dana rada Vlade Srbije, istakao da je reč o investiciji u iznosu od približno 50 miliona dinara, uz napomenu da je ta sredstva obezbedila Vlada Srbije.
On je naglasio da je Slobodna zona važna ne samo za Suboticu, već i za Horgoš, Kelebiju, Bajmok, Bačku Topolu i Bačke Vinograde i Kikindu, s obzirom na to da se pokretanjem privrede u jednom delu, u jednoj zoni, pokreću privreda i aktivnosti u čitavom okrugu, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Rezultati koje smo postigli u našoj zemlji u prvih šest meseci ove godine pokazuju da nikada nismo imali manju nezaposlenost, istakao je ministar i podsetio na to da je u Subotici 2010. godine bilo 26 odsto nezaposlenih, a 2017. godine samo 11 odsto.
On je najavio da će kao ministar finansija obilaziti sve slobodne zone i carinske ispostave u našoj zemlji kako bi se njihov rad ubrzao, a investitori bili zadovoljniji i ulagali još više novca u našu zemlju.
Mali je ponovio da su javne finansije stabilne i konsolidovane, i dodao da je u prvih šest meseci ove godine suficit dostigao 30,9 milijardi dinara, pri čemu je planirani deficit bio 22 milijarde, tako da preko 50 milijardi imamo bolji rezultat nego što smo planirali.
Prema njegovoj oceni, to je veoma važna vest za građane Srbije, koja pokazuje opravdanost upravo ove strategije da kroz direktan rad sa investitorima i kroz mogućnost da im pomognete doprinesete tome da što više investiraju u vašu zemlju, otvore nova radna mesta i tako napune budžet lokalne samouprave, u ovom slučaju Subotice, a na taj način i budžet Republike Srbije.
Upravo zato sada razgovaramo o povećanju plata i penzija i daljim investicijama, ali i o ulaganjima u nove auto-puteve, mostove, bolnice, škole i domove zdravlja, istakao je ministar.
On je rekao da je novi carinski terminal izgrađen po najsavremenijim standardima, i dodao da su osim poslovne zgrade Carinskog terminala, koja ima 272 metra kvadratna, izgrađene saobraćajnice sa parkinzima za teretna vozila i parkinzi za putnička vozila, kao i rezervoar za protivpožarnu zaštitu, sa crpnom stanicom.
Na ovaj način, osim boljih uslova za investitore, stvorili smo i bolje uslove za rad carinskih službenika, koji koriste novoizgrađeni objekat, ukazao je Mali i podsetio na to da je u Slobodnoj zoni u Subotici ukupan promet svih korisnika tokom prošle godine iznosio približno 850 miliona evra.
Podaci govore i o tome da godišnje ovde prođe između 15.000 i 20.000 vozila. Takođe, broj zaposlenih u Slobodnoj i Privrednoj zoni u Subotici je u stalnom porastu.
Trenutno je angažovano više od 6.000 radnika, pa se može govoriti o porastu od 800 do 1.000 radnika na godišnjem nivou.