Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević prisustvovao je edukativnoj radionici u Pančevu na kojoj su predstavljeni dosadašnji rezultati projekta "Reci NE radu na crno" i razmatrani načini efikasnog suzbijanja nelegalnog rada.
Đorđević je tom prilikom istakao da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja želi da pokaže da je odlučno u borbi protiv sive ekonomije, koja je godinama problem u našoj zemlji, i najavio još efikasniji rad Inspektorata.
Za prvih šest meseci ove godine sprovedeno je za 30 odsto više nadzora nego u istom periodu prošle godine i ono što nam daje nadu da smo na dobrom putu u borbi protiv sive ekonomije, jeste to da već imamo manji broj ljudi koji rade na crno, naglasio je ministar, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
On je poručio da će inspektori biti prisutni svuda, što je jasan pokazatelj da država ima iskrenu nameru da se bori protiv rada na crno, i dodao da se inspekcijski nadzori sprovode tako što u kontrole ne idu inspektori iz mesta u kojem se vrši nadzor, već se oni rotiraju.
Đorđević je podsetio na to da je resorno ministarstvo u martu ove godine, u saradnji sa Ambasadom Norveške u Srbiji, pokrenulo projekat "Reci NE radu na crno".
Cilj Ministarstva jeste da, kroz medijsku kampanju, radnici i poslodavci razviju svest o svojim pravima i koristima koje imaju od sprečavanja nelegalnog rada. Oni treba da znaju da Inspektorat radi za dobrobit radnika, ali i dobrobit poslodavaca, sputavajući nelojalnu konkurenciju, objasnio je ministar.
On je najavio da će borba protiv sive ekonomije biti još efikasnija u narednom periodu i da će se prisutnost rada na crno svesti ispod proseka EU, čime će Srbija postati primer pojedinim zemljama članicama.
Vršilac dužnosti direktora Inspektorata za rad Stevan Đurović istakao je da su Ministarstvo i Inspektorat rada aktivno radili na suzbijanju rada na crno, tako da je u toku prošle godine otkriveno 3.000 osoba koje rade na crno više nego 2016. godine.
Mere koje sprovodimo i dodatne kontrole inspektora dale su izvanredne rezultate. Otkrili smo 769 neregistrovanih subjekata koji su radili bez zakonskih regulativa. Posebno smo ponosni na činjenicu da je od 22.411 lica koja su radila na crno, čak 21.171 njih zasnovalo radni odnos, istakao je Đurović.
On je dodao da, pored praćenja rada i kontrole radno-pravnog statusa zaposlenih, Inspektorat štiti i interese poslodavaca i kontinuirano vrši nadzore iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.
Cilj radionica jeste podizanje svesti o važnosti sprečavanja rada na crno i dodatna edukacija šire javnosti o pravima i obavezama radnika i poslodavaca.
Predviđeno je da se do kraja godine održi deset radionica u gradovima širom Srbije, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.