Udruženje za razvoj preduzetništva i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj najavili su danas početak javne kampanje “Mesec paušalaca” za unapređenje sistema paušalnog oporezivanja i predstaviti rezultate istraživanja o kvalitetu javno-privatnog dijaloga u Srbiji. Danas je pokrenut i portal www.jdp.rs na kojem sve zainteresovane strane mogu da nominuju predloge.
Preduzetnici, njihova udruženja, predstavnici relevantnih institucija i stručna javnost imaće priliku da ponude rešenja i da se kroz dijalog sa državnim organima uključe u oblikovanje reforme koja ima veliki značaj za podsticanje preduzetništva u Srbiji.
“Naš cilj je da osnažimo dijalog javnog i privatnog sektora i da zajedno dodjemo do najboljih predloga”, rekao je Milivoje Jovanović ispred Udruženja za razvoj preduzetništva.
“Javna kampanja “Mesec paušalaca” deo je četvorogodišnjeg Projekta javno-privatnog dijaloga za razvoj koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi NALED u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike”, rekla je Bojana Tošić iz Republičkog sekretarijata za javne politike.
Jelena Bojović, direktorka za regulatornu reform u NALED-u, predstavljajući rezultate istraživanja rekla je, između ostalog, da gotovo dve trećine privrednika navodi da ne zna šta jhe javno-privatni dijalog (JPD), dok je više od 90% predstavnika poslovnih udruženja i javnog sektora upoznato sa ovim terminom. Oni koji znaju, uglavnom kažu da JDP podarzumeva saradnju i razumevanje javnog i privatnog sektora. Iznela je i podatak da je u poslednjih 12 meseci tek svaki deseti privrednik bio uključen u neki oblik JPD-a. Za razliku od njih, čak 80% poslovnih udruženja je sarađivalo sa državnim institucijama.
“Organizovan i udruženi pristup dijalogu sa državom daleko je delotvorniji u odnosu na samostalno istupanje privrednika”, naglasila je Bojovićeva i dodala da javni sektor najviše ističe značaj dijaloga sa privredom za kreiranje dobrih i primenjivih rešenja.
Istraživanje je pokazalo da 68% oredstavnika javnog sektora ima poverenje u privredu, dok 50% privrednika i poslovnih udruženja ima poverenje u javni sektor.
“Nameravamo da eliminišemo administrativne prepreke tako što
U Srbiji trenutno posluje oko 110.000 preduzetniuka u paušalnom režimu, a Milivoje Jovanović ukazao je na propbleme s kojima se suočavaju i da se oni mogu rešiti reformom paušalnog oporezivanja. Prema njegovim rečima, paušalcima je Poreska uprava odobrila da ne vode poslovne knjige, već da svakog meseca plaćaju isti iznos poreza i doprinosa, bez obziotra na to da li su imali promet u svojoj radnji i koliki je bio. Cilj reforme je, u najkraćem, da se veća objektivnost prilikom određivanja prosečne obaveze paušalaca.
Prema rečima Jelene Bojović, namera je da se eliminišu administrativne prepreke tako što će se omogućiti uplata poreza na jedan račun, izdavanje elektronske potvrde o izmirenju poreza u realnom vremenu, kao i neprekidno pravo na zdravstveno i penzijsko osiguranje.
“Da bismo to postigli, želimo da implementiramo reformu koja uspostavlja jasne kriterijume i automatizaciju procesa utvrđivanja ko može da bude paušalac i procesa izdavanja rešenja o visini poreza”, dodala je Bojovićeva.
Svetlana Jovanović, viši savetnik u Vladi Republike Srbije rekla je da je predsednica Vlade Ana Brnabić podržala inicijativu i naglasila da na portal E-uprave garađani mogu da daju svoje komentare.
Tokom septembra održaće se okrugli stolovi u Beogradu (10.09.), Nišu (18.09.) i Novom Sadu (21.09.), na kojima će svi zainteresivani moći da se uključe u dijalog.
Predlozi mogu da se dostavljaju i putem NALED-ovih profila na društvenim mrežama.