Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vlada predložila povećanje minimalne cene rada od 8,6 odsto, ali nema dogovora

Beograd
Srpska ekonomija

Dogovor o minimalnoj ceni rada po satu nije postignut na današnjoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Republike Srbije, kojoj je prisustvovala i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, nakon što su sindikati odbili predlog Vlade i poslodavaca da ona bude povećana za 8,6 odsto i da iznosi 155 dinara, saopštila je Vlada Srbije.

Na konferenciji za novinare članova SES rečeno je da su sindikati tražili da to povećanje bude 10 odsto, kao i to da će povećanje minimalne zarade pratiti "dogovor i očekivanje" da će u naredne tri do četiri godine minimalac rasti više i da će se izjednačiti sa troškovima minimalne potrošačke korpe koji su sada 36.000 dinara.

Ove godine minimalna cena rada po satu iznosi 143 dinara, a minimalna zarada, koju prima oko 330.000 radnika 24.800 dinara, što znači da će, ako Vlada Srbije donese odluku o povišici cene radnog sata od 8,6 odsto, minimalna zarada iznositi 27.022 dinara.

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali rekao je da su razgovori o povišici minimalne zarade bili konstruktivni i da su polazne tačke bile udaljenije.

Ovo povećanje od 8,6 odsto je realno, možda čak i malo više od toga. Trudili smo se da nađemo kompromis i uspeli smo, istakao je Mali i dodao da su svi makroekonomski rezultati u Srbiji dobri i da će se raditi na njihovom poboljšanju, kao i poboljšanju uslova poslovanja, kako bi bila veća zaposlenost, ali i zarade.

Prema njegovim rečima, povećanje minimalne zarade deo je šireg paketa mera, među kojima su povećanje penzija, ukidanje parafiskalnih nameta i povećanje zarada u javnom sektoru, a što treba da dovede do boljeg privrednog ambijenta, zadovoljnijeg radnika i boljeg životnog standarda.

Sada smo na stabilnom putu oporavka naše ekonomije i minimalnu cenu vidimo kao deo mozaika koji se zove privredni ambijent, koji treba da doprinese da još više rastemo, da budemo bolji i da plate budu još više, poručio je ministar.

Vlada se, kako je objasnio, rukovodila realnim osnovama i čak kompromisno izašla van okvira koje određuju makroekonomski pokazatelji rasta naše ekonomije.

On je izneo ohrabrujuća očekivanja da će minimalna zarada u narednom periodu rasti još brže i dinamičnije, na šta ukazuju i odlični privredni rezultati koji su ostvareni u ovoj godini.

Nama je cilj da konkurenost ekonomije postane još veća, da se investitori odlučuju na ulaganje u Srbiji, da zaposle naše ljude. Razgovaramo o Zakonu o naknadama kako bismo dali predvidivost investitorima, želimo da umanjimo opterećenja na zarade, naveo je ministar.

To su, kako je najavio, razgovori koji nas očekuju narednih nekoliko nedelja i ako uspemo u tome stvorićemo konkurentniji ambijent jer želimo da budemo šampioni u rastu, što će dalje uticati na lakše razgovore o minimalcu.

Mali je ukazao na to da su svi pokazatelji srpske privrede veoma dobri, da pokazuju veliki pomak i da su to dobre vesti za građane Srbije, ističući da je stopa rasta 4,9 odsto u šest meseci, dok je nezaposlenost sa 25,9 odsto sada pala na 11,9 odsto.

Na konferenciji je pohvaljena ažurnost i zalaganje ministra finansija i njegovih saradnika da odgovore na sve inicijative i predloge u kratkom vremenskom roku.

Predsedavajući SES-u i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić je u skladu s tim rekao da je to jedna novina koja u odnosu na prethodnu praksu veoma ohrabruje.

Predstavnici Ministarstva ne samo da prisustvuju sednicama Socijalno-ekonomskog saveta i na kolegijumu, već su i veoma interaktivni u donošenju zaključaka i mišljenja maltene odmah posle sednice Saveta, pojasnio je Nenezić.

Prema njegovim rečima, poslodavcima to daje nadu da ćemo stvarno u nekom periodu od nekoliko godina doći do nivoa minimalne cene rada koja će biti jednaka minimalnoj potrošačkoj korpi i da ekonomija ide stvarno u pozitivnom smeru i razvoju.

Predsednik Samostalnog sindikata Srbije Ljubiša Orbović rekao je da postoji minimalna razlika u predlozima socijalnih partnera o povišici minimalca, i najavio da će se o predloženoj povišici izjasniti organi tog sindikata.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević istakao je da se penzije u Srbiji više neće usklađivati dva puta godišnje, prema rastu inflacije, već će to ubuduće raditi Vlada, u skladu sa stanjem u budžetu, tako da ta primanja mogu biti i veća.

Đorđević je objasnio da penzije u Srbiji nisu dostigle taj nivo da mogu da se usklađuju sa rastom inflacije i da penzioneri zaslužuju veće prinadležnosti.

Kada Srbija bude imala stabilan penzioni sistem, tada će penzije moći da prate rast inflacije, naveo je Đorđević i dodao da država želi da poboljša materijalni položaj najstarijih sugrađana.

Ostali naslovi

Budimka: Ni u drugom pokušaju prodaje nema zainteresovanih
Srpska ekonomija
Agencija za licenciranje stečajnih upravnik saopštila je da u drugom pokušaju prodaje nije bilo zainteresovanih za kupovinu nekada čuvenog preduzeća "Budimka"
Na hiljadu gradjana tek dvoje ili troje štedi u bankama
Srpska ekonomija
Istraživanja pokazuju da u Srbiji od oko 1.000 ljudi samo dvoje ili troje štedi u bankama
U top 500 Centralne i Istočne Evrope - 10 kompanija iz Srbije
Srpska ekonomija
U studiji o 500 najvećih kompanija u regionu Centralne i Istočne Evrope našlo se 10 kompanija iz Srbije, uključujući EPS, NIS, HBIS Grupu, Delez Srbija
Srbija dobija novi institut za vinogradarstvo i vinarstvo
Srpska ekonomija
U Sremskim Karlovcima biće izgrađen novi institut za vinogradarstvo i vinarstvo, koji će objedinjavati ne samo vinogradare iz Srbije, već i regiona
Stigla ponuda za istraživanje i eksploataciju Dinarida
Srpska ekonomija
U hrvatsku Agenciju za ugljovodonike (AZU) stigla je jedna ponuda na tenderu za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljovodonika na području Dinarida
Razmena Srbije i Češke 582 miliona evra u prvoj polovini godine
Srpska ekonomija
Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Češke u prvoj polovini ove godine iznosi 582,7 miliona evra, a Srbija iz Češke najviše uvozi automobile
Drašković: Nema uspešne Srbije bez uspešnog RGZ
Srpska ekonomija
Generalni direktor Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Borko Drašković rekao je u intervjuu za najveći svetski magazin za geoprostorne podatke GIM International da ne može ni da se zamisli privredni napredak bez dobre zemljišne administracije i da, kako kaže, nema uspešne Srbije bez uspešnog RGZ
Podrška Francuske reformi javne uprave u Srbiji
Srpska ekonomija
Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije Branko Ružić poručio je danas prilikom susreta sa državnim sekretarom za poslove javne uprave Francuske Olivijeom Disoptom da je podrška te zemlje za Srbiju veoma dragocena kao i da Srbija u velikoj meri želi da se ugleda na francusku praksu na polju reforme javne uprave i primeni modele koji su komplementarni njenim potrebama kao tranzicionom društvu, što je i normirano sporazumima između dva ministarstva i dve akademije
Minimalna zarada u Srbiji od naredne godine 30.022 dinara
Srpska ekonomija
Ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali najavio je danas da će minimalna zarada u Srbiji od iduće godine biti povećana za 11,1 odsto, odnosno sa 155,3 dinara na 172,5 dinara po satu
Otvorene prispele neobavezujuće ponude za Komercijalnu banku
Srpska ekonomija
Ministarstvo finansija Vlade Srbije saopštilo je da su na današnjoj sednici Tenderske komisije tog ministarstva otvorene neobavezujuće ponude u prvoj fazi tendera za prodaju akcija Komercijalne banke u vlasništvu Republike Srbije kao i da će se narednih dana konstatovati koji se od ponuđača kvalifikovao za drugu, obavezujuću fazu