Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić poručila je danas da je cilj vlade da srpska ekonomija bude zasnovana na znanju, kreativnosti i inovacijama, zbog čega su u prethodnom periodu uvedene mnoge poreske olakšice i podsticaji za startap i inovacione kompanije, pri čemu se ulaže i u istraživanje, nauku i obrazovanje, navedeno je na sajtu vlade.
Brnabić je, prilikom otvaranja trodnevne međunarodne konferencije "Coworking&Coliving Conference Southeast Europe", rekla da se Srbija ubrzano menja kako bi iskoristila četvrtu industrijsku revoluciju, nadoknadila propušteno i sustigla, a možda i prestigla, razvijenija društva.
Premijerka je istakla da je vlada na čijem je čelu stavila akcenat na reforme u oblasti obrazovanja, kao i na kulturu, kreativne industrije, inovacije, razvoj, startap kompanije, istraživanje i nauku.
Ova konferencija pokazuje drugo lice Srbije, koje možda ne poznaju svi dovoljno. Ali, za mene je to pravo lice Srbije, koja stvara iskustva, znanje, muziku, film, tehnologiju, umetnost i ideje, vrednosti koje će ljudima omogućiti kvalitetniji život i zadržati ih u zemlji, a istovremeno i dovesti one koji nisu odavde, poručila je premijerka.
Ona je istakla da je Srbija u prethodne tri godine uradila mnogo da bi stvorila ekonomiju i društvo koje podržava inovacije i kreativnost, naglasivši da je uvedena velika poresko-pravna reforma, kako bi se podržao razvoj digitalnih tehnologija i kreativnih industrija.
Između ostalog, kako je navela, ukinut je porez na rad digitalnih nomada, tako da će od početka 2020. godine svi digitalni nomadi koji borave u Srbiji do 90 dana biti oslobođeni plaćanja bilo kakvog poreza.
Prema njenim rečima, od sledeće godine startap timovi koji imaju do devet zaposlenih biće oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa u prvoj godini, dok se sav prihod od intelektualne svojine nastale u Srbiji oporezuje sa samo tri procenta.
Premijerka je dodala da su, takođe, uvedene i posebne mere za privlačenje i podršku razvoju talenta, dok je za zapošljavanje mladih koji su tek završili fakultet poslodavac oslobođen plaćanja poreza i doprinosa do 70 odsto, na period od tri godine, a uvedena je i liberalna vizna politika za zapošljavanje i boravak stranaca u Srbiji.
Želimo da Srbija bude otvorena zemlja u kojoj živi i radi veliki broj ljudi iz celog sveta, da dolaze da stvaraju u našoj zemlji, a da Srbija stvara prilike za sve, rekla je Brnabić.
Ona je podsetila i na to da je u osnovne škole uvedeno programiranje kao obavezan predmet, da oko 1.000 mladih srednjoškolaca pohađa specijalizovana IT odeljenja, te da je više od sto miliona evra uloženo u infrastrukturu za istraživanje, razvoj, inovacije i startap kompanije.
Prema njenim rečima, proširuje se Naučno-tehnološki park u Beogradu, grade se takvi parkovi i u Nišu i Novom Sadu, povećava se broj studenata na fakultetima, ulaže u laboratorije, startap centre i institute.
Ove godine smo osnovali i Fond za nauku, a samo na prvom pozivu se prijavilo više od 2.500 mladih naučnika sa svojim projektima, rekla je Brnabić i dodala da u Srbiji danas postoji 40 prostora za zajednički rad i život, a svaki nudi nešto posebno.
Premijerka je podsetila i na to da je Beograd već nekoliko godina rangiran u 20 najboljih gradova za rad i život digitalnih nomada, te da je Srbija u deset vodećih u svetu u gejming industriji, razvoju blokčejn tehnologije i pristupačnosti i kvalitetu inženjerskog kadra.
Ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib rekao je da njegova zemlja želi da podeli svoja iskustva u ovoj oblasti sa Srbijom, podsetivši na to da Nemačka poslednjih osam godina pomaže startapove i inovacije u Srbiji, navedeno je u saopštenju.