Stvaranje ekonomske unije na Balkanu biće velika šansa za države koje su nastale raspadom SFRJ.
Direktor Instituta IFIMES iz Ljubljane Zijad Bećirović i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenili su za O2 televiziju, da je eventualno pravljenje tzv. balkanske ekonomske unije jedno od rešenja za region kako bi se, osim ekonomskog prosperiteta, obezbedili i mir i stabilnost na prostoru Balkana.
"Zemlje Zapadnog Balkana 70-80 odsto robne razmene obavljaju u regionu. Mnogi porede ovu zamisao sa Jugoslavijom, ali pogledi nisu važni, važni su podaci. Ekonomska saradnja mora biti u funkciji mirovnog projekta", rekao je Bećirović.
Čadež je podsetio da je ideju o stvaranju ekonomske unije Balkana, inicirao 2017. godine Aleksandar Vučić u Ujedinjenim nacijama.
"Kao predstavnici svojih ekonomskih zajednica bili smo pozitivno iznenadjeni i pitali smo se šta mi možemo da uradimo, formirali smo zajedničku privrednu komoru, šest ekonomija Zapadnog Balkana, koja za sada jedina pomaže vladama i sugeriše kako da najbolje funkcioniše ekonomsko tržište u regionu", rekao je Čadež.
Čadež je dodao i da se poslednjih godina dosta uradilo na ekonomskom povezivanju u regionu.
"Populizam je pravio šumove, kreira neke korake nazad, ali smo dosta napredovali u saradnji. Sve zemlje Zapadnog Balkana danas izvoze manje nego Slovačka, hoćemo li tako da ostanemo ili želimo da gradimo nešto veće? Pokazali su političari da postoji volja i htenje da se gradi nešto veće. Na nama iz ekonomskih zajednica iz država u regionu je da pomognemo i podržimo ovaj projekat", rekao je Čadež.
Kako je dodao, zemlje regiona će, ako samostalno ulaze u EU, imati probleme i zato je bitno da imaju jednu zajednicu koja će biti "predvorje Evropske unije", prenosi B92.net.