Srbija je na međunarodnom finansijskom tržištu u Londonu ponovo emitovala desetogodišnju (10G) evroobveznicu u iznosu od 550 miliona evra, po kamatnoj stopi od 1,25 odsto, što je još niže nego prilikom emisije u junu kada je kamata iznosila 1,619 odsto i predstavlja još jedan u nizu istorijskih ekonomskih uspeha naše zemlje, navedeno je u saopštenju NBS.
I na domaćem finansijskom tržištu emitovana je sedmogodišnja (7G) dinarska obveznica – po najnižoj kamatnoj stopi ikada.
Emisija ove dinarske obveznice realizovana je po stopi od 2,69 odsto, što je za preko 40 odsto (ili 1,88 procentnih poena) niže nego na početku godine kada je ova obveznica emitovana po stopi od 4,57 odsto.
O uspešnoj ekonomskoj transformaciji Srbije govori i podatak da je pre šest godina hartija od vrednosti iste ročnosti izdavana po visokih 12,99 odsto.
Još jednom smo dokazali da je Srbija poželjna investiciona destinacija i potpuno ekonomski preporođena zemlja, navela je guverner NBS.
"To potvrđuju oni čije je mišljenje najrelevantnije – oni koji u našu zemlju ulažu svoj novac i to dugoročno. Stvaranjem i očuvanjem ambijenta stabilnosti i sigurnosti otvorili smo vrata za ozbiljne dugoročne investitore, a troškove finansiranja države, privrede i građana smanjili na najniže nivoe ikada. Ovime smo omogućili održivi privredni rast i napredovanje svih delova naše ekonomije u korist građana Srbije", naglasila je Jorgovanka Tabaković.
Srbija je po drugi put ove godine na Londonskoj berzi uspela da zameni deo skupog dolarskog duga znatno jeftinijim finansiranjem u evrima.
Sredstva prikupljena transakcijom u utorak biće upotrebljena isključivo za prevremenu otplatu dela skupih dolarskih obveznica, emitovanih 2013. godine po kuponskoj stopi od 4,875 odsto, navela je Jorgovanka Tabaković.
"Ovo je još jedna potvrda da je Srbija, iako formalno na korak od rejtinga investicionog ranga, zemlja koja ga de facto već poseduje, a koristi od toga imaju svi građani. Danas kada ubiramo plodove rada predsednika, Narodne banke Srbije i Vlade Republike Srbije, najbolje vidimo koliko je bilo važno postići i očuvati stabilnost u svakom pogledu. Monetarna, fiskalna i finansijska stabilnost, čiji je preduslov bila politička stabilnost u Srbiji, otvorile su prostor za uspešno sprovođenje strukturnih reformi u brojnim oblastima. Sprovedene mere su početkom 2015. godine pokrenule investicioni ciklus koji do danas traje, a srpska ekonomija postavljena je na stabilnu putanju privrednog rasta", zaključila je guverner NBS Jorgovanka Tabaković.