Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić održala je danas, u okviru posete Kini, predavanje studentima Đaotong univerziteta, drugog po veličini u Šangaju, osnovanog 1896. godine, saopštila je Vlada Srbije.
Brnabić je tom prilikom prisutnim kineskim i srpskim studentima, koji se usavršavaju na tom univerzitetu, govorila o odnosima Srbije i Kine, ali i o nastojanjima naše zemlje da postane jedan od lidera u razvoju inovacionih tehnologija.
Ona je rekla da je ponosna na to što vidi studente iz Srbije na ovoj visokoškolskoj ustanovi u Šangaju, izrazivši nadu da će se oni nakon studija vratiti u svoju zemlju.
Građani Srbije, kako je istakla, znaju mnogo o kineskim investicijama u našoj zemlji i podršci koju nam pruža ta zemlja, koja je jedan od najvećih prijatelja Srbije.
Premijerka je podsetila na to da je Pupinov most u Beogradu prvi infrastrukturni projekat u okviru saradnje "Pojas i put", dodajući da su srpske i kineske firme zajedno gradile i deo Koridora 11.
Predsednica Vlade je ukazala na to da Srbija, koja se nalazi na putu evrointegracija, ponekad trpi kritike zbog bliske saradnje sa Kinom, ali i ukazala na to da je čak 90 odsto kineskih investicija na Starom kontinentu realizovano u Zapadnoj Evropi.
Brnabić je istakla da Srbija nije član Evropske unije, ali je u procesu pristupanja, pri čemu je istovremeno veoma blizak prijatelj i partner Kini, na šta je, kako je podvukla, veoma ponosna.
Manja smo zemlja, imamo manje stanovnika, resursa, ali delimo iste vrednosti, a to su otvorenost, spremnost za saradnju sa svima partnerima – iz Evrope, Azije i Afrike. Delimo viziju predsednika Kine da je saradnji jedini put i način da svet napreduje, rekla je ona.
Brnabić je, kada je reč o situaciji u Srbiji, naglasila da je pre šest godina zemlja bila na nekoliko koraka do bankrota, ali da su u međuvremenu sprovedene teške reforme i da zato danas imamo drugačiju ekonomsku situaciju.
Premijerka je napomenula da je, nakon finansijske konsolidacije, glavni izazov Vlade transformacija ka ekonomiji zasnovanoj na znanju i inovacijama, zbog čega se ulaže mnogo u digitalizaciju obrazovanja, javne uprave i ekonomije.
Prema njenim rečima, reforma obrazovnog sistema je potrebna da bi se mladi osposobili za poslove koji ih čekaju u budućnosti, a koji danas možda čak i ne postoje, a uz digitalizaciju obrazovanja mladi se uče kako da razmišljaju logički i da rešavaju probleme.
Ona je istakla da Srbija ulaže u startap kompanije, razvoj inovacija i naučna istraživanja, te navela da će do kraja mandata aktuelne vlade Srbija imati tri naučno-tehnološka parka.
Na pitanje kineskog studenta o saradnji Srbije i Kine, Brnabić je odgovorila da dve zemlje imaju strateško partnerstvo, da Srbija podržava politiku jedne Kine, dok Kina podržava teritorijalni integritet Srbije i pruža podršku našoj zemlji u međunarodnoj areni, pre svega u Ujedinjenim nacijama.
Ona je podsetila na to da kineski partneri rade na izgradnji puteva i pruga u Srbiji, i da je kineska kompanija "Hbis", preuzimanjem Železare Smederevo, jedne od najvažnijih srpskih kompanija, sačuvala više hiljada radnih mesta.
Očekujemo produbljivanje saradnje sa Kinom, naročito u IT oblasti, gde Srbija može mnogo da nauči, poručila je Brnabić.
Na kraju predavanja, premijerka je dobila na poklon od rektora monografiju Đaotong univerziteta, a ona je uzvratila slikom naive iz Kovačice.