Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Većina članica AmCham-a planira investicije i rast u 2024. godini

Beograd
Foto: AmCham
Srpska ekonomija

Većina članica Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) u 2023. godini beleži rast poslovanja, posebno prihoda i profita, dok su po pitanju rasta investicija i novih zapošljavanja kompanije nešto opreznije, pokazalo je tradicionalno godišnje AmCham istraživanje o poslovnoj klimi i poverenju investitora, pod nazivom „Jedanaesto prolazno vreme“.

Prema pomenutom istraživanju, AmCham kompanije članice umereno su zadovoljne poslovnom klimom u Srbiji, dajući joj ocenu 2,9 (skala od 1-5), što predstavlja povećanje u odnosu na prethodne godine, ali i najbolju prosečnu ocenu poslovne klime od kada se sprovodi istraživanje. Istovremeno, trend rasta umereno zadovoljnih je postepen, ali stabilan (od 46% 2016. god. do 78% ove godine), dok je primetan i pad nezadovoljnih članica (sa 53% 2016. na svega 14% ove godine). Mala i mikro preduzeća koja nisu AmCham članovi, a deo su uzorka istraživanja, dele stavove većih kompanija ocenjujući poslovnu klimu ocenom 3.

„Prognoza poslovanja AmCham članica u narednoj godini optimističnija je u odnosu na prethodne krizne godine obeležene epidemijom koronavirusa i ratom u Ukrajini. Ovaj rast optimizma jasan je pokazatelj delimičnog oporavka ekonomije i jačanja poverenja investitora nakon kriznih udara, međutim veoma je važno da na dugoročnom planu, zajedno sa Vladom Srbije, radimo na unapređenju institucionalnih reformi, pre svega u sudstvu, zdravstvu, radno-pravnoj regulativi, zatim na suzbijanju sive ekonomije i zelenoj agendi. Nadamo se da će buduća Vlada Srbije imati pun mandat u kome će moći da sprovede sve neophodne institucionalne reforme, ali i da će iskoristiti šanse koje pruža EU Plan rasta za brže ekonomske integracije u regionu i ka jedinstvenom evropskom tržištu. Unapređenje ekonomskih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama je misija kojoj je AmCham dugoročno posvećen, i iako su i dosadašnji rezultati tih odnosa dosta dobri, posebno u domenu investicija u robu široke potrošnje i ubrazani rast razmene IT usluga, nadamo se još boljim.“- komentarišući zadovoljstvo investitora poslovnom klimom u Srbiji istakao je Stefan Lazarević, predsednik AmCham-a.

„Kompanije okupljene u Američkoj privrednoj komori su jedan od najvažnijih partnera Vlade Srbije i, slobodno mogu reći, motor razvoja našeg društva, s obzirom da je reč o ulaganjima u tehnologiju, i to uglavnom IT kompanije. Želim da zahvalim AmCham-u na poverenju koje dugi niz godina iskazuje prema Srbiji, što rezultira povećanjem poslovanja američkih kompanija. Vlada Srbije čini sve kako bi sprovela reforme koje su, s jedne strane, obaveza Srbije na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, ali koje svakako predstavljaju i važan preduslov za dolazak novih investicija i unapredjenje poslovanje u našoj državi. Glavne reforme na kojima Vlada Srbije radi su u oblasti vladavine prava, medijskih sloboda, evo i danas razgovaramo sa Evropskom komisijom o novoj strategiji za prevenciju korupcije, postizanju jos boljih ekonomskih i finansijskih standarda, transportu, energetici i evropskim mrežama. Da bi napredovali ka članstvu, svakako, ali sa prevashodnim ciljem da omogućimo bolje poslovanje kompanija, širenje delatnosti, nova zapošljavanja i bolji standard za sve nas", izjavila je Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije.

Koji su ključni izazovi za uspešno poslovanje?

Kao ključne izazove za poslovanje kompanije prepoznaju visoku stopu inflacije, dostupnost radne snage i efikasnost državne uprave. I dalje visoka stopa inflacije i njeno sporije padanje nego u evro zoni, predstavlja izazov za jako širok dijapazon kompanija, imajući u vidu smanjenje kupovne moći potrošača i nepredvidive skokove cena inputa. Dostupnost radne snage predstavlja prepreku za blizu dve trećine AmCham članica i nalazi se konstantno među dva najveća izazova u istraživanjima u poslednjih 6 godina. Efikasnost državne uprave, treći je po značaju izazov na koji upozorava čak polovina AmCham članica. To je značajan skok u odnosu na izazove identifikovane prošle godine, što ukazuje na neophodnost jačeg tempa reformi koje smanjuju administrativni teret poslovanja, od kojih je veliki deo započet za mandata ove, ali i prošle Vlade, međutim, još uvek nije sproveden (npr. digitalizacija zdravstva, digitalizacija radno pravne dokumentacije, e-bolovanje, uvođenje e-suda, i sl).

Prognoze za 2024.

Shodno stavovima o poboljšanju poslovne klime u odnosu na prošlu godinu, prognoza poslovanja u narednoj godini je optimističnija u odnosu na prethodne krizne godine. Povećanje poslovanja u narednoj godini i nove investicije očekuje oko dve trećine članica AmCham-a, dok polovina veruje da će doći i do povećanja broja zaposlenih. Ipak, iako je ovaj rast optimizma pokazatelj delimičnog oporavka ekonomije i jačanja poverenja investitora, nivo entuzijazma iz 2019. godine još uvek nije dostignut, a rezultati su slični onima iz 2016. godine.

Šta privreda vidi kao prioritete za dugoročni rast i narednu godinu?

Što se tiče neophodnih reformi za dugoročni rast, članice AmCham-a već više od 5 godina prepoznaju smanjenje korupcije, uspostavljanje vladavine prava i efikasnog pravosuđa kao prve prioritete u reformama koje Vlada Republike Srbije treba da sprovede u okviru sistemskog unapređenjea poslovnog okruženja. Ova reforme takođe spadaju u fundamentalne reforme neophodne za dalji napredak ka EU, i korišćenje prilika iz Plana rasta EU koji je ponuđen zemljama Zapadnog Balkana. Drugo mesto po značaju reformskih prioriteta zauzima dalja digitalna transformacija i razvoj eUprave i dosledno sprovođenje zelene agende. Treće mesto za AmCham članice zauzima suzbijanje sive ekonomije. Mikro i mala preduzeća takođe prioritizuju institucionalne reforme, ali u nešto drugačijem redosledu – predvidiv poreski sistem i efikasna Poreska uprava njima su na prvom mestu, dok nakon toga slede smanjenje korupcije i sive ekonomije. Zatim prioritizuju fleksibilnije radne propise i transparentniji sistem javnih nabavki.

Već nekoliko godina zaredom, više od dve trećine ispitanika u okviru članstva AmCham-a (67%), ali i malih i mikro preduzeća (62%), smatra da bi obrazovanje trebalo da bude prvi prioritet za alokaciju budžetskih sredstava sa ciljem pravljenja zdravih osnova za dugoročno povećanje privrednog rasta.

Srbija i region

Poslovna klima u Srbiji, kao i ranijih godina, bolje je ocenjena od klime u zemljama okruženja koje nisu u EU, a lošije od zemalja koje su članice EU, ukazujući na faktor predvidivosti javnih politika, kao i mogućnost korišćenja posebnih fondova za skupe reforme (npr. u domenu zelene agende) koje su dostupne članicama.

O istraživanju

AmCham je istraživanje „Jedanaesto prolazno vreme“ sproveo uz pomoć Ipsos Strategic Marketing-a, u periodu od jula do oktobra 2023. godine. Kompanije koje su AmCham članovi, anketirane su punjavanjem online upitnika. Pored toga, sproveden je i niz kvalitativnih intervjua, metodom “licem u lice” ili putem video sastanaka. Imajući u vidu da članice AmCham-a većinski predstavljaju velike i srednje kompanije, kao i prethodnih godina, u istraživanje je uključen i uzorak kompanija van AmCham članstva, sačinjen od mikro i malih preduzeća. Cilj uključivanja i poređenja stavova velikih investitora i malih kompanija je što potpunije sagledavanje stanja celokupne privrede i neophodnih koraka za njen brži rast.

Ostali naslovi

Erste Banci dodeljen Employer Partner sertifikat
Srpska ekonomija
Erste Banka Srbija dobila je prestižni Employer Partner sertifikat koji dodeljuje SELECTIO Grupa, vodeća grupacija za savetovanje u ljudskim resursima u Adria regionu. Sertifikat garantuje kvalitet u celokupnom upravljanju ljudskim resursima
Finansiranje zaštićenih područja
Srpska ekonomija
Američka privredna komora u Srbiji organizovala je konferenciju posvećenu održivom finansiranju zaštićenih područja u zemlji, u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ)
Obeležena slava i 46 godina Fakulteta medicinskih nauka
Srpska ekonomija
Sečenjem slavskog kolača u dekanatu FMN obeležena je slava Sveti Alimpije Stolpnik. Ovogodišnji domaćin slave, prof. dr Aleksandar Cvetković, direktor Klinike za hirurgiju UKC Kragujevac sa porodicom predao je deo slavskog kolača Stevanu Pavloviću, šefu finansijske službe koji će biti domaćin slave 2024. godine
U Austriji smanjena želja za decom
Srpska ekonomija
Planiranje porodice u Austriji i želja za decom značajno opadaju. Krize, inflacija i nedostatak usklađenosti porodice i zaposlenja najčešći su razlozi zbog kojih se društvo drastično menja. Pandemija, ratovi i inflacija ne prolaze neprimećeno i utiču na planiranje porodice
Donacija Institutu za majku i dete u vrednosti od preko 13,6 miliona dinara
Srpska ekonomija
Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“ (Institut za majku i dete), kompanija dm drogerie markt uručila je donaciju u iznosu od 13.635.695,19 dinara koja predstavlja vrednost doniranih medicinskih aparata za dijagnostiku i lečenje pacijenata ove ustanove, a nešto ranije i klima uređaje i dodatnu opremu koja će poboljšati uslove boravka pacijentima i osoblju
Bečki Belvedere – poslednjih 100 godina onlajn
Srpska ekonomija
Povodom obeležavanja 300 godina postojanja bečki muzej Belvedere predstavlja istorijat izložbi onlajn putem i poziva sve zainteresovane da virtuelno posete 626 istorijskih izložbi. Opseg obuhvaćenih projekata odražava raznovrsnu kolekciju Belvederea i pruža uvid u promene u praksi izlaganja
Od 1. januara naručioci će morati da vrednuju životnu sredinu u javnim nabavkama
Srpska ekonomija
Zelene javne nabavke postaće obavezne od 1. januara, što znači da naručioci za određene kategorije neće više moći da koriste cenu kao jedini kriterijum pri dodeli ugovora. Na odabir ponude uticaće i skup ekoloških aspekata kao što su životni vek proizvoda, troškovi održavanja, vode i struje i reciklaže dobara kada postanu otpad
USAID i Smart kolektiv dodelili nagrade najinkluzivnijim poslodavcima
Srpska ekonomija
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Smart Kolektiv ove godine su prvi put dodelili Nagradu za najinkluzivnijeg poslodavca i to kompanijama koje su usmerene na stvaranje radnog okruženja u kom svi zaposleni imaju jednake mogućnosti za napredovanje i osećaju se uključeno i prihvaćeno u svim sferama rada
Bečka glavna železnička stanica druga u Evropi
Srpska ekonomija
Nova glavna železnička stanica austrijske prestonice prvi put je zastupljena u Evropskom indeksu železničkih stanica, i to odmah na drugom mestu iza glavne železničke stanice u Cirihu. Stanje na evropskim železničkim stanicama najjasnije je predstavljeno kroz kontinuitet i promene
Radovi na zgradi Stare pošte počinju u januaru
Srpska ekonomija
Beogradu se vraća jedno od najlepših predratnih zdanja, sa impresivnom fasadom i u originalnim gabaritima. Radovi na temeljnoj rekonstrukciji zgrade nekadašnje Pošte na Savskom trgu počinju u januaru 2024. godine, a remek-delo velikog srpskog arhitekte Momira Korunovića postaće Kulturni centar, namenjen prevashodno najmlađima