Srbija je postigla makroekonomsku stabilnost i neophodno je nastaviti sa reformama, tako da iz zone sa četiri odsto rasta pređe u zonu od šest do sedam odsto.
To je izjavio danas predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović sumirajući izlaganja sa otvaranja Kopaonik biznis foruma.
"Imali smo zanimljivo pre podne u kome su ekonomski presek dali guverner NBS i ministar finansija, a što je kasnije potvrdio i šef misije MMF-a za Srbiju, o tome da je Srbija postigla makroekonomsku stabilnost, da ima fiskalni prostor za eventualnu intervenciju u slučaju negativne konture EU i da je neophodno nastaviti sa reformama", rekao je Vlahović, preneo je B92.net.
Cilj je, kaže on, da Srbija iz zone sa četiri odsto rasta pređe u zonu rasta od šest do sedam odsto.
Šef misije MMF-a u Srbiji Jan Kes Martjen započeo je svoje izlaganje na Kopaonik biznis forumu komentarom o srpskim ekonomskim reformama.
"Pre nego što pogledamo unapred, želim da se osvrnem na prethodne godine. Na ovoj prezentaciji možete videti rast tokom prethodnih godina, kao i prognoze za ovu godinu, ali pre širenja koronavirusa. Inflacija je pod kontorolom, nezaposlenost opada, fiskalna disciplina je uspostavljena", naveo je Martjen.
Dodao je da je inflacija pod kontorolom, da nezaposlenost opada, a da je fiskalna disciplina uspostavljena. Takođe je dodao da je jedna od ključnih politika koje bi trebalo da utiču na rast održati "fiskalno zdravlje" i da će se, bez toga, strani investitori distancirati, a ni domaći neće biti mnogo zainteresovani.
Martejn upozorava da će na privredni rast uticati globalna situacija sa koronavirusom i da MMF nema najnoviju prognozu koliki će rast BDP-a Srbija imati u 2020. godini.
"Prema poslednjoj prognozi, MMF predviđa rast srpskog BDP-a od četiri odsto ove godine, što je dosta u skladu sa onim što je bilo u prethodnom periodu i prema srednjoročnim očekivanjima. Ali ta prognoza je bila napravljena pre širenja korona virusa i još nemamo prognozu privrednog rasta nakon ovoga što se desilo", kazao je Martejn.
Na pitanje kako MMF ocenjuje program razvoja "Srbija 2025" i plan srpske vlade da do 2025. prosečne zarade budu oko 900 evra i penzije oko 430 evra, Martejn ističe da je Srbija dosta postigla uključujući i povećavanje investicija u javnu infrastrukturu.
Kada je reč o rastu plata i penzija, Martejn je naglasio da očekuje nastavak njihovo rasta u skladu sa rastom privrede, ali da ne može da govori o konkretnim ciframa i predviđanjima.
Kopaonik biznis forum, koji će ove godine okupiti oko 1.300 učesnika, zvanično je otvoren danas.