Ministar finansija Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež u Palati Srbija predstavili su paket ekonomskih mera za ublažavanje posledica po privredu usled pandemije COVID 19, vredan 5,1 milijardi evra.
”Ovaj program čuva ljude, radna mesta, proizvodnju, likvidnost - čuva kičmu privrede”, ocenio je Čadež i poručio privrednicima da će im PKS i ubuduće biti na raspolaganju 24 sata, sedam dana u nedelji za sva pitanja, pomoć u rešavanju svakodnevnih problema i u stalnoj komunikaciji sa vladom radi efikasnijeg sprovođenja mera. Vlada Srbije će u narednih deset dana usvojiti uredbu, odnosno doneti pravni okvir za realizaciju programa podrške privredi, a isplata minimalca biće sredinom maja, najavio je Mali.
Program obuhvata poreske olakšice, direktnu pomoć privatnom sektoru za isplate naknada zaposlenim, mere za očuvanje likvidnosti u privatnom sektoru, druge olakšice usmerene na podršku privredi da lakše prebrodi probleme u poslovanju izazvane pandemijom COVID 19, kao i podršku od 100 evra svakom punoletnom građaninu.
U ime kompanija - članica PKS, ali i drugih poslovnih udruženja Čadež je zahvalio vladi, ministarstvima finansija i privrede, NBS i celom timu sa predsednikom Vučićem na čelu, zato što su saslušali glas privrede i kreirali paket podrške koji odgovara njenim stvarnim potrebama i doneli mere kojima je uvaženo 90 odsto predloga ne samo PKS, već i drugih biznis asocijacija.
„Jasno je da ovu krizu ne možemo da rešimo prostim upumpavanjem para, ubrizgavanjem milijardi na tržišta, jer ona danas ne postoje. Zato moramo zajedno da radimo dok se tržišta ne konsoliduju i ne vrate u funkciju”, ukazao je Čadež.
Mere iz paketa podrške privredi, kaže, omogućavaju preduzećima, posebno malim i srednjim, ali i velikim, da prežive ovu krizu, da sačuvaju ljude, proizvodnju i likvidnost i da dođu do povoljnog novca, u čemu će im država biti partner, saopštila je PKS.
„Za privrednike je svaki dan, svaki sat važan i zato je Privredna komora Srbije insistirala da se paket podrške što brže donese i što pre počne njegova primena. Bićemo u stalnom kontaktu, danonoćno i sa kompanijama, ali i sa vladom, kako bismo mere što bolje sproveli, spustili ih do preduzeća i ljudi kojima su one i namenjene, rekao je Čadež.
Paket mera je pažljivo pripremljen i sagledane su sve moguće posledice ove krize po srpsku ekonomiju, kao i iskustva drugih zemalja. Usmeren je na očuvanje nivoa zaposlenosti i predstavlja borbu za svako radno mesto i pomoć onim preduzećima koja su i najviše pogođena ovom krizom, preduzetnicima, mikro, malim i srednjim preduzećima u privatnom sektoru, rekao je ministar finansija Siniša Mali.
„Idemo sa predlogom mera da najveći teret ove krize upravo država preuzme na sebe kako bi našu privredu rasteretila i kako bi privreda sa što manje posledica i prošla kroz ovu krizu. Imamo dovoljno prostora, stabilne finansije, dovoljno novca da našoj privredi i zaposlenima pomognemo kada je ta pomoć najpotrebnija“, poručio je ministar. Kako je objasnio 5,1 milijardi evra je, poređenja radi, polovina našeg godišnjeg budžeta, 11 odsto našeg BDP-a.