Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Relativna stabilnost deviznog kursa – ispravnost pristupa NBS 

Srbija
Srpska ekonomija

Narodna banka Srbije proaktivnim delovanjem i odgovornim ponašanjem poslednjih osam godina uspešno održava relativnu stabilnost deviznog kursa, koja je jedan od nosećih stubova monetarne, finansijske i makroekonomske stabilnosti naše zemlje, saopštila je danas NBS.

Takav pristup održanja relativne stabilnosti deviznog kursa u skladu je s ciljanjem inflacije kao osnovnom monetarnom strategijom, a njegovu opravdanost potvrđuju i poslednji radovi i istraživanja renomiranih institucija poput Banke za međunarodna poravnanja (BIS) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

"Ukupna ekonomska politika, rešenost i odgovornost nosilaca politike da sprovode neophodne reforme, stvaranje podsticajnog poslovnog okruženja, znatno povoljniji izgledi rasta – sve zajedno čini stabilnost, iz koje proističu poverenje i rast kreditnog rejtinga naše zemlje", istakla je guverner Jorgovanka Tabaković.

U periodima preovlađujućih pritisaka na jačanje dinara, koji su poslednjih godina rezultat jačanja makroekonomskih pokazatelja, delujući proaktivno, Narodna banka Srbije je kupovala devize, uvećavajući na taj način devizne rezerve i stvarajući zdravu osnovu za očuvanje eksterne pozicije zemlje u uslovima turbulencija na svetskom nivou.

Postupajući tako, od aprila 2017. do kraja 2019. godine, NBS je u neto iznosu kupila preko 5,3 milijarde evra, jačajući na taj način otpornost domaćeg finansijskog sistema na šokove iz međunarodnog okruženja.

U uslovima koji kreiraju pritiske ka slabljenju domaće valute, poput aktuelne neizvesnosti u međunarodnim okvirima usled globalne pandemije, Narodna banka Srbije dobro odmereno i oprezno koristi prethodno uvećane devizne rezerve.

Kako bi očuvala stabilnost deviznog tržišta, a imajući u vidu negativne efekte koje bi prekomerne oscilacije u vidu slabljenja domaće valute imale na građane i privredne subjekte, uključujući one sa obavezama u stranoj valuti, Narodna banka Srbije javlja se na deviznom tržištu kao neto prodavac deviza.

Pristup održanja relativne stabilnosti deviznog kursa tokom prethodnih osam godina potvrdio se kao optimalan i dokazao kao jedino ispravan u ambijentu još uvek povećanog stepena evroizacije domaće ekonomije – koji se upravo zahvaljujući ostvarenoj i održanoj stabilnosti poslednjih godina smanjuje.

Najnoviji primer takve potvrde predstavlja pre dva dana (24. avgusta) objavljena stručna ekonomska analiza Banke za međunarodna poravnanja, koja se bavi efektima slabljenja (deprecijacije) domaće valute u uslovima visokog stepena zaduženosti domaće privrede u stranoj valuti – na primeru 15 zemalja u razvoju (Corporate dollar debt and depreciations: all's well that ends well?).

Analiza Banke za međunarodna poravnanja pokazuje da, "suprotno popularnoj teoriji po kojoj deprecijacija vodi ekspanziji zahvaljujući povećanoj konkurentnosti domaćeg izvoza", "u stvarnom svetu to nije slučaj, naročito za preduzeća s visokim dugom u stranoj valuti".

Naprotiv, prema rezultatima analize, "deprecijacija može dovesti do znatnih negativnih efekata na bilans stanja preduzeća i do smanjene investicione aktivnosti".

U stručnoj analizi se ističe i da je kompanija sa zaduženjem u stranoj valuti, ukoliko nije zaštićena od deviznog rizika (hedžovana) na operativnom nivou (kompanija je izvoznik) ili finansijski (korišćenjem instrumenata za zaštitu od deviznog rizika), ranjiva na iznenadne promene deviznog kursa.

I nedavno objavljena analiza MMF-a ukazuje na slične zaključke. To novo istraživanje Međunarodnog monetarnog fonda potvrđuje da su koristi od deprecijacije domaće valute ograničene i kratkoročne, naročito u slučaju zemalja u razvoju – beleži se tek blaga reakcija obima izvoza na slabljenje domaće valute, i to u kratkom roku.

Negativne posledice znatnog slabljenja valute po finansijsku stabilnost Srbije mogli smo da osetimo u periodu pre 2012. godine i nećemo dozvoliti da se one ponove, navedeno je na sajtu NBS.

Ostali naslovi

Glavni izvršni direktor TikToka  podneo ostavku
Srpska ekonomija
Glavni izvršni direktor TikToka Kevin Majer podneo je ostavku nakom manje od tri meseca otkako je preuzeo tu dužnost
Dinar prema evru iznosi 117,5923
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5923 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
MMF doneo odluku o uspešnom završetku četvrtog razmatranja ekonomskog programa Srbije
Srpska ekonomija
Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda doneo je 26. avgusta odluku o uspešnom završetku četvrtog, pretposlednjeg razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije, koji je podržan Instrumentom za koordinaciju politike (The Policy Coordination Instrument – PCI)
Sokobanja najbrže rastuća turistička destinacija u zemlji
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić prisustvovao je danas otvaranju letnje pozornice "Vrelo" u Sokobanji, u koju je uloženo 173 miliona dinara
Povoljni uslovi za dolazak novih investicija u Smederevo
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević obišao je danas Smederevo, gde je razgovarao sa gradonačelnikom Jovanom Bečom o planovima za poboljšanje uslova života građana tog grada i trenutnoj epidemiološkoj situaciji
Dogovorena sveobuhvatna saradnja Srbije i Republike Srpske
Srpska ekonomija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić sastali su se danas sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom, predsednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović i premijerom Radovanom Viškovićem, a na sastanku je razgovarano o svim aspektima sveobuhvatne saradnje Srbije i Republike Srpske.
Više od 35 hiljada putničkih vozila prvi put registrovanih
Srpska ekonomija
Tokom drugog kvartala 2020. godine prvi put je registrovano 35.073 putnička vozila, od čega je 14,8 odsto do dve godine starosti, saopštio je danas Republički zavod za statistiku
Snažan rast za Štadu i tokom globalne krize
Srpska ekonomija
Uprkos nepovoljnom poslovnom okruženju izazvanom pandemijom Kovid-19 koja je direktno uticala na smanjenje stope rasta i u farmaceutskoj industriji, Štada grupa u okviru koje posluje Hemofarm, u prvoj polovini 2020. zabeležila je povećanje prodaje od 16 odsto na ukupno 1,47 milijarde evra, sa organskim rastom prodaje od devet odsto
Od plastičnih flaša prave delove za održavanje aviona
Srpska ekonomija
Iako je avio-industrija jedna od najjače pogođenih pandemijom koronavirusa, grupa Air France-KLM nije odustala od svoje politike održivog razvoja ni u uslovima krize. Naprotiv, i dalje provode odgovorne akcije zbog kojih su 2019 postali lider održivog poslovanja u svom sektoru, prema Dow Jones-u, tačnije avio-kompanija sa najvišim indeksom održivog razvoja
Fleksibilnija primena pravila o dijagonalnom poreklu robe
Srpska ekonomija
Evropska komisija usvojila je paket mera za lakšu i fleksibilniju primenu pravila dijagonalne kumulacije porekla robe između Evropske unije i 20 zemalja Panevromediteranskog regiona (PEM), čiji je cilj povećanje trgovinske razmene, unapređenja konkurentnosti kompanija koje posluju u regionu i ublažavanja posledica ekonomske krize izazvane pandemijom Kovid-19