Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da javni dug Srbije iznosi između 56,7 i 57,8 odsto bruto društvenog proizvoda, ocenivši da je to zaduženje "bezbedno ispod 60 procenata".
Tabakovićeva je naglasila da je vraćen jedan od skupih azerbejdžanskih dugova sa kamatom od četiri odsto te da je sadašnje zaduženje ispod takozvanog "mastrihtskog kriterijuma".
Guvernerka je navela da je prethodne godine kurs dinara u odnosu na evro održavan u rasponu od 117,5 do 117,6, u šta je NBS, kako je rekla, uložila milijardu i 450 miliona evra.
Ona je za RTS istakla da Srbija ima u deviznim rezervama 35,65 tona zlata koje garantuje sigurnost državi, ali i svima koji sa državom žele da rade, te da su u najtežoj godini direktne strane investicije iznosile 2,9 milijardi evra.
"Uspeli smo da sačuvamo radna mesta, pre svega za ljude čiji su životi vredniji od svega, ali za čije živote jeste potrebna i stabilnost i sigurnost, koju smo pokazali da možemo da održimo i u najtežim vremenima", istakla je Tabakovićeva.
Podseća da je Narodna banka na početku krize omogućila likvidnost i državi i privredi, ali i bankama kao prvo i poslednje utočište.
"Sve vreme smo vodili računa da ne ugrozimo ni stabilnost cena, ni inflaciju. U toku godine smo veoma brzo doveli do toga da svi znaju da u Srbiji imaju siguran oslonac u Narodnoj banci", navodi Tabakovićeva.
Kaže da su za treći moratorijum imali dovoljno vremena da sa bankama dogovore da one procenjuju rizik, a da Narodna banka regulatornim merama omogući grejs period od šest meseci u kojem će procenjivati za svakog od dužnika koliko ima mogućnosti da nastavi sa otplatom zbog posledica koje su rezultat krize.