Kako izgleda kada građani u svakom trenutku znaju šta će se graditi u njihovom komšiluku i kada mogu da na prostorne i urbanističke planove utiču brzo i jednostavno, onlajn, umesto da obilaze brojne šaltere? Odgovor na to pitanje od aprila prošle godine moguće je dobiti u Kragujevcu, preko platforme „Budi deo plana“. Do kraja 2026. zakon predviđa da bi ova usluga mogla da zaživi i na nacionalnom nivou, u svim gradovima i opštinama u Srbiji.
Razvoj digitalne platforme podržao je NALED u okviru projekta „Glas građana u urbanističkom planiranju“ i nakon perioda testirana predao jegradu Kragujevcu na dalji razvoj i održavanje. Platforma je ovoj lokalnoj samoupravi donela prestižne međunarodne nagrade i postavila novi standard transparentnosti u prostornom i urbanističkom planiranju, za koji su zainteresovane ne samo druge opštine u Srbiji već i regionu.
Tome svedoči i priznanje koje je Kragujevac za rad platforme „Budi deo plana“ u novembru u Skoplju dobio od Regionalne škole za javnu upravu (ReSPA). Prethodno su u globalnoj konkurenciji za ovo inovativno rešenje na konkursu Seoul Smart City Prize osvojili treće mesto u kategoriji Human-CentriCity i u konkurenciji čak 280 prijava iz celog sveta.
Građani iz cele zemlje koji su se registrovali na platformu „Budi deo plana“ dobijaju, u realnom vremenu, putem mejla, sms ili viber poruka, obaveštenja već u ranoj fazi procesa izmene planskih dokumenata grada Kragujevca, objašnjava Jasmina Radovanović, vodeća savetnica za imovinu i investicije u NALED-u.
I ne samo to, osim što im stižu informacije o podnetoj inicijativi da se neki plan menja ili usvaja, na ovom mestu mogu i da se edukuju o tome čemu služe planovi, kako izgleda proces planiranja i zašto treba da se uključe.
Radovanović ističe da je u okviru projekta urađeno i istraživanje građana o poznavanju planskog procesa, u kojem je skoro 80 odsto ispitanika navelo da ne zna kako da se informiše o izmenama urbanističko-planske dokumentacije, niti su ikada učestvovali u planskom procesu i videli planske akte. Na kragujevačku platformu do sad se prijavilo 140 korisnika, što potvrđuje potrebu za većim informisanjem i uključivanjem građana.
- Ali ovo je tek prvi korak. NALED se zalaže za uspostavljanje jedinstvenog elektronskog sistema – eProstor putem koga bi planski proces na nivou cele Srbije bio digitalizovan, od pripreme nacrta, razmene podloga i mišljenja, stručne kontrole i kontrole usklađenosti planskih dokumenata, preko javnog uvida i podnošenja primedbi, do usvajanja dokumenata i njihovog objavljivanja – kaže Radovanović.
To ne samo da će skratiti rokove izrade planskih dokumenata, ističe naša sagovornica, nego će doprineti transparentnosti, doneti značajne uštede i privući nove investicije. Dodaje i da će uspostavljanje ovog sistema sprečiti situacije u kojima su investitori već pribavili dozvole, a građani saznaju da će se nešto graditi tek kada se pojave bageri.
Radovanović je pozvala građane da se uključe, a lokalne samouprave da primene „recept“ iz Kragujevca. Ukazala je i da uključivanje građana u ranoj fazi prostornog planiranja nije usporilo ovaj proces, što su pojedini isticali kako mogućnost. Naime, Kragujevac je drugoplasirana lokalna samouprava iz BFC kluba opština i gradova po broju izdatih građevinskih dozvola na godišnjem nivou, ispred Beograda, Niša i Novog Sada.
U okviru projekta koji je sproveo NALED uz podršku Švedske Vlade, izrađen je i edukativni Vodič o planskom procesu koji je dostupan na platformi, gde su objašnjene sve faze izmene planskih akata i kako javnost može da se uključi.