Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Rizici korišćenja besplatnih alata za konvertovanje fajlova

Bezbednost na internetu
Srpska ekonomija

Tokom prvih 10 meseci 2024. godine, kompanija Kaspersky je detektovala i blokirala 476 miliona pretnji na internetu širom Evrope*. Pretnje putem interneta obuhvataju širok spektar sajber rizika koji mogu izazvati štetne događaje ili radnje. Prema rečima stručnjaka kompanije Kaspersky, jedan od tih rizika odnosi se na korišćenje besplatnih onlajn servisa za konvertovanje fajlova. Stručnjaci upozoravaju da oni mogu izložiti korisnike sajber pretnjama. Ovi veb-sajtovi nude brzo i besplatno konvertovanje, npr. *.pdf fajla u *.doc, ili *.heic slike u *.jpg format. Pojedinci i kompanije koje često konvertuju fajlove obično koriste ove alate u žurbi i mogu zanemariti određene rizike u vezi sa sa ovim „besplatnim“ alatima.

Softver za računare i mobilne telefone koji može da izvrši konverziju je dostupan, ali često zahteva pretplatu koju mnogi korisnici nisu spremni da plate. U korporativnim okruženjima ovaj softver često nije dostupan za brzo i jednostavno instaliranje. Zbog toga se korisnici okreću besplatnim onlajn servisima. Međutim, korišćenje besplatnih onlajn servisa za konvertovanje slika, dokumenata i drugih vrsta fajlova nosi ozbiljne rizike po sajber bezbednost.

Navešćemo neke od potencijalnih rizika za pojedince i korporativne korisnike.

1. Rizici u oblasti privatnosti podataka

Izlaganje osetljivih informacija: Kada otpremate fajlove, rizikujete da izložite osetljive ili poverljive podatke pružaocu usluge. Ovo može biti posebno zabrinjavajuće za korporativne korisnike jer fajlovi mogu sadržati informacije o vlasniku ili klijentima.

Politike zadržavanja podataka: Mnogi besplatni alati ne navode jasno koliko dugo zadržavaju fajlove koje učitate i da li ih brišu nakon obrade. Fajlovi se potencijalno čuvaju na neodređeno vreme.

Neovlašćena upotreba podataka: Neki alati mogu zadržati vlasnička prava nad fajlovima ili podacima koji se učitavaju na njihovu platformu putem nejasnih uslova korišćenja, što može dovesti do zloupotrebe.

Kompanije u regulisanim oblastima (npr. zdravstvo, finansije) mogu prekršiti zakone otpremanjem osetljivih fajlova na neautorizovane platforme trećih strana. To može dovesti do visokih novčanih kazni i narušavanja ugleda.

Ako dođe do hakovanja pružaoca usluge, fajlovi smešteni na njihovim serverima mogu procureti a poverljive informacije mogu biti kompromitovane.

2. Malver i fišing pretnje

Ubacivanje zlonamernog koda: Neke sumnjive platforme mogu izmeniti fajlove ili ubaciti zlonamerni kod u izlazni fajl, poput ugrađenih skripti u PDF dokumentima ili metapodacima slika.

Fišing veb-sajtovi: Neki lažni veb-sajtovi za konverziju fajlova su kreirani radi krađe osetljivih informacija, poput korisničkih podataka za prijavu, naročito u slučajevima kada je potrebna registracija ili pretplata.

3. MITM napadi

Napadači mogu presresti fajlove ako alat koristi nesigurne komunikacione protokole ili ako je sam veb-sajt ugrožen.

„Iako besplatni alati za konverziju fajlova neosporno olakšavaju stvari, oni takođe predstavljaju sve veću slepu tačku sajber bezbednosti, naročito u vreme kada digitalni tokovi rada sve više zavise od rešenja koja je potrebno da budu brza i praktična. Prava opasnost ne leži samo u rizicima od curenja podataka ili malvera, već i u tome kako bi se ovi servisi mogli razvijati. Kako sve više korisnika poverava osetljive fajlove ovim platformama, podsticaj za sajber kriminalce da ih zloupotrebe samo će rasti. Mogli bismo svedočiti pojavi naprednih strategija fišinga ili čak napada vođenih veštačkom inteligencijom gde zlonamerni akteri koriste otpremljene fajlove kako bi precizno targetirali korisnike. Za korporativna okruženja, oslanjanje na ove alate moglo bi dovesti do sistemskih ranjivosti, naročito kako regulatorna tela pooštravaju nadzor nad praksama rukovanja podacima. Ono što danas deluje kao bezazlena prečica bi moglo postati Trojanski konj sutrašnjice,“ kaže Mark Rivero, vodeći istraživač bezbednosti globalnog istraživačkog i analitičkog tima kompanije Kaspersky.

 

Rezultati pretrage za alate za konvertovanje PDF fajlova u Word

Evo kako da rizike svedete na minimum:

Koristite pouzdane alate: Koristite isključivo renomirane i dobro poznate platforme za konverziju fajlova koje imaju jasne politike privatnosti i prakse rukovanja podacima.

Proverite bezbednosne funkcije: Proverite da li sajt koristi HTTPS i, po mogućstvu, end-to-end enkripciju za prenos fajlova.

Pročitajte uslove i pravila korišćenja: Saznajte kako platforma upravlja, čuva i briše otpremljene fajlove.

Koristite oflajn alate: Za osetljive ili poverljive fajlove, razmislite o korišćenju oflajn ili lokalnog softvera umesto onlajn alata.

Korporativne smernice: Pratite IT bezbednosne politike vaše organizacije i koristite odobrene alate za rukovanje dokumentima i konverziju.

Izbegavajte višestruku upotrebu akreditiva: Nikada ne koristite korporativne ili osetljive akreditive na platformama trećih strana.

* Ova otkrića dolaze iz glavne linije B2B i B2C rešenja kompanije Kaspersky.

Ostali naslovi

Kragujevački sistem obaveštavanja građana postao hit u svetu
Srpska ekonomija
Kako izgleda kada građani u svakom trenutku znaju šta će se graditi u njihovom komšiluku i kada mogu da na prostorne i urbanističke planove utiču brzo i jednostavno, onlajn, umesto da obilaze brojne šaltere? Odgovor na to pitanje od aprila prošle godine moguće je dobiti u Kragujevcu, preko platforme „Budi deo plana“
Širom sveta za praznike daruju dukate, ali i zlatne poluge
Srpska ekonomija
Zlato je jedinstven poklon čija vrednost sa vremenom raste. Za posebne prilike, rođenja, venčanja, značajne datume, porodične ili poslovne jubileje, ali i praznike, obično se poklanja dukat, pločica, ili nakit od plemenitog metala koji simboliše trajnost, stabilnost i sigurnost. Često se ovi komadi nasleđuju, putuju kroz generacije
Šest saveta kako da izbegnete bacanje hrane tokom praznika
Srpska ekonomija
Istraživanja pokazuju da se u Srbiji dnevno baci oko 2.000 tona hrane i da se najviše bacaju hleb, meso i mleko. Analiza je pokazala da se hrana uglavnom baca zato što se pokvari ili se zaboravi u frižideru i zamrzivaču, te da svako od nas u proseku baci godišnje gotovo 28 kg jestivih i oko 80 kg nejestivih delova hrane
Digitalno modelovanje u novogradnji u Beču
Srpska ekonomija
Iza termina BIM (Building Information Modeling) krije se digitalna aplikacija koja pomoću trodimenzionalnih modela optimizuje sve procese u okviru planiranja, gradnje i upravljanja zgradama, čime se omogućava veća transparentnost, održivost i pouzdanost. 3D modelovanje podataka o zgradama omogućava saradnju svih učesnika
Psihološka pomoć mladima
Srpska ekonomija
Period adolescencije obeležen je brojnim izazovima, od pronalaženja sopstvenog identiteta i suočavanja sa društvenim normama, do prilagođavanja promenama koje donose škola, porodica, kao i nove tehnologije, što predstavlja plodno tlo za nastanak anksioznosti i depresije. Svaka četvrta mlada osoba u Srbiji susrela se sa nekim mentalnim izazovom
Rizici korišćenja besplatnih alata za konvertovanje fajlova
Srpska ekonomija
Tokom prvih 10 meseci 2024. godine, kompanija Kaspersky je detektovala i blokirala 476 miliona pretnji na internetu širom Evrope*. Pretnje putem interneta obuhvataju širok spektar sajber rizika koji mogu izazvati štetne događaje ili radnje. Prema rečima stručnjaka kompanije Kaspersky, jedan od tih rizika odnosi se na korišćenje besplatnih onlajn servisa za konvertovanje fajlova
Nove metode za reciklirani beton u Beču
Srpska ekonomija
Beton je jedan od najvažnijih građevinskih materijala našeg vremena. Procenjuje se da se u svetu proizvede 30 milijardi tona betona godišnje. S obzirom na ovu količinu, važno je štedeti resurse ponovnim korišćenjem starog betona
Božićni pokloni - trend od nepromišljene ka ciljanoj kupovini
Srpska ekonomija
Prema istraživanju Bečke privredne komore spremnost Bečlija da kupuju poklone za Božić je sa 87 odsto veoma visoka. Od 10 Bečlija, njih 9 planira da kupi u proseku 8 poklona u vrednosti od oko 320 evra. Zaključak istraživanja je da sve više Bečlija pažljivo bira poklone
Kako da internet u romingu ne platite suvim zlatom
Srpska ekonomija
Verovatno poznajete nekog kome je zbog korišćenja interneta u romingu stigao neverovatno veliki račun. Nadamo se da to niste bili vi. Zahvaljujući eSim tehnologiji, odnosno digitalnoj SIM kartici koju instalirate u svoj telefon, više se nećete brinuti o iznosu na računu dok surfujete internetom u inostranstvu
Bakino pojedi nešto na kašiku može i za doručak
Srpska ekonomija
Međunarodni dan integralnih žitarica, 19. novembar, podseća nas na značaj uvođenja zdravijih izbora u svakodnevnu ishranu i ukazuje na posebne dobrobiti koje nam integralne žitarice donose. Proizvodi od celog zrna su bogati vlaknima, esencijalnim nutrijentima i doprinose očuvanju zdravlja