Rešenjem o imenovanju posebnog savetnika ministra Prosvete Slavice Djukić Dejanović, izabran je profesor doktor Vladimir Jakovljević, još uvek aktuelni dekan FMN u Kragujevcu. To je još jedno priznanje našem poznatom društvenom radniku, koji je protekle godine dobio niz značajnih nagrada iz medicinske struke na univerzitetima u Kanadi, SAD, Rumuniji, Indiji i Kini. Ovom odlukom doktor Jakovljević će biti u mogućnosti da započne niz projekata u saradnji sa brojnim inostranim partnerima, kako bi se situacija u visokoškolskim institucijama u Srbiji značajno popravila.
- Ministarka Djukić Dejanović me je kontaktirala pre mesec dana sa idejom da se priključim njenom timu u Ministarstvu prosvete.Cilj je da nauku i obrazovanje u Srbiji podignemo za lestvicu više. Trebalo bi da radimo na nekim reformama i pomacima u visokoškolskom obrazovanju. U prvom redu radiću sa pomoćnikom ministra Janko Samardžićem i koleginicom Aleksandrom Šuvaković, na regulisanju troškova koji opterećuju fakultete. Posebno onih koji nemaju atraktivne studenske programe i koji imaju malo studenata. Meni lično je važna internacionalizacija našeg visokoškolkog obrazovanja, dakle da bude što više fakulteta gde će studirati studenti iz inostranstva. Dobar primer za to je Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu, gde smo uspeli da upišemo veliki broj studenata iz Indije, Ukrajine, Arapskih i Afričkih zemalja. Svi strani studenti koji završe školovanje u Srbiji, zauvek ostaju Alumni naših univerziteta. Zauvek su na izvestan način vezani za našu zemlju. Svi ti studenti donose našoj zemlji ozbiljan novac, ali i dobru reklamu za buduće studente. Profesorka Djukić prati moj rad od studentskih dana, mi smo jako dobre kolege i ona je uvek bila neka vrsta mog profesionalnog mentora u senci. Sa velikim poštovanjem i respektom sam prihvatio da saradjuem sa njom na važnim poslovima za državu – priča doktor Jakovljević.
Za šest godina koliko je proveo na mestu Dekana FMN Kragujevac, profesor Jakovljević je uspeo da ovaj fakultet učvrsti na visokoj poziciji prvih 300 fakulteta ove vrste u svetu, prema podatcima sa Šangajske liste.
- Ja ću svoja iskustva sa poslova vezanih za FMN u Kragujevcu i sve svoje brojne medjunarodne veze sada usmeriti u pravcu da obrazovanje i nauka u Srbiji budu na relevantom mestu u svetu. Postoji u ovom momentu veliki broj doktora hirurgije iz Indije koji imaju potrebu za daljim usavršavanjem i žele da dodju da uče i kasnije ostanu da rade u Srbiji. Nama su vrhunski doktori itekako potrebni – kaže on.
Odnedavno je doktor Jakovljević pomoćnik direktora Zavoda za sport i medicinu sporta Milana Savića. Ovaj zavod je nedavno prezentovao svoju novu zgradu za rehabilitaciju, čijem je otvaranju prisustvovao i predsednik Aleksandar Vučić.
- Bila mi je izuzetna čast da predsedniku Vučiću prezentujem medicinski deo nove zgrade Zavoda za sport i medicinu sporta. Ovde se radi vrhuska sportska medicina, koja nije još uvek dovoljno priznata. Prepoznao sam da Zavod ima veliki potencijal. Ovo bi ubuduce trebala da bude centralna ustanova iz oblasti sportske medicine u našoj zemlji. Sportska medicina je po svim parametrima medicina budućnosti, posebno u delu koji zovemo preventivnom medicinom. U ovoj ustanovi svaki profesionalni ili rekreativni sportista može da za par dana obavi kompletne preglede i da utvrdi svoje psiho fizičko stanje. Bilo bi dobro da svako ko želi da ide u teretanu da vežba i opterećuje svoje telo, prvo dodje kod nas da uradi preventivne testove. Često se pokaže da pojedinci treniraju, a da imaju ozbiljne probleme sa srcem ili drugim vitalnim organima. Ovde im se otkriva u kakvom je stanju njihovo telo i organizam, a na osnovu rezultata, predlaže im se optimalan plan treninga, bezopasan po njihovo zdravlje. Narodna izreka, bolje sprečiti, nego lečiti ovde ima svoj puni smisao – kaže dr Jakovljević na kraju razgovora.