Iako su nam sigurnost i bezbednost jedne od fundamentalnih potreba, pitanje štednje i zaštite često se stavlja po strani. Ova činjenica ne čudi, s obzirom na to da mnogi smatraju da su programi štednje često namenjeni privilegovanim članovima društva.
Životno osiguranje je jedan od načina štednje, ali i zaštite, kako za pojedinca, tako i za čitavu porodicu i verovali ili ne - nije namenjen samo privilegovanima. U narednim redovima potrudićemo se da vam odgovorimo na pitanje da li je životno osiguranje isplativo, koliko košta, koje je najbolje životno osiguranje u Srbiji (https://www.osiguranik.com/osiguranje/zivotno-osiguranje/ ) i na mnoga druga pitanja.
Da li vam je životno osiguranje potrebno?
Ako ste do sada razmišljali o životnom osiguranju, bez dodatnog istraživanja, verovatno ste došli na razmišljanje da se radi o prevari, ili pak da je namenjeno samo imućnim pojedincima.
Ipak, realnost je nešto drugačija.
Za početak ćemo naglasiti da se osiguravajuće kuće smatraju jednim od najstabilnijih institucija, i da su svoju poziciju održale i u najneizvesnijim vremenima, poput ratova i inflacija. Neke od njih imaju tradiciju dugu čak četiri veka!
Lošem glasu o životnom osiguranju trebaće vremena da se utiša, a informisanje je dobar početak za to. O ceni i razbijanju te predrasude, pisaćemo u narednim redovima teksta.
Za početak, da vidimo kome je potrebno životno osiguranje.
Onima koji žele da steknu ušteđevinu
Onima koji žele da osiguraju svoj život i obezbede se u slučaju težih bolesti
Onima koji žele da obezbede svoju decu, porodicu (https://srpskaekonomija.rs/vesti/10/536//16427/Porodica-najva%C5%BEniji-element-spokojnog-dru%C5%A1tva) i najbliže
Onima koji podižu kredit (tada je riziko osiguranje obavezno)
I na kraju, svim pojedincima koji biraju da žive kvalitetno i odgovorno se ponašaju prema sebi i svojim najbližima. Ulaganjem u polisu životnog osiguranja obezbeđujete sebi štednju i zaštitu, a pružate bezbrižnost najbližima - ukoliko se vama nešto desi, oni će ostati finansijski obezbeđeni.
Vrste životnog osiguranja
Postoje tri osnovne vrste životnog osiguranja - riziko, štedno i mešovito životno osiguranje, a prilikom kupovine, birate koju polisu želite da ugovorite.
Riziko osiguranje je proizvod koji pokriva samo slučaj smrti. Kupovina ove vrste osiguranja obavezna je prilikom podizanja kredita (https://srpskaekonomija.rs/biznis-i-finansije/10/2//clanak/1196/naslovna)https://srpskaekonomija.rs/biznis-i-finansije/10/2//clanak/1196/naslovna za stan ili automobil, pa je poznato i kao osiguranje kredita. Izuzev toga, mnogi ga dobrovoljno biraju kako bi zaštitili svoje najbliže u slučaju da im se nešto desi. Čest je izbor svih koji vode dinamičan život i neretko su izloženi stresnim situacijama i većim rizicima.
Štedno osiguranje je proizvod namenjen onima koji isključivo žele da štede novac za sebe, svoje lične ciljeve i potrebe, penzionerske dane, ali i uštede za decu.
Možete sklopiti polisu osiguranja po željenoj ceni i mesečno uplaćivati svega 30 evra ili veće iznose, u zavisnosti od vaših mogućnosti i želja. U prve dve, odnosno tri godine osiguranja nećete moći podići novac, ali nakon tog perioda imate mogućnost da povučete deo uplaćene sume ili sačekate do završetka perioda osiguranja i podignete ukupnu osiguranu sumu.
Mešovito osiguranje je najčešći izbor onih koji žele da kombinuju štednju i zaštitu. Uz ovu polisu pokriveni ste u dva slučaja: doživljenje i smrt. Dakle, ukoliko se tokom trajanja polise osiguranja vama nešto desi, vaši najbliži dobijaju dogovorenu osiguranu sumu. Ovaj proizvod je i najčešći izbor onih koji se odluče za osiguranje života, jer pruža potpunu sigurnost.
Dodatna pokrića
Dobra stvar je da uz bilo koju vrstu životnog osiguranja možete ugovoriti i dodatna pokrića, pa se tako osigurati i u drugim situacijama izuzev onih istaknutih u osnovnim uslovima osiguranja. Neka od najčešćih su:
Nesrećni slučajevi
Invaliditet
Prelom kostiju
Teže bolesti
Hirurške intervencije
Osim toga, možete ugovoriti i druga pokrića poput bolničkih dana i sistematskog pregleda, gde vam je pokriven jedan sistematski pregled godišnje. Kod dodatnog pokrića bolničkih dana, za svaki dan proveden u bolnici isplaćuje vam se ugovorena suma.
Kako su ova pokrića, ali i same vrste osiguranja kompleksne, najbolje je prilikom izbora kosultovati se sa profesionalcima, savetnicima koji će vam objektivno dati odgovore na pitanja i pomoći vam da napravite najbolji izbor osiguranja.
Kako odabrati životno osiguranje i koja je njegova cena?
Verovali ili ne, cenu, odnosno premiju možete sami birati. Na osnovu nje određuje se i ukupna osigurana suma koju dobijate po isteku polise, odnosno za određeni osigurani slučaj, po ugovoru koji ste sklopili.
Dakle, ako na mesečnom nivou možete da izdvojite 30 evra, onda tu sumu možete odabrati kao početnu za ugovaranje polise osiguranja života, te je postepeno povećavati ukoliko to želite.
Dolazimo i do pitanja kako odabrati životno osiguranje.
Ukoliko nemate iskustva i niste se do sada raspitivali o ovom proizvodu osiguranja, informisanje je dobar prvi korak. Nakon razmišljanja o vrsti osiguranja koja vam najviše odgovara, potrebno je da se konsultujete sa stručnjacima, te uporedite cene i ponude osiguravajućih kuća.
To nije jednostavan zadatak, te vam predlažemo da u svega nekoliko klikova na Google-u pronađete sajt preko koga možete poslati upit i dobiti detaljan uporedni pregled paketa svih osiguravajućih kuća, ali i savete profesionalaca za izbor vrste osiguranja i dodatnih pokrića.
Nadamo se da je naš tekst dobar prvi korak ka informisanju o životnom osiguranju, te da ste spremni da se više raspitate o ovom načinu štednje i zaštite, pa obezbedite sebi i svojim najbližima bezbrižniju budućnost na jednostavan i siguran način.