Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović poručila je da će naša zemlja nastaviti da nesmanjenim tempom sprovodi reforme i tokom francuskog predsedavanja Evropskoj uniji.
Joksimović je na prijemu povodom početka francuskog predsedavanja Savetu EU istakla da je ova godina bila uspešna za evropske integracije Srbije, izrazivši uverenje da će se, uzimajući u obzir prioritete francuskog predsedavanja, pozitivna dinamika zadržati i u prvoj polovini 2022. godine.
Prema njenim rečima, odluka zemalja članica EU da podrže Srbiju u pristupnom procesu za otvaranje Klastera 4, koji se odnosi na zelenu agendu i održivu povezanost, pokazala je u kakvoj sinergiji rade EU i Srbija.
Upravo teme iz Klastera 4 – energetika, životna sredina, održivi razvoj, transevropska mreža i transport najbolje pokazuju međupovezanost evropskog kontinenta, gde niko ne može sam i bez saradnje svih da se izbori za više, da sanira eventualne probleme, niti da kreira održivu mapu puta, objasnila je ona.
Ministarka je navela da je za nas od izuzetnog značaja to što smo trenutno najvažnije teme za Evropu prepoznali na vreme i što smo kao zemlja ušli u maticu promena. Da ne stojimo po strani i čekamo da se promene dese, nego da zajedno radimo na tome, iako su to zahtevne i skupe promene koje traže angažman celog društva.
Joksimović je naglasila da je strateška vizija zajedničkog rada Srbije i EU dovela do postignutih rezultata na kraju godine, uz uverenje da će se, uzimajući u obzir prioritete francuskog predsedavanja, i u prvoj polovini 2022. zadržati dobra dinamika.
Prema njenoj oceni, to pokazuje da je ideja Francuske dobronamerna, da su Evropska komisija i sve zemlje članice prepoznale potrebu da se obnovi i osveži pristupni proces, ali i da je Srbija kao zemlja učinila maksimalne napore da, u skladu sa kriterijumima nove metodologije, sprovede sve reforme u oblasti vladavine prava neophodne u ovoj fazi pregovora, kao i sve što je neophodno za pripremu klasterskih politika.
Srbija će, kako je poručila, nastaviti reforme, pri čemu je Klaster 3, koji se tiče inkluzivnog rasta i konkurentnosti, u potpunosti spreman.
Ona je potvrdila da Srbija nastavlja i sa ustavnim reformama, i izrazila nadu da će one biti podržane na referendumu zakazanom za 16. januar sledeće godine, čime će, kako je rekla, biti zaokružen važan set reformi iz oblasti pravosuđa.
Istovremeno se nastavlja rad i na drugim klasterima, pre svega, na Klasteru 5, koji se tiče kohezione i poljoprivredne politike i resursa. Imamo plan ne samo za prvih šest meseci, već i za celu godinu. Snažno verujem u iskrenu posvećenost Francuske Zapadnom Balkanu i perspektivi članstva u EU, kako je najavljeno u prioritetima francuskog predsedavanja, prenela je ministarka.
Joksimović je prenela da je ohrabrena najavom prioriteta francuskog predsedavanja, koje je potvrdio i predsednik Emanuel Makron, kao i najavom organizacije važne konferencije o Zapadnom Balkanu u junu 2022. godine.
To pokazuje jasnu posvećenost Francuske, ali i svih u EU da tema Zapadnog Balkana i proširenja mora da dobije neko svoje razrešenje u interesu svih u regionu, ne samo Srbije, objasnila je ona.
Srbija, kako je ukazala, snažno podržava evrointegracioni proces celog regiona, jer je to najbolje za građane, nezavisno u kojoj zemlji žive, uz očekivanje da će to dati dodatni impuls politici proširenja tokom francuskog predsedavanja.
Računamo na obnovljenu dinamiku procesa, a sa naše strane ćemo uraditi sve da zadržimo i ubrzamo tu dinamiku. Pitanje nije samo šta EU može da uradi za Srbiju, već i šta Srbija može da uradi za EU i doprinese osnaženoj, revitalizovanoj, energičnoj i konkuretnijoj EU, poručila je Joksimović.
Ona je ponovila da Srbija podržava prioritete francuskog predsedavanja i da će EU u Srbiji uvek imati pouzdanog partnera.