Državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije Stana Božović poručila je danas, na prvoj konsultativnoj radionici „Depopulacija i podrška porodici i rađanju“, da je demografski oporavak Srbije najvažnije nacionalno pitanje.
Božović je istakla da ovaj zadatak prevazilazi pojedinca, instituciju, jedan organ ili sektor, već podrazumeva koordinaciju svih kako bismo zajedno napravili strateški pristup i dugoročni program za demografski oporavak zemlje, dodavši da je Vlada posvećena konkretnim merama u cilju ublažavanja posledica demografskih promena.
One su, kako je objasnila, definisane Strategijom o ekonomskim migracijama, Strategijom zapošljavanja, Zakonom o finansijskoj podršci porodicama sa decom, Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, kao i stabilnom makroekonomskom politikom i paketom mera za razvoj manje razvijenih područja i sela.
Državna sekretarka je podsetila na to da je predsednik Srbije najavio i nove mere demografskog oporavka, podsticaja rađanja dece i podrške porodici, sa akcentom na konkretnoj finansijskoj pomoći.
Prema njenim rečima, današnji skup je jedan od četiri u okviru procesa konsultacija za izradu Izveštaja o ljudskom razvoju na temu depopulacije, koji treba da bude završen u prvoj polovini 2022. godine.
Božović je prenela zahvalnost partnerima u ovom procesu – Programu Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Populacionom fondu Ujedinjenih nacija (UNFPA), kao i ekspertima koji rade na izveštaju o ljudskom razvoju.
Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap rekla je da će Izveštaj dati osnov za formulisanje novih politika i mera za odgovor na depopulaciju, u okviru programa koji će UNDP i UNFPA razvijati zajedno sa Vladom Srbije.
Pozivamo širi krug relevantnih aktera u društvu da se uključe u diskusiju o nalazima Izveštaja. Verujemo da ćemo sagledavanjem različitih perspektiva doći do sveobuhvatnog pristupa koji može da pomogne Srbiji da se prilagodi demografskim promenama kroz koje prolazi i pronađe adekvatan odgovor na njih, zaključila je Pikap.