Direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija Gabrijela Grujić potpisala je sa predsednikom Nemačko-srpske privredne komore Milanom Grujićem, izvršnim članom Upravnog odbora ove komore Aleksandarom Markusom i direktorom „MTU Maintenance Serbia” Rajnerom Bekerom dva dokumenta važna za unapređenje dualnog obrazovanja kroz saradnju sa nemačkim kompanijama koje posluju u Srbiji.
Reč je o Memorandumu o razumevanju sa Nemačko-srpskom privrednom komorom i Memorandumu o saradnji sa nemačkom kompanijom „MTU Maintenance Serbia”.
Grujić je tom prilikom zahvalila partnerima na podršci u nastojanju da se obezbede najkvalitetniji obrazovni programi u skladu sa ubrzanim tehnološkim razvojem, ističući da Srbija, kada je reč o kadrovima, postaje obećana zemlja za sve kompanije, a naročito nemačke.
Ona je istakla da naši partneri prepoznaju kvalitet kadrova u Srbiji, ali i kvalitet programa koje možemo da realizujemo kako bismo usvojili nove standarde kvalifikacija usklađene sa evropskim okvirom.
Grujić je izrazila posebnu zahvalnost direktoru Bekeru na istrajnoj i plodnoj saradnji koja datira iz 2019. godine sa vazduhoplovnim trening-centrom.
Počeli smo na nivou srednjoškolskog obrazovanja, kreirali dva profila i već smo odškolovali jednu generaciju koja je prvi posao dobila upravo u kompaniji MTU u Staroj Pazovi, a formirali smo i Visoku školu strukovnih studija Vazduhoplovna akademija, rekla je ona.
Grujić je, naglašavajući značaj saradnje sa Nemačkom, navela da samo Nemačka razvojna banka (KfW) ulaže 50 miliona evra u izgradnju tri nova trening-centra, u kojima će mladi na najbolji način moći da shvate šta znači termin „učenje kroz rad”.
Direktorka Kancelarije je ukazala na to da će 45 škola iz Srbije pokušati da iskoristi šansu koju nudi Regionalni čelendž fond, jer će škole čiji projekti budu izabrani na konkursu moći da računaju na podršku od 150.000 do 600.000 evra bespovratnih sredstava za opremanje po projektu.
Prema njenim rečima, memorandumi koji su danas potpisani su od izuzetnog značaja jer su osnov za još čvršću saradnju i podršku nemačkih partnera u razvoju dualnog obrazovanja.
Dualno obrazovanje je model budućnosti i jedan od stubova privrednog razvoja, pri čemu mladi stiču savremene kompetencije, uče kako da celoživotno uče i napreduju, što im omogućava da se zaposle odmah po završetku školovanja i grade put ka uspešnoj karijeri, dodala je Grujić.