U okviru inicijative „Otvoreni Balkan”, u Kulturnom centru Srbije u Parizu otvorena je izložba „Supstrati”, koja predstavlja zajednički projekat tri umetnika iz Srbije, Albanije i Severne Makedonije, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Izložbu, kustoskinje Klaudije Pecold, osnivača „Curating Evolution”, otvorile su potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture Maja Gojković i ministarke kulture Severne Makedonije i Albanije – Bisera Kostadinovska Stojčevska i Elva Margariti.
Gojković je tom prilikom istakla da ova postavka, koja je spojila umetnike iz Srbije, Albanije i Severne Makedonije, najbolje svedoči o velikom umetničkom potencijalu triju zemalja i o mogućnostima koje otvara regionalna inicijativa „Otvoreni Balkan”.
Prema njenim rečima, ovaj događaj iznova potvrđuje univerzalni značaj kulture i njenu ključnu ulogu u povezivanju pojedinaca, naroda i država.
U umetnosti se najbolje ocrtavaju obrisi naše zajedničke i isprepletane istorije i fragmenti kulturnih obrazaca koji se prožimaju i obogaćuju jedni druge, rekla je potpredsednica Vlade.
Ona je naglasila da kultura uvek najrečitije govori i o prirodi i pejzažima koji nas okružuju, našim karakterima, strepnjama, nadama i veri u bolje sutra.
Otvaranje izložbe „Supstrati” na delu pokazuje da kultura ne poznaje granice, ne robuje predrasudama i lako savladava sve barijere, ukazala je Gojković, podsetivši na to da je početkom septembra 2022. godine potpisan Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti filma i audio-vizuelnih delatnosti na Zapadnom Balkanu.
Takođe, kako je dodala, krajem istog meseca prošle godine potpisan je i Protokol o saradnji tri nacionalna pozorišta, pod nazivom Teatar Otvoreni Balkan – platforma o saradnji Srbije, Albanije i Severne Makedonije u oblasti pozorišta, drame, opere i baleta.
Prema njenim rečima, kruna dosadašnje saradnje svakako su nedavni nastupi Beogradske filharmonije u Beogradu, Tirani i Skoplju, pod dirigentskom palicom čuvenog Zubina Mehte, koji su s punim pravom proglašeni za muzički događaj sezone u našem regionu.
Ova izložba nastavlja putem koji smo nas tri ministarke zacrtale u Ohridu potpisivanjem Memoranduma o razumevanju u oblasti kulturne saradnje na Zapadnom Balkanu, rekla je ona, dodajući da je od inicijalne ideje do ostvarenja ovog izuzetno složenog projekta prošlo tek par meseci.
Gojković je izrazila uverenje da će kreativnost umetnika Nine Zeljković, Drijanta Zenelija i Kristine Pulejkove, kao i originalnost i vizija kustoskinje Klaudije Pecold, doprineti tome da se region na najbolji način predstavi u Parizu, jednom od najvažnijih svetskih umetničkih centara.
Prema njenim rečima, izložba „Supstrati” predstavlja i priliku da bliže upoznamo jedni druge i bolje sagledamo koliko su razlike među nama zapravo nijanse sličnog kolorita.
Ljudi iz sveta kulture dobro znaju da je bogatstvo različitosti dragoceni izvor inspiracije, a njihovo prihvatanje i prilagođavanje važan korak u izgradnji i oplemenjivanju svakog kulturnog prostora, naglasila je ona.
Gojković je istakla da projekat „Otvoreni Balkan” predstavlja napor ka stvaranju jedne nove, svakako bolje slike našeg regiona u svetu, a istovremeno inicijativa je deo vekovne težnje ka izgradnji mostova prijateljstva među našim narodima.
Potpredsednica Vlade je, citirajući reči srpskog nobelovca Ive Andrića: „Od svega što čovek u životnom nagonu podiže i gradi, ništa nije u mojim očima bolje i vrednije od mostova”, navela da su mostovi, bilo da spajaju obale i premošćuju mora i okeane ili figurativno povezuju narode i države, najupečatljiviji izraz čovekove težnje da ne bude usamljen.
I ova postavka jasno pokazuje našu spremnost da nastavimo da posvećeno radimo na stvaranju zajedničkog blagostanja u budućnosti, poručila je potpredsednica Vlade, uz zahvalnost svima koji su doprineli ostvarenju ovog veličanstvenog projekta.
Ona je izrazila uverenje da će otvaranje izložbe biti još jedna potvrda naše privrženosti zajedničkom cilju – sveukupnom napretku regiona.
Kostadinovska Stojčevska je rekla da je sam naziv izložbe „Supstrati” reč koju tumači kao „savezništvo u stvaralaštvu”, dodavši da je ova izložba ujedno prisutne okupila u Gradu svetlosti kako bismo dijalogom između umetnika i divljenjem zajedničkoj kreativnosti dodali svetlost – ne da bi se povećao odsjaj senki na Balkanu, nego da se iz senki sagleda sva lepota balkanske kulture.
Balkan je plodno tle za naše kulturno stablo, svedok njegovog zdravlja i raskošne krošnje kojoj je, takođe, potrebna svetlost. „Otvoreni Balkan” ne znači da su sva pitanja na Balkanu rešena, ali je otvaranje Balkana stvar dalekovidosti i širine. Proces je pokrenut, a „Supstrati” su dokaz snage stabla koje se uzgaja, rekla je ona.
Margariti je rekla da smatra simboličnim činjenicu da je danas, u velikoj zemlji „slobode, jednakosti i bratstva”, umetnost ujedinjena, pokazujući još jednom snagu koju ima kao jezik komunikacije, saradnje i rušenja svih barijera.
To je i poruka koju nam kustoskinja Klaudija Pecold šalje izložbom, predstavljanjem troje umetnika međunarodnog renomea, koji su svojim karijerama prešli lokalne granice Albanije, Srbije i Severne Makedonije i kroz svoja istraživanja krenuli manje prohodnim putevima, poput arhitektonske memorije i traga koji ona ostavlja u vremenu, prostoru i ljudima, poručila je ona.
Izložbom „Supstrati” Kulturni centar Srbije u Parizu najavljuje sezonu Otvorenog Balkana, koja će se održati tokom 2024. godine.
Izložba obuhvata nove projekte Nine Zeljković (Srbija), Kristine Pulejkove (Severna Makedonija) i Drijanta Zenelija (Albanija), koji potiču i nastavljaju da funkcionišu na lokalitetima u sve tri zemlje.
Fokusirajući se na savremenu umetnost kao platformu za osvešćivanje i transformaciju prirodne i kulturne baštine, projekat „Supstrati” ističe suštinske veze koje postoje između Srbije, Albanije i Severne Makedonije, tri zemlje koje trenutno učestvuju u projektu „Otvoreni Balkan”, i poziva na ponovno povezivanje sa zajedničkim geofizičkim osnovama, zajedničkim ritualima i imaginarijumima koji ih povezuju.
Tri istaknuta umetnika iz regiona predstavljaju svoje radove nastale na temeljima njihovih umetničkih istraživanja u Srbiji, Albaniji i Severnoj Makedoniji.
Publika će moći da poseti izložbu do 12. avgusta.