Ima li nafte u crnogorskom podmorju znaće se krajem meseca, saznaje nezvanično podgorička Pobjeda. Radovi na bušotini su produženi jer se završna istraživanja izvode pažljivo, prenosi BIZNISINFO.
Podsećamo da je ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić u decembru saopštio da je splasnuo optimizam po pitanju pronalaska nafte u crnogorskom podmorju, ali da treba sačekati konačan izveštaj i ocenio da bi to trebalo da se zna “za nekoliko dana”.
On je tada rekao da je u prvim mesecima rada na bušotini bilo optimizma u konzorcijumu Eni i Novatek, koji su zaduženi za celokupan posao.
– U kasnijoj fazi se nije to baš tako pokazalo. Oni su došli do te bušotine do kraja, pokupljeni su uzorci, to je sad u Milanu i čekamo njihovo zvanično saopštenje da li ima nafte, u kojoj količini, da li je isplativa eksploatacija ili se odustaje od bušotine – rekao je Bojanić.
Konzorcijum kompanija Eni i Novatek počeo je u martu prošle godine prvo istražno bušenje nafte u crnogorskom podmorju.
Vlada je u decembru odobrila produženje prvog perioda istraživanja iz ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljenvodonika za šest meseci, zbog poteškoća operativne i geološke prirode na koje se naišlo u toku procesa bušenja.