Kontinuirana i sveobuhvatna podrška mladima bez roditeljskog staranja u momentu kada postaju punoletni, neophodna je za njihovo kvalitetno uključivanje u tokove života. To je glavna poruka panel diskusijie „Vetar u leđa za mlade u riziku“ na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Care Hub – veštine, edukacija i mentorstvo“.
U okviru ovog projekta sprovedenog tokom devet meseci 2021. godine udruženje „InProcess“, zajedno s partnerima, organizovalo je niz edukacija i mentorskih programa sa ciljem da podrži i osnaži mlade osobe iz sistema alternativne brige. Kao rezultat ovog rada nastali su i priručnici o digitalnom marketingu, psihološkoj podrški mladima u riziku, vršnjačkoj eduakciji i tzv. mekim veštinama, iz kojih će i drugi mladi u riziku moći da uče brojne veštine važne za samostalni život.
“Kvalitet aktivnosti, posvećenost saradnika/ca, ljudski pristup, prilagođavanje potrebama mladih s kojima smo radili, samo su neki od razloga zašto smatram ovaj projekat više nego uspešnim. Upravo u tome vidim i njegovu održivost i dug životni vek”, izjavio je Vanja Rakić iz udruženja InProcess koje je sprovelo projekat.
Tokom trajanja projekta mladi u riziku učestvovali su u brojnim radionicama koje su vođene po principu vršnjačke edukacije. “Ovo iskustvo pokazalo je da mladi imaju veliku potrebu, ali i želju za različitim veštinama i obukama. Izuzetno je važno i to što su se oni kroz ove radionice povezali i dodatno osnažili. Radujem se nastavku”, rekao je Denis Ćulahović iz udruženja “Moj krug” koje je sprovodilo vršnjačku edukaciju.
Psiholog i psihoterapeut Marko Tomašević, koji je vodio psihološke radionice s mladima istakao je da je izuzetno važno da oni nauče kako da se nose s posledicama nepovoljnih životnih iskustava i da ovladaju veštinama emocionalne regulacije. “Smatram da je budućnost mentalne higijene i prevencije velikog broja problema u domenu mentalnog, ali i fizičkog zdravlja, upravo u programima poput ovog”, izjavio je Tomašević.
Autorka priručnika za digitalni marketing Nina Kostić navela je da joj je učešće u ovom projektu „pružilo drugačiju sliku samog digitalnog marketinga kada se upotrebi u plemenitu svrhu kao što je njegov učinak na prodaju proizvoda socijalnog preduzeća od čijeg profita se finansiraju mladi u sistemu socijalne zaštite“.
Projekat „Care Hub – veštine, edukacija i mentorstvo“ finansirali su: Balkanski fond za demokratiju, projekat Nemačkog Maršalovog fonda SAD i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).