Prema izveštajima banaka koje su i ranije servisirale svoje klijente koji posluju u kriznom području, ukoliko nije uključena banka koja je pod sankcijama, plaćanja su i dalje moguća i najvećim delom u EUR. Ruske kompanije u ovoj situaciji otežano dolaze do valute EU, što predstavlja preduslov za obavljanje transakcije. Ova okolnost predstavlja dodatno opterećenje u samom procesu naplate iz Rusije, objavila je Privredna komora Srbije.
Po informacijama PKS dobijenim od izvoznika robe na RUS tržište plaćanja u EUR od kupaca iz Rusije su otežana i kupci najčešće ova kašnjenja pravdaju nemogućnošću da kupe EUR na tržištu RUS. Apelujemo na izvoznike da budu oprezni prilikom izvoza većih količina robe. Na rizik naplate treba dodati i praktičnu nemogućnost osiguranja robe u tranzitu pri isporuci robe na tržišta RUS, BLR, UKR. U međuvremenu je Rusija, u poeriodu od 9. marta do 9. septembra 2022. godine, ograničila podizanje gotovine sa deviznih depozita i računa građana do 10,000 dolara, a preko tog iznosa sredstva je moguće podići sredstva u rubljama po tržišnom kursu na dan isplate. Pored toga, banke neće prodavati devize građanima, dok će biti moguće zameniti strane valute za rublje u bilo kom trenutku i u bilo kom iznosu. To sve ukazuje da je tržište valuta u Rusiji sve nestabilnije.
Same transakcije se odvijaju usporeno, jer se vrši provera bezbednosti plaćanja/naplate, a istu vrše i korespodentske banke. Problemi mogu nastati ukoliko plaćanje ide ka licima (i fizičkim i pravnim) koja se nalaze na listama sankcija (koja se svakodnevno proširuje). Ukoliko je poslovni partner naših uvoznika i izvoznika imao račun u nekoj od banaka koje su pod sankcijama, pokreće postupak otvaranja računa u drugoj banci, koja nije u režimu sankcija i ima pristup SWIFT-u, što može trajati neko vreme zbog internih procedura, regulatornih zahteva u vezi AML-a kao i verovatno povećanog broja zahteva u ovom trenutku.
Postoje informacije od kompanija na terenu da je otvaranje računa usporeno (neke kompanije čekaju duže od sedam dana). Treba imati u vidu da se spisak sankcionisanih pravnih lica proširuje (EU donela novi paket sankcija protiv Rusije i Belorusije. Iz sistema SWIFT izbačene su za tri beloruske banke: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Develepment bank of The Belorus.). Banke na dnevnom nivou prate situaciju u cilju minimiziranja rizika izvršenja transakcija prema ugroženom regionu. Transakcije u rubljama su dodatno opterećene volatilnim kursom i teškoćama u pribavljanju valute, ali se i te pozicije, usporeno, zatvaraju. Prema novim pravilima za transakcije sa stranim kompanijama iz zemalja i teritorija koje su od strane Rusije proglašene za neprijateljske (što uključuje i zemlje iz sporazuma Otvoreni Balkan), sve transakcije i poslovanje ruskih kompanija sa građanima i firmama iz ovih zemalja odobravaće vladina komisija za kontrolu stranih investicija