Jadranski naftovod (Janaf) saopštio je u utorak da sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu obuhvataju ugovor o transportu sirove nafte zaključen sa srpskom kompanijom NIS, a ako ne dođe do promena, sporazum se neće primenjivati od sredine godine, maja ove godine, dok su sankcije na snazi.
„Jadranski naftovod ne radi direktno na ruskom tržištu, ali Uredba Saveta (EU) 2022/428 od 15. marta 2022. o izmenama i dopunama Uredbe (EU) br. 833/2014 o restriktivnim merama u vezi sa destabilizujućim akcijama Rusije u Ukrajini Uključen je i Ugovor o transportu nafte koji je Janaf dd zaključio sa NIS ad za period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine“, naveo je Janaf u saopštenju o uticaju rusko-ukrajinske krize objavljenom na Zagrebačkoj berzi, piše SEEbiz.
Ovim ugovorom su, kako se dalje navodi, „rezervisani transportni kapaciteti Janafa po principu 'mnogo za ništa' u ukupnom iznosu od 3.200.000 plus/minus 10 odsto nafte i isti, ukoliko ne dođe do promena, neće moći da se realizovano od 15. maja 2022. godine, sve dok su na snazi pomenute restriktivne mere, kako je to propisano Uredbom Saveta (EU) 2022/428.
Ministarstvo rudarstva i energetike Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da ovo ministarstvo analizira sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte NIS-u Jadranskim naftovodom (JANAF). U saopštenju se navodi da je obezbeđivanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima prioritet Ministarstva, zbog čega se trenutno proučavaju mogući pravci snabdevanja sirovom naftom i naftnim derivatima iz terminala i rafinerija u okruženju. Takođe, razmatraju se i raspoložive pravne, poslovne, logističke i tehničke mogućnosti za uvoz sirove nafte i derivata putem cevovoda, železnicom, cisternama i rečnim transportom.
„S obzirom na to da trenutno nije moguće predvideti potencijalno trajanje i budući intenzitet restriktivnih mera, nije moguće proceniti sve efekte predmetne restriktivne mere i one ne bi ugrozile finansijski položaj i poslovanje Janafa u 2022. godini“, rekao je Janaf. rekao. Naglašavaju i da kompanija svakodnevno prati dešavanja i da je u stalnom kontaktu sa korisnicima sistema.
"Takođe, prate se mere Vlade Republike Hrvatske, EU i nadležnih institucija, procjenjuju rizici i mogućnosti njihovog ublažavanja. koje, prema trenutno dostupnim informacijama, ne očekuju značajna negativna odstupanja u poslovanju kompanije. Takodje se radi o merama Vlade Republike Hrvatske, EU i nadležnih institucija", navodi se u saopštenju.
Inače, Janaf je sredinom januara 2022. objavio da je ove godine potpisao ugovor sa NIS-om za transport sirove nafte. NIS je u većinskom vlasništvu ruskog Gasprom njefta, koji ima 56,15 odsto akcija, dok Republika Srbija ima 29,87 odsto akcija, a mali akcionari 13,98 odsto akcija.