Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Gordana Čomić učestvovala je 29. i 30. marta na Svetskom samitu vlada u Dubaiju, i tom prilikom poručila da integrisanje rodnog aspekta u različite sfere društva obuhvata mnogo više od povećanja učešća žena u procesima odlučivanja.
Čomić je u okviru foruma „Žene u vladi“ govorila o ulozi i učešću žena u kreiranju politika, različitim mogućnostima dizajniranja socijalnih politika (učešće žena i muškaraca u promeni kulturnih obrazaca), posebno onih koje osnažuju žene u njihovom kreiranju.
Žene su te koje ruše barijere i viševekovne stereotipe o nametnutoj ulozi sluškinje u društvu. Tražile su pravo na školovanje, na rad, na imovinu, da glasaju, da učestvuju u javnom, političkom životu, pravo da žive svoj život bez nasilja, pravo na slobodan izbor o tome kako će, s kim i gde da provedu svoj život, ukazala je ona.
Ministarka je navela da zbog toga danas integrisanje rodnog aspekta u različite sfere društva i države obuhvata mnogo više od povećanja učešća žena u procesima odlučivanja.
Prema njenim rečima, ugrađivanje rodnog aspekta u politiku postavlja rodnu ravnopravnost u centar donošenja odluka, srednjoročnih planova, programa budžeta, institucionalnih struktura i postupaka, ali i iskustava, znanja i interesa žena i muškaraca u procesu uobličavanja politika, planiranja i odlučivanja.
Čomić je, govoreći o kulturi starenja, rekla da je starenje privilegija, ali da se najčešće ta starosna dob sagledava na diskriminatorni način.
Ona je navela da su „srebrna ekonomija“ i „srebrno preduzetništvo“ osnova za međugeneracijsku solidarnost. Ljudima se smanjuju prihodi kada odu u penziju, razvijanjem „srebrne ekonomije“ razvija se potpuno novi sektor zbog procentualno većeg učešća nastarijih u društvu i zadovoljavanju njihovih potreba.
Srbija je, kako je podsetila, posvećena ciljevima održivog razvoja, veoma značajnom delu globalnog procesa, koji predstavljaju univerzalni poziv na delovanje radi iskorenjivanja siromaštva, zaštite životne sredine i obezbeđivanja mira i prosperiteta za sve, ali i klimatskih promena, ekonomskih nejednakosti i inovacije.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog do sada je održalo 29 društvenih dijaloga u oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava, na teme koje su od životnog značaja za građane Srbije, naglasila je Čomić i dodala da se uvođenjem dijaloga smanjuju tenzije i uspostavlja razmena mišljenja koji vode društvenom prosperitetu i celokupnom razvoju zemlje.
U okviru iste sesije, ministarka za zapošljavanje i socijalnu politiku Sejšela Patrisija Frankort rekla je da je put do dostizanja rodne ravnopravnosti bio trnovit, ali da se očigledan uspeh ogleda i u imenovanju pet ministarki Vlade te zemlje, koje zajedno sa njom prisustvuju svetskom forumu.
Ministarka za razvoj zajednice Ujedinjenih Arapskih Emirata Hesa Buhamed govorila je o planovima u oblasti rodne ravnopravnosti u njenoj zemlji, ukazavši na značaj osnaživanja generacija devojčica koje će ubuduće učestvovati u kreiranju politike te zemlje.
Forum „Žene u vladi“ je globalna platforma za dijalog o ženskom rukovođenju u javnom sektoru i okuplja liderke koje razgovaraju o unapređenju uključivanja žena u vladama širom sveta.
Forum pruža podršku vladama u osnaživanju većeg broja žena, u cilju dostizanja najvišeg nivoa donošenja odluka. Takođe, ima za cilj da izgradi mrežu globalnih liderki u javnom sektoru za podršku, negovanje i mentorstvo novih generacija žena, koje će biti uključene u kreiranje i donošenje odluka.
Ovogodišnji samit ugostio je lidere, međunarodne stručnjake i donosioce odluka iz celog sveta kako bi podelili iskustva i doprineli razvoju politika i modela koji su od suštinskog značaja za oblikovanje budućih vlada, odnosno, bolje budućnosti za čovečanstvo, navodi se u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.