Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odlučna borba države protiv trgovine ljudima

Beograd
Srpska ekonomija

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i drušveni dijalog Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da se naša zemlja svojim zakonodavnim rešenjima i politikama Vlade odlučno bori protiv trgovine ljudima, kao drastičnog oblika kršenja ljudskih prava i stavljanja ljudskih bića u krajnje nehuman društveni položaj.

Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima ustanovljen je Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i obeležava se svakog 30. jula u cilju podizanja svesti o ovom problemu u javnosti i osnaživanja aktivnosti i mera za sprečavanje ozbiljnog kršenja ljudskih prava.

Trgovina ljudima je globalan društveni problem i jedan od najperfidnijih oblika kriminala na svetu, koji utiče na živote miliona ljudi širom sveta oduzimajući im dostojanstvo.

Žrtva trgovine ljudima može biti svako ljudsko biće – od dece, žena i muškaraca koji su prisiljeni, prevareni ili navedeni na prostituciju, različite oblike rada, usluga, čak i na vršenje krivičnih dela protiv svoje volje. Prema podacima Ujedinjenih nacija oko 600.000 žena, dece i muškaraca svake godine se nađe u lancu trgovine ljudima.

Prema podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, u našoj državi u 2022. godini zabeleženo 138 prijava, a formalno su identifikovane 62 žrtve trgovine ljudima, što predstavlja povećanje od 35 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Trend povećanja identifikovanih žrtava se nastavlja i ove godine. Većinu identifikovanih žrtava čine žene, čak 79 odsto, što govori o tome da trgovina ljudima ima komponentu rodno zasnovanog nasilja. Posebno treba istaknuti da ih njihov socio-ekonomski status čini još ranjivijim i povećava rizik da postanu žrtve, jer najveći broj žena koje su žrtve trgovine ljudima nema vlastite prihode, niti imovinu. 

Seksualna eksploatacija je i dalje najdominantniji vid eksploatacije žrtava trgovine ljudima, čiji se udeo dodatno povećao i čini čak 55 odsto. Na drugom mestu je prinuda na prosjačenje sa 12,9 odsto, zatim višestruka eksploatacija sa 11.3 odsto, prinudni brakovi sa 9,5 odsto i radna eksploatacija sa 6.4 odsto.

Ove godine je radna eksplotacija za prvih šest meseci povećana u odnosu na prošlu godinu i iznosi 11 odsto, a žrtve su u najvećem procentu deca koja su prinuđena da rade opasne poslove na gradilištima ili obavljaju teške poslove u poljoprivredi.

Posebno zabrinjava rasprostranjenost ekploatacije putem zloupotrebe digitalnih tehnologija – čak 25 odsto žrtava je posledica vrbovanja na društvenim mrežama, kroz ponude za posao, te je u tom smislu potrebno raditi na informisanju javnosti, kako bi se na vreme prevenirale posledice.

Procenat dece među žrtvama trgovine ljudima je izuzetno visok i iznosi 47 odsto. Deca bivaju najčešće žrtve trgovine ljudima, što umanjuje šanse za njihov život, dalji razvoj i povećava njihovu osetljivost, te je iz tog razloga potrebno dodatno skretati pažnju na nehumanost i nečovečnost ove pojave i unapređivati mehanizme koji sprečavaju dečji rad i druge vrste ekplotacije dece.

Međutim, uprkos negativnim statistikama, ohrabruje činjenica da je uvođenje indikatora za preliminarnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima u sistemu obrazovanja omogućilo lakše prepoznavanje potencijalnih žrtava i brzu i pravovremenu reakciju, kako bi se sprečila eksploatacija.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i drušveni dijalog ukazuje na to da svako od nas može da pomogne u borbi protiv trgovine ljudima skretanjem pažnje na ovu negativnu društvenu pojavu, na njene posledice, ali i da prijavi ukoliko primeti da je neko potencijalna žrtva ili žrtva eksploatacije.

Ovaj društveni problem zahteva kontinuiranu pažnju šire javnosti i samo stalnim informisanjem i angažovanjem moći ćemo zajednički da stanemo na put ropstvu u savremenom svetu.

Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima pruža priliku da se podigne svest o ovom problemu, razmene informacije o aktuelnim trendovima i inicijativama, te da se podstakne sprovođenje efikasnih mera kako bi se zaustavila i suzbila ova nehumana i kriminalna praksa koju nazivamo modernim ropstvom.

Ove godine se obeležava 75-godišnjica  usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, koja u svom članu jedan propisuje da se sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima, što je dodatni motiv da se još snažnije kao društvo borimo protiv ovih nečovečnih, nehumanih društvenih pojava.

Organizacije širom sveta, kao i državne institucije, podstiču se da povodom obeležavanja ovog značajnog datuma organizuju različite događaje, kampanje i obrazovne programe kako bi se osnažila borba protiv trgovine ljudima i pružila podrška žrtvama najstrašnijeg kršenja ljudskih prava.

Ostali naslovi

Podrška Vlade EPS-u da bude stabilna, održiva i konkurentna kompanija
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se sa predstavnicima Nadzornog odbora Elektroprivrede Srbije (NO EPS), na čelu sa predsednikom Olufon Ulsetem, koji su je upoznali sa aktuelnom situacijom u ovoj kompaniji i planovima razvoja
Za nastavak rekonstrukcije Doma kulture u Gruži 9,1 milion dinara
Srpska ekonomija
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za ravnomerni regionalni razvoj Edin Đerlek i predsednik Opštine Knić Srećko Ilić potpisali su Ugovor o sufinansiranju projekta druge faze rekonstrukcije i opremanja Doma kulture u mestu Gruža, drugoj po veličini mesnoj zajednici u ovoj opštini, za koji je izdvojen 9,1 milion dinara
Iskustva Japana u procesu energetske tranzicije značajna za Srbiju
Srpska ekonomija
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović razgovarala je danas sa novim ambasadorom Japana u Srbiji Akirom Imamurom o zajedničkim projektima u oblasti energetike i zaštite životne sredine
Priboj napreduje
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boravio je u poseti opštini Priboj, gde je prisustvovao otvaranju novog spa centra u Pribojskoj Banji, razgovarao sa meštanima pribojskog kraja, a sastao se i sa predstavnicima bošnjačke zajednice
Novi spa centar u Pribojskoj banji za dalji razvoj turizma u jugozapadnoj Srbiji
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju novog spa centra „Terme 36,6” u Pribojskoj banji, gde je sa predstavnicima investitora i Opštine Priboj razgovarao o ulaganjima važnim za dalji razvoj tog kraja
Otvoreno novo poglavlje za ekonomsku saradnju Srbije i Ugande
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je za Srbiju od izuzetnog značaja da ima prisustvo na afričkom kontinentu, jer je Afrika strateški partner naše zemlje u budućnosti, navodeći da smo zahvaljujući svojim prijateljima iz Afrike i Azije dobili organizaciju EKSPO 2027. godine
Saradnja Srbije i Ugande u oblasti poljoprivrede i turizma
Srpska ekonomija
Predstavnici Vlade Republike Srbije i Vlade Ugande su, nakon sastanka predsednika dveju zemalja Aleksandra Vučića i Joverija Kagute Musevenija, potpisali dva dokumenta o razumevanju i saradnji u oblasti poljoprivrede i turizma
U Orašcu otvoren letnji kamp za mlade iz dijaspore
Srpska ekonomija
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u odnosima sa dijasporom Đorđe Milićević u Marićevića jaruzi u Orašcu otvorio „Letnji kamp za mlade iz dijaspore Aranđelovac 2023“
Rast cena žitarica
Srpska ekonomija
Cene žitarica su snažno porasle početkom nedelje, nadoknadivši pad na Euronekstu. Novi napadi na lučke objekte u Ukrajini doveli su do ponovne napetosti i neizvesnosti u pogledu izvoznih opcija zemlje
Najčešće turističke prevare na internetu
Srpska ekonomija
Sezona odmora je u punom jeku, pa mnogi traže primamljive destinacije za putovanja, pristupačan smeštaj i razumne cene avio karata. Istraživači kompanije Kaspersky otkrivaju kako prevaranti zloupotrebljavaju neobazrive korisnike koji ne sumnjaju na jeftine avionske karte, rezervacije i aranžmane