Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je za Srbiju od izuzetnog značaja da ima prisustvo na afričkom kontinentu, jer je Afrika strateški partner naše zemlje u budućnosti, navodeći da smo zahvaljujući svojim prijateljima iz Afrike i Azije dobili organizaciju EKSPO 2027. godine.
Vučić je, na Srpsko-ugandskom poslovnom forumu u Palati Srbija, pozvao srpske privrednike da, uz podršku Vlade Srbije i Privredne komore Srbije, razmotre mogućnosti za ulaganje u Ugandi.
On je, kada je reč o konkretnoj saradnji u oblasti građevinske industrije sa Ugandom, rekao da su „Energoprojekt“ i druga naša građevinska preduzeća spremni za rad u toj zemlji.
Prema njegovim rečima, dve zemlje mogu da ostvare saradnju u IKT sektoru, u oblasti digitalizacije i softverske industrije, gde je Srbija postigla velike uspehe, a saradnja je moguća i u sektorima zdravstvene zaštite i energetike.
Vučić je podsetio na to da je naša zemlja bila deo Pokreta nesvrstanih, kao i da je ponosan na to što će biti gost predsednika Ugande Joverija Kagute Musevenija, ali i Pokreta nesvrstanih 19. i 20. januara 2024. godine u Kampali.
Verujem da ćemo u mesecima i godinama koji dolaze naše iskreno prijateljstvo uspeti da iskoristimo na najkonkretniji mogući način u interesu obe zemlje, kao i da će češći dolazak vaših zvaničnika u Beograd i naših u Ugandu, poput dolaska ministra unutrašnje i spoljne trgovine Tomislava Momirovića, stvoriti vezu koju će moći da koriste poslovni ljudi obe zemlje, podvukao je predsednik.
Museveni je istakao da se u Ugandi proizvode sve sirovine, ali im je potrebna saradnja sa partnerima u svetu, pa i u Srbiji, kako bi stvarali dodatu vrednost, jer su izvozom sirovina na velikom gubitku, i pozvao srpske kompanije da učestvuju u tome.
On je naveo da Uganda zbog povoljne klime može da proizvede sve poljoprivredne kulture, a među njima je posebno naveo kukuruz, razne vrste krompira i proso, kojim bi Uganda mogla nahraniti ceo svet.
Predsednik Ugande je, govoreći o tržištu svoje zemlje i šta saradnja sa njom može da donese, naveo da Uganda ima 46 miliona stanovnika i da je deo regionalnog tržišta istočne Afrike, kao i kontinentalnog tržišta sa milijardu i po ljudi, koje se brzo povećava.
Takođe, kako je podvukao, Uganda ima sporazume sa brojnim zemljama, kao što su SAD, a koji za 6.500 proizvoda iz Afrike omogućavaju slobodan pristup američkom tržištu, bez kvota i carina.
Prema njegovim rečima, sličan sporazum Uganda ima i sa Evropskom unijom, a on isključuje samo oružje, te sa Kinom, gde takođe roba iz ove zemlje može da uđe bez kvota i carina.
Imamo sve što je ulazni deo jednačine, ali ono što želimo od naših prijatelja jeste preduzetništvo, preduzetničko znanje i kapital, poručio je Museveni.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je da je veoma važno da se uspostavi saradnja sa Ugandom, koja je veliko tržište i jedno od najbrže rastućih u Africi, ocenivši da je posetom Musevenija otvoreno novo poglavlje za ekonomsku saradnju.
On je naveo da je na poslovnom susretu prisutno više od 100 privrednika iz Ugande i Srbije, koji imaju priliku da razmene iskustva i znanje o međusobnoj saradnji.
Prema njegovim rečima, postoji praktična potreba za saradnju u sektorima poljoprivrede, prehrambrene industrije, kao i u oblasti turizma i trgovine.
Čadež je naglasio da je važno fizičko prisustvo naše poljoprivrede u Ugandi, kao što je, na primer, izgradnja fabrika za preradu sirovina, dakle za primenu novih metoda uzgajanja poljoprivrednih kultura, pokretanje proizvodnje pamuka i slično.
Takođe, kako je dodao, imamo veliku šansu u projektu koji je Svetska banka podržala u Ugandi za „pametnu poljoprivredu“, jer možemo da damo svoje znanje u oblasti inovacionih tehnologija.
Predsednik PKS je istakao da je veoma važno i sutrašnje otvaranje jedinstvenog restorana i marketa ove afričke zemlje u Beogradu i ujedno pozvao Ugandu da uzme učešće i na EKSPO 2027.