Petnaesta regionalna konferencija o katastru i nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka (NIGP) održana je u Beogradu, u organizaciji Republičkog geodetskog zavoda. Tokom ove konferencije, koja je okupila istaknute svetske eksperte iz najznačajnijih međunarodnih i katastarskih organizacija, više puta je istaknuto da nacionalne katastarske institucije imaju važnu ulogu kao podrška tržištu nepokretnosti, ePlaniranju i kreiranju društva otpornog na klimatske promene.
Konferenciju su svečano otvorili direktor RGZ-a, mr Borko Drašković i direktor kancelarije Svetske banke u Srbiji, Nikola Pontara. Drašković je istakao ključnu ulogu regionalne saradnje u postizanju ciljeva održivog razvoja i rekao da su: "Geoprostorni podaci vredan javni resurs, kojima treba održivo upravljati, učiniti ih lako dostupnim za korišćenje i činiti ih aktuelnim i odgovorajućeg kvaliteta.”
Prvi dan konferencije obeležile su prezentacije istaknutih govornika, uključujući predstavnike Svetske banke, UNGGIM-a, vodećih američkih eksperata za procenu vrednosti nepokretnosti i regionalnih agencija, tokom kojih je diskutovano o važnosti digitalne transformacije poslovanja katastarskih organizacija kako bi na najbolji način podržali procenu vrednosti nepokretnosti i “pametno” prostorno planiranje.
Prva sesija konferencije okupila je istaknute govornike kao što su predsedavajući izvršnog odbora Ujedinjenih nacija za globalnu geoprostornu informacionu infrastrukturu (UNGGIM), gospodin Tomaž Petek, Kai-Aleksander Kaiser iz Svetske banke, predstavnice Državne uprave za geoprostorne informacije Albanije, Ledia Proko i Denisa Kukaju, ekspert Agencije za geodeziju, kartografiju i katastar Bugarske, Katerina Krumova i Vanja Šimunić iz RGZ-a. Ovi stručnjaci su razmenjivali svoja iskustva i ideje o značaju geoprostornih podataka za ekološku održivost i razvoj.
Druga sesija konferencije donela je dragocene diskusije i uvide od strane istaknutih stručnjaka kao što su ekspert za procenu vrednosti nepokretnosti iz SAD, Rasel Timjan, predstavnik Lantmaterieta, Matias Rantanen, Jelena Zelić iz Federalne uprave za geodetske i imovinske poslove Federacije Bosne i Hercegovine, Ema Pogorelčnik i Matej Soltar iz Uprave za premer i kartografiju Republike Slovenije, načelnica iz Uprave za katastar i državnu imovinu Crne Gore, Mirjana Ljumović, Dejan Rončević i Mirjana Tešinović iz Republičke uprave za geodetske i imovinske poslove Republike Srpske, pomoćnik direktora RGZ-a za katastar nepokretnosti, Ognjenka Ilić, Ivana Štrbac iz Sektora za razvoj i inovacije RGZ-a, i savetnik za odnose s javnošću na projektu Svetske banke, Maja Radović.
Drugi dan konferencije je započeo trećom sesijom tokom koje su se obratili istaknuti govornici, uključujući generalnog sekretara EuroSDR-a, Jup Krompvetsa, predstavnicu Eurogeographicsa, Patriciju Sokačovu, Katerinu Krumovu iz Agencije za geodeziju, kartografiju i katastar Bugarske, Maju Pupačić iz Državne geodetske uprave Republike Hrvatske, Božidara Pavićevića iz Uprave za katastar i državnu imovinu Crne Gore, Jasmina Ćatića iz Federalne uprave za geodetske i imovinske poslove Federacije BiH i Oliveru Karanović Ćirić iz Republičke uprave za geodetske i imovinske poslove Republike Srpske.
Najveće interesovanje drugog dana je privukao panel direktora katastarskih organizacija iz regiona koji su diskutovali o regionalnoj saradnji na infrastrukturi geoprostornih podataka. Panelu su prisustvovali direktor RGZ-a, mr Borko Drašković, direktor Federalne uprave za geodetske i imovinske poslove Federacije BiH, Željko Obradović, direktor Geodetske uprave Republike Slovenije, Tomaž Petek, direktor Državne geodetske uprave Republike Hrvatske, Antonio Šustić i direktor Uprave za katastar i državnu imovinu Crne Gore, Koča Đurišić. Tokom ove zanimljive diskusije istaknuta je neophodnost intenziviranja regionalne saradnje kroz formiranje stalnog tehničkog odbora i specijalizovanih radnih grupa koji bi radili na zajedničkim regionalnim aktivnostima i projektima.
Petnaestoj regionalnoj konferenciji je prisustvovalo više od 110 učesnika koji su, osim stručnih prezentacija i panela, imali priliku da posete i novu zgradu Arhiva RGZ-a gde su se upoznali sa najsavremenijim uslovima za čuvanje arhivske građe, kao i da obiđu turističke znamenitosti Beograda. Učesnici konferencije su poneli pozitivne utiske iz naše zemlje i imali su samo reči hvale za Republički geodetski zavod koji je sve organizovao.
Dogovoreno je da će se XVI regionalna konferencija održati sledeće godine u organizaciji Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske.