Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Minimalna zarada od naredne godine 47.154 dinara

Beograd
Srpska ekonomija

Vlada Srbije će na sednici koja će biti održana 14. septembra usvojiti odluku o minimalnoj zaradi, koja će od 1. januara 2024. godine iznositi 47.154 dinara i biće veća za 17,8 odsto u odnosu na ovu godinu, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.

Mali je na konferenciji za novinare, koja je održana nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES), objasnio da ova odluka znači da će minimalna cena radnog sata biti povećana sa 230 na 271 dinar.

On je naglasio da je reč o nikada većem povećanju minimalne zarade, kao i da se, ako se uzmu projekcije inflacije za narednu godinu, dolazi do toga da će u realnom iznosu povećanje „minimalca“ za narednu godinu biti 13 odsto.

Procentualno, to je najveće povećanje minimalne zarade do sada i u evrima iznosi negde oko 401 evro. Prvi put idemo na nivo minimalne zarade iznad 400 evra. Ta minimalna zarada će se primenjivati od 1. januara naredne godine, precizirao je potpredsednik Vlade.

Mali je podsetio na to da je Vlada za ovu godinu povećala minimalnu zaradu za 14,3 odsto, kao i da će prosečna inflacija tokom ove godine biti na nivou od 12,5 odsto.

Dakle, čuvamo, unapređujemo, jačamo životni standard građana, naglasio je on i ponovio da je Vlada imala izbalansiran pristup u pregovorima, vodeći računa o rasterećenju privrede i očuvanju pune zaposlenosti u realnom sektoru.

Prema njegovim rečima, da bismo rasteretili privredu nastavljamo politiku rasterećenja minimalnih zarada kada su porezi i doprinosi u pitanju, te od 1. januara idemo sa povećanjem neoporezivog dela dohotka sa sadašnjih 21.712 dinara na čak 25.000 dinara.

To je veoma važno jer tako ne samo da rasterećujemo zarade, već podstičemo poslodavce da održe nivo zaposlenosti, a doprinosimo i boljitku onih koji imaju najniža primanja, istakao je Mali i dodao da će sa ovim povećanjem neoporezivog dela to rasterećenje biti 59,9 odsto.

Pre pet godina imali smo opterećenje na zarade od 64 odsto, a sa ovim povećanjem neoporezivog dela dohotka opterećenje na zarade naredne godine biće prvi put ispod 60 odsto, tako da dodatno doprinosimo motivaciji poslodavaca da zapošljavaju, otvaraju nova radna mesta, borimo se protiv sive ekonomije i da oni koji primaju plate u sivoj zoni budu zaposleni, objasnio je ministar.

On je naveo da je njegova važna poruka građanima da se pri svakom donošenju ekonomskih odluka vodi računa o tome da one budu izbalansirane i da krajnji rezultat bude pozitivan, kao i da u krajnjoj instanci budu donete u cilju dobrobiti građana i poboljšanja njihovog životnog standarda.

Prema njegovim rečima, naš BDP i dalje raste, za razliku od velikog broja zemalja jačih od Srbije, kao što je Nemačka, gde u dva kvartala uzastopno BDP beleži pad.

U prvom kvartalu, kako je precizirao, imali smo stopu rasta od 0,7 odsto a u drugom 1,7 odsto. Javni dug nam je na današnji dan 50,9 odsto BDP-a, daleko ispod nivoa Mastrihta od 60 odsto, ispod proseka evro zone koji je 91–92 odsto.

Takođe, kako je rekao, održali smo makroekonomsku stabilnost uprkos svim nedaćama koje su zadesile Srbiju od 2020. godine.

Ministar finansija se osvrnuo i na nivo zaposlenosti u Srbiji, istakavši da je zaključno sa julom ove godine zaposleno 2.308.232 ljudi, što znači da je stopa zaposlenosti 50,4 odsto, dok nezaposlenost iznosi 9,6 odsto.

On je podsetio i na to da je prosečna zarada u Srbiji u junu iznosila 729 evra i da je za 1,2 odsto realno veća nego u junu prošle godine. Takođe, u prvih šest meseci ove godine, u odnosu na isti period prošle godine, plate su i u privatnom i u javnom sektoru veće od nivoa inflacije.

Prema njegovim rečima, u decembru ove godine prosečna plata u Srbiji će iznositi oko 840 evra, a za naredni decembar projekcija je da će prosečna zarada dostići 955 evra, s tim što je planirano da do 2025. godine prosečna zarada bude 1.000 evra, a prosečna penzija između 430 i 450 evra.

Mali je ukazao i na druge mere koje Vlada preduzima u cilju jačanja životnog standarda stanovništva.

U tom kontekstu, on je napomenuo da je juče usvojen i rebalans budžeta za ovu godinu, kojim su predviđena povećanja plata u javnom sektoru za prosvetne radnike, medicinske sestre i negovateljice od ovog meseca za 5,5 odsto.

Od 1. oktobra ide se na vanrednu indeksaciju penzija od 5,5 odsto, a do kraja meseca isplatiće se i 10.000 dinara za majke i samohrane očeve, naveo je potpredsednik Vlade i saopštio da se na današnji dan prijavilo oko 970.000 dece, što pokazuje da je pogođena prava mera pomoći.

Mali je iskazao zahvalnost svim članovima SES-a na dijalogu i komunikaciji koja traje godinama unazad, istakavši da Srbija istrajava i ide napred, uprkos svemu što se dogodilo proteklih nekoliko godina –epidemiji, energetskoj krizi i ratu u Ukrajini.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković istakao je da ne treba izgubiti iz vida geopolitičke i ekonomske okolnosti u kojima se zemlja nalazi, na šta je, kako je rekao, i ukazao ministar finansija na sednici SES-a.

Srbija je uspela da očuva svoju makroekonomsku stabilnost i da dođe do toga da danas možemo da saopštimo da prvi put u ovolikom iznosu podižemo minimalnu zaradu u Srbiji, ponovio je on i dodao da se polako ide ka dostizanju nivoa minimalne potrošačke korpe.

Selaković se još jednom osvrnuo na brojku od dva miliona i trista hiljada zaposlenih u Srbiji, rekavši da ovaj nivo zaposlenosti nismo imali nikada do sada.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović poručio je da će sindikat nastaviti da se bori za poboljšanje životnog standarda radnika. 

Predsednica UGS Nezavisnost Čedanka Andrić saopštila je da je cilj da minimalna zarada dostigne minimalnu potrošačku korpu. 

Naša ponuda od samog početka u razgovorima bila je iznos minimalne potrošačke korpe i iskustvo iz 2018. godine nam je pokazalo da je tačno da se približavamo, ali nikako da se približimo tom cilju, rekla je ona.

Prema njenoj oceni, ono što je dobro jeste to što je smanjen broj ljudi koji primaju minimalnu zaradu, ali da je apel sindikata da se vrši što rigoroznija kontrola, jer podaci sa terena ukazuju na to da postoje firme koje dobro posluju, a isplaćuju minimalne zarade.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić izrazio je zadovoljstvo što se došlo do cifre od 25.000 dinara neoporezive zarade, što znači da će svaki poslodavac za svakog radnika za 2.000 dinara manje da uplati u budžet, a to je ušteda za samog tog radnika.

Pokrivenost minimalne potrošačke kopre minimalnom zaradom je povećana i u 2023. godini i iznosi 79,2 odsto u odnosu na prošlogodišnjih 77,7 odsto. Projekcija je da pokrivenost u 2024. dostigne 89 odsto, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.

Ostali naslovi

Otvoren Paviljon Srbije na Kineskom međunarodnom sajmu investicija i trgovine
Srpska ekonomija
U našem paviljonu predstavljene su najbolje prilike za investicije u naše najdinamičnije razvojne komponente, a to su projekti Mapa investitora, BIO4 kampus, Inovacioni distrikt u Kragujevcu i Ekspo 2027 Beograd
RGZ okupio svetske stručnjake na 15. regionalnoj konferenciji o katastru
Srpska ekonomija
Konferenciju su svečano otvorili direktor RGZ-a, mr Borko Drašković i direktor kancelarije Svetske banke u Srbiji, Nikola Pontara. Drašković je istakao da su geoprostorni podaci vredan javni resurs. Čulo se i da nacionalne katastarke institucije imaju važnu ulogu kada je reč o nepokretnostima, ePlaniranju i klimatskim promenama
Srpski vatrogasci uspešno završili angažovanje na gašenju požara u Grčkoj
Srpska ekonomija
Vatrogasno-spasilački tim koji je činilo 48 pripadnika sa 14 vozila, zajedno sa grčkim kolegama, u okolini grada Aleksandropolisa, gde je bila najteža situacija sa požarima, svakodnevno je ulagao maksimalne napore u borbi sa vatrenom stihijom. Ministar Gašić zahvalio se na humanosti svim pripadnicima Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije
Bogat program manifestacije Dani evropske baštine
Srpska ekonomija
Manifestacija „Dani evropske baštine” u Beogradu deo je velike evropske manifestacije Saveta Evrope i Evropske komisije, kojom se svakog septembra predstavlja raznolikost nasleđa i bogatstvo kultura, tradicije i običaja, kao zajednička baština evropskih naroda.Ove godine najveći broj programa biće realizovan od 15. do 25. septembra
Hrvatsk u drugom kvartalu među zemljama EU s izrazitijim rastom BDP-a
Srpska ekonomija
Na godišnjem nivou, aktivnost je u drugom kvartalu porasla za 0,5 odsto u evrozoni, a za 0,4 odsto u EU, nešto slabije nego što je pokazala procena iz sredine avgusta. U prva tri meseca porastao je za 1,1 odsto u obe oblasti
Referentna kamatna stopa zadržana na nepromenjenom nivou
Srpska ekonomija
Odluku Izvršnog odbora o zadržavanju referentne kamatne stope na nepromenjenom nivou opredelio je nastavak popuštanja globalnih inflatornih pritisaka, kao i uspostavljena opadajuća putanja domaće inflacije i njen očekivan povratak u granice cilja u horizontu monetarne politike.Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 6. oktobra
Srednji kurs dinara 117,1958
Srpska ekonomija
Dinar vredi prema evru približno isto kao i juče. Indikativni kurs dinara prema dolaru je 109,3550 dinara za dolar, objavila je Narodna banka Srbije
Banka za međunarodna poravnanja (BIS) uvrstila RGZ indeks cena u svoj globalni izveštaj
Srpska ekonomija
Ovim se potvrđuje da Srbija prati dešavanja na tržištu nepokretnosti na kredibilan i transparentan način pa građani mogu koristiti Izveštaje o tržištu nepokretnosti RGZ-a za donošenje informisanih odluka o kupovini, prodaji ili iznajmljivanju nekretnine, a privreda za planiranje investicija, razvoja i poslovne strategije
Poreski kalendar za septembar
Srpska ekonomija
Na sajtu Poreske uprave objavljene su obaveze poreskih obveznika za deveti mesec ove godine
Strane investicije u Crnu Goru i dalje u padu
Srpska ekonomija
U Crnoj Gori je nastavljen trend pada stranih direktnih investicija, pa je u prvih šest meseci ukupan priliv iznosio 462 miliona evra, 10,3 odsto manje nego u istom periodu prošle godine