– U okviru programa Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“, koji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, održana je treća po redu Platforma za razmenu znanja i iskustava koja je okupila više od 40 učesnika/ca i predstavnika/ca iz jedinica lokalnih samouprava. Osnovni cilj platforme je podsticanje razmene znanja, iskustava i dobrih praksi u svakodnevnom radu partnerskih gradova i opština u vezi socijalnog uključivanja marginalizovanih grupa.
Učesnici su imali priliku da dobiju sve neophodne informacije iz prakse o primeni raznih modela za uspešno socijalno uključivanje, kao i da međusobno razmene iskustva, preporuke i važne naučene lekcije za buduće aktivnosti na ovu temu.
Državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Ninoslav Jovanović je istakao da je ovaj program izuzetno važan jer se bavi životima običnih građana.
- Radeći na strateškim dokumentima koje je Ministarstvo izgradilo za prethodnih godinu dana, bilo je čak četiri strategije, pet akcionih planova i dva zakona. Sva dokumenta su pripremana tako da mogu da budu direktno primenjivana na nivo lokalnih zajednica i samouprava, što je i suština. Država Srbija ima kao strateško opredeljenje pristupanje EU, a 70 odsto onoga što treba da se uradi odnosi se na nivo jedinica lokalnih samouprava. Čak 20 gradova učestvuje u ovom projektu, što je zavidan broj, a do sada je realizovano i preko 120 aktivnosti. Politika Vlade Republike Srbije je podrška običnim građanima i njihovo ekonomsko osnaživanje – objasnio je Ninoslav Jovanović.
Kroz saradnju sa partnerskim gradovima i opštinama program se fokusira na izgradnju kapaciteta lokalnih aktera za učešće u planiranju, implementaciji i praćenju mera inkluzije Roma na lokalnom nivou, uključujući i podršku organizacijama civilnog društva u sprovođenju definisanih mera socijalnog uključivanja iz Lokalnih akcionih planova.
Takođe, u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO), a kroz „Inicijativu za inkluziju“ program podržava opštine i gradove u sprovođenju njihovih inovativnih i održivih mera za povećanje zapošljivosti teže zapošljivih lica, uključujući i povratnike.
Robert Bu, vođa tima programa „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“ je naglasio važnost zajedničkog rada, umrežavanja i deljenja iskustva tokom tri i po godine koliko traje projekat, od početka 2019. godine pa sve do planiranog kraja u martu 2023. godine. Podsetio je na sve što je uspelo da se uradi u okolnostima pandemije kroz različite vidove tehničke podrške, ali i na inovativne pristupe i modele koji su uspešno primenjeni, kao što je bio projekat ,,Zajedno za zajednicu’’, koji je obuhvatio šest gradova i opština i preko 240 radno angažovanih u vremenskom trajanju od tri meseca.
- Upravo takve intervencije obeležile su prethodni period i ukazale na značaj saradnje i koordinaciju aktera na lokalnom nivou i vrlo je dragocena i značajna bila posvećenost svih partnerskih gradova i opština od samog početka uspostavljanja saradnje 2019. godine. Upravo ovo iskustvo, stečeno tokom implementacije različitih aktivnosti na lokalu, treba uvažiti tokom planiranja i izrade budućih projekata koji se bave socijalnom inkluzijom marginalizovanih grupa. U daljem planiranju veoma je relevantno učešće lokalnih institucija koje najbolje poznaju potrebe marginalizovanih grupa i oblasti u kojima je neophodno dalje raditi – istakao je Robert Bu.
Različitim merama obuke podržano je 4195 osoba (2234 žena, 1075 povratnika) iz različitih marginalizovanih grupa. Kroz program i podršku zaposleno je 989 lica, od kojih 490 predstavljaju žene, a 269 povratnike. Oko 66 odsto su oni koji su dobili formalni ugovor o radu, dok je njih 23 odsto postalo samozaposleno.
Uz podršku programa, 22 opštine su, u bliskoj saradnji sa civilnim društvom, usvojile i sprovele različite mere za socijalno uključivanje Roma i Romkinja na lokalnom nivou.