Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Produženo ograničenje cena naftnih derivata i osnovnih namirnica

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima
Srpska ekonomija

Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici Uredbu o ograničenju cena derivata nafte koja se odnosi na evro-dizel i evro-premijum BMB 95 koja se produžava za narednih 30 dana.

Vlada je donela ovu odluku imajući u vidu aktuelnu situaciju sa cenom sirove nafte na svetskom tržištu, koja negativno utiče na makroekonomsku stabilnost u zemlji, a u cilju redovnog snabdevanja tržišta derivatima nafte i očuvanja standarda građana i privredne stabilnosti.

Na sednici je usvojena i izmenjena uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba kojom je ograničena cena hleba od brašna T-500 i marža na ostale vrste ove životne namirnice.

Imajući u vidu da je tržište još nestabilno, bilo je neophodno produžiti period važenja ograničenja cena na još 30 dana, u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda stanovništva.

Na sednici je doneta izmenjena Uredba o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica – UHT mleka od 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra i proizvođačka i maloprodajna cena belog kristal šećera, koja će važiti do 30. septembra ove godine.

Maksimalna maloprodajna cena UHT mleka sa 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra ne sme prelaziti 119,99 dinara, a dosadašnja cena iznosila je 113,99 dinara.

Maksimalna maloprodajna cena belog kristal šećera, u svim pakovanjima, ne sme prelaziti 102,99 dinara po kilogramu.

Maksimalna proizvođačka cena belog kristal šećera u pakovanjima od jednog, pet i 10 kilograma ne sme prelaziti 85,11 dinara po kilogramu, dok maksimalna proizvođačka cena belog kristal šećera za sva ostala pakovanja ne sme prelaziti 93,63 dinara po kilogramu.

Vlada Srbije je ovu uredbu donela u cilju zaštite tržišta, odnosno sprečavanja deformacija u formiranju cena navedenih roba, koje su izuzetno važne za snadbevanje potrošača, a naročito siromašnijih socijalnih kategorija.

Korekcija cene mleka i belog kristal šećera bila je neophodna imajući u vidu da je došlo do rasta cena sirovina, što se neće odraziti na trgovce tih namirnica, pošto su marže ostale na istom nivou, a kada je reč o potrošačima, povećanje cena neće značajno uticati na njihov standard.

Veći problem bi u ovom trenutku bila nestašica osnovnih namirnica, što bi se desilo ukoliko bi se cene zadržale na nivou koji ne pokriva troškove poslovanja.

Članovi Vlade doneli su na današnjoj sednici više zaključaka koji se odnose na cenu električne energije: za rezervno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, za period od 1. septembra do 19. novembra 2022. godine, kao i za kupce električne energije - pravna lica koja su nosioci odbrambenih tehnologija i članova grupacija u skladu sa Uredbom o grupaciji odbrambena industrija Srbije, za period od 1. septembra do 31. decembra 2022. godine.

Donet je i zaključak koji se odnosi na cenu električne energije kupcima na komercijalnom tržištu, takođe za period od 1. septembra do 31. decembra 2022. godine.

Vlada Republike Srbije preporučila je JP Elektroprivreda Srbije, snabdevaču koji obavlja rezervno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koji nemaju pravo na garantovano snabdevanje, da rezervno snabdevanje nakon 1. septembra 2022. godine obavlja po ceni od 123,5 evra/MWh, bez PDV.

Ovaj zaključak se primenjuje do 19. novembra tekuće godine.

Na sednici je usvojen i Zaključak o ceni električne energije kupcima na komercijalnom tržištu, od 1. septembra do 31. decembra 2022. godine.

Vlada je preporučila EPS-u da sa kupcima električne energije na komercijalnom tržištu ugovore o snabdevanju zaključuje po jedinstvenoj ceni od 95 evra/MWh bez PDV-a za taj period.

Usvojeni zaključak obezbeđuje nesmetano funkcionisanje privrednih subjekata u Republici Srbiji.

Članovi Vlade usvojili su Zaključak o ceni električne energije kupcima električne energije – pravnim licima koja su nosioci odbrambenih tehnologija i članovima grupacije u skladu sa Uredbom o grupaciji odbrambena industrija Srbije, za period snabdevanja od 1. septembra do 31. decembra 2022. godine.

Vlada je preporučila EPS-u da tim kupcima ponudi zaključenje ugovora o snabdevanju po jedinstvenoj ceni električne energije od 86,13 evra/MWh bez PDV-a.

Ovim se obezbeđuje nesmetano funkcionisanje privrednih subjekata u odbrambenoj industriji u Republici.

Cena električne energije za građane ostaje nepromenjena.

Ostali naslovi

Prosečna julska plata u Crnoj Gori 714 evra
Srpska ekonomija
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa u julu u Crnoj Gori iznosila je 714 evra, dok je u bruto iznosu bila 881 evro, novi su podaci Uprave za statistiku – Monstata
Razvoj i upotreba zelenih, tehnoloških rešenja put ka održivoj energetici
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je da je proces energetske tranzicije neophodan i za sadašnjost i za budućnost uprkos krizi na globalnom nivou i da je put ka zelenoj energetici i zelenoj ekonomiji jedini koji će osigurati energetsku i nacionalnu bezbednost
Sve spremno za početak nove školske godine
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je danas da je sve spremno za početak nove školske godine u 1.829 osnovnih i srednjih škola u Srbiji
Provera obučenosti vojnika na služenju vojnog roka
Srpska ekonomija
U centrima za obuku Vojske Srbije završena je provera individualne specijalističke obučenosti vojnika na služenju vojnog roka generacije „jun 2022“, kojima ova faza obuke traje mesec i po dana.
Preporuke za smanjenje potrošnje električne energije od 1. septembra
Srpska ekonomija
Ministarstvo energetike donelo je predloge preporuka za državnu upravu, jedinice lokalne samouprave, preduzeća u državnom vlasništvu, privredu i domaćinstva, za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije koje bi, kako je poručilo, trebalo da počnu da se primenjuju što pre i to, od 1. septembra do 31. marta
Invaliditet ne sme da bude barijera
Srpska ekonomija
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Darija Kisić, pomoćnica u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Biljana Barošević i predsednik opštine Irig Tihomir Stojaković otvorili su u Vrdniku Letnju školu Akademije mladih lidera sa invaliditetom
Zimski red vožnje od 1. septembra
Srpska ekonomija
Zimski red vožnje počeće da se primenjuje od 1. septembra na svim gradskim, prigradskim i lokalnim linijama na teritoriji grada Beograda, saopštili su iz Sekretarijata za javni prevoz
Srbija vinogradarska zemlja u usponu
Srpska ekonomija
Čuveni austrijski magazin posvećen vinu, hrani i putovanjima „Falštaf“ (Falstaff), označio je Srbiju kao vinogradarsku zemlju u usponu čija vinska kultura seže daleko u prošlost, ocenivši da naša zemlja danas u svim vinogradarskim regionima ima moderno opremljene vinarije koje proizvode širok spektar kvalitetnih vina
Kaleidoskop kulture od 1. septembra
Srpska ekonomija
Kaleidoskop kulture je najveći i legatski projekat Evropske prestonice kulture, koji je prošle godine proglašen Najboljim evropskim trend brendom u oblasti kulture za 2021. godinu, uz Doček, dva od osam programskih lukova titularne godine
Predstavnici opština razmenili iskustva iz oblasti migracija stanovnika
Srpska ekonomija
Sedamnaest predstavnika jedinica lokalnih samouprava okupilo se danas u Beogradu u Hotelu Metropol kako bi razmenili iskustva pri izradi lokalnih akcionih planova za upravljanje migracijama